Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci
Jazykové verze Česky | English | Deutsch | Русский | 日本語 | 中文
Hlavní stránka › Archiv › Interpreti 2010 › 27. 8. 2010 | Dmitrij Hvorostovskij, Ivari Ilja
Mezinárodně uznávaný ruský barytonista Dmitrij Hvorostovskij se narodil v Krasnojarsku na Sibiři, kde také vystudoval. V roce 1989 zvítězil v prestižní soutěži Cardiff Singer of the World. Posluchače od začátku upoutával jeho kultivovaný hlasový projev, vrozený smysl pro frázování a přirozené legato. Po operním debutu na scéně opery v Nice v Čajkovského Pikové dámě nabrala Hvorostovského kariéra rychlé obrátky. Pravidelně účinkuje v mnoha významných světových operních domech a na vyhlášených mezinárodních festivalech. Je často zván k hostování např. v Královské opeře v Covent Garden, Metropolitní opeře v New Yorku, Pařížské opeře, Bavorské státní opeře, milánské La Scale, Vídeňské státní opeře, Chicagské lyrické opeře či na Salcburském festivalu.
Dmitrij Hvorostovskij je rovněž vyhledávaným recitálovým pěvcem a vystupuje s recitálovými programy doslova po celém světě – od Dálného přes Střední východ až po Austrálii a Jižní Ameriku. Hvorostovskij vystupoval např. ve Wigmore Hall v Londýně, Queen´s Hall v Edinburku, Carnegie Hall v New Yorku, v milánské La Scale, na Čajkovského konzervatoři v Moskvě, v Liceu v Barceloně, v tokijské Suntory Hall a vídeňském Musikvereinu. Pěvec pravidelně vystupuje se špičkovými orchestry jako je Newyorská či Rotterdamská filharmonie, a s dirigenty jako James Levine, Bernard Haitink, Claudio Abbado, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Jurij Těmirkanov a Valerij Gergiev.
Dmitrij Hvorostovskij udržuje pevné osobní i hudební kontakty s Ruskem. Stal se prvním operním pěvcem, který vystoupil se sólovým recitálem s doprovodem orchestru na Rudém náměstí v Moskvě. Tento koncert byl vysílán do 25 zemí světa.
Hvorostovskij také v Moskvě pořádá vlastní cyklus koncertů „Hvorostovskij and Friends“. Na tyto koncerty pozval k vystoupení významné umělce jako Renée Fleming, Sumi Jo či Sondra Radvonoskij. V roce 2005 podnikl na pozvání prezidenta Putina historické turné po ruských městech, kde zpíval statisícům diváků na počest vojáků druhé světové války. V současnosti Hvorostovskij vystupuje v ruských a jiných východoevropských městech pravidelně.
Hvorostovského bohatá diskografie zahrnuje recitálové nahrávky i celé opery. S úspěchem účinkoval také ve filmu Don Giovanni Unmasked (Don Giovanni odhalený), který vychází z Mozartovy opery a ve kterém se zhostil jak role Dona Giovanniho, tak role Leporella.
V nejbližší budoucnosti čeká Hvorostovského vystoupení v newyorské Metropolitní opeře, v londýnské Covent Garden a ve Vídeňské státní opeře. Z nahrávek se chystá např. vydání DVD, na kterém bude Hvorostovskij spolu s Renée Fleming účinkovat ve filmu zasazeném do prostředí Petrohradu, a dvou sólových CD (Čajkovského písně a písně na texty A. S. Puškina).
V nedávné době navázal Hvorostovskij spolupráci s ruským skladatelem Igorem Krutojem a z této spolupráce vyplynuly úspěšné koncerty v Moskvě, Petrohradě a Kijevě.
Estonský rodák z Talinnu Ivari Ilja studoval hru na klavír na Talinské státní konzervatoři ve třídě profesora Laineho Metse a poté na Čajkovského konzervatoři v Moskvě pod vedením profesorky Věry Gornostajevy a profesora Sergeje Dorenského.
Ivari Ilja je mezinárodně uznávaný doprovodný klavírista a komorní hráč. Úspěšně spolupracuje zejména s pěvci Dmitrijem Hvorostovským, Irinou Archipovou, Mariou Guleghinou a Elenou Zarembou. Společně vystupovali na významných světových pódiích včetně Carnegie Hall, Alice Tully Hall či Avery Fisher Hall v New Yorku, v Kennedyho centru ve Washingtonu, Davies Symphony Hall v San Francisku, v milánské La Scale, Queen Elizabeth Hall a Wigmore Hall v Londýně, ve Velkém divadle v Moskvě, v sálech Petrohradské filharmonie a moskevské konzervatoře, v Hamburské státní opeře, v Německé opeře v Berlíně, tokijské Suntory Hall, vídeňském Musikvereinu, salcburském Mozarteu atd.
Ivari Ilja vystoupil na sólových recitálech ve Francii, Velké Británii, Německu, Estonsku, Rusku, Švédsku Finsku a byl sólistou na koncertech orchestrů jako Estonský národní symfonický orchestr, Moskevský symfonický orchestr a Petrohradský symfonický orchestr pod vedením dirigentských osobností jako jsou Veronika Dudarova, Stephen Gunzenhauser, Eri Klas, Leo Krämer, Theodore Kuchar, Peeter Lilje, Roman Matsov, Andres Mustonen, Hannu Norjanen, Vello Pähn, Urs Schneider a Arvo Volmer.
Jako sólista podnikl s Estonským národním symfonickým orchestrem několik koncertních turné po Německu, Švédsku, Lotyšsku a Litvě.
Repertoár Ivariho Ilji se skládá převážně z romantické hudby. Ze skladatelů, jejichž díla uvádí nejčastěji, to jsou především Fryderyk Chopin, Johannes Brahms a Robert Schumann, ale také W. A. Mozart, Sergej Prokofjev, Benjamin Britten a další.
Od roku 2003 pravidelně jezdí na turné s význačným ruským barytonistou Dmitrijem Hvorostovským do USA, Evropy, Hong-Kongu, Japonska a dalších zemí.
© 2012 Dvořákova Praha |
Mapa webu |
Ochrana osobních údajů |
Právní předpisy |
Klub mladých |
Cena Antonína Dvořáka |
170 let Antonína Dvořáka