Přeskočit na obsah | Přeskočit na navigaci
Jazykové verze Česky | English | Deutsch | Русский | 日本語 | 中文
Hlavní stránka › Archiv › Interpreti 2011 › 16. 9. 2011 | Nikolaj Luganskij
Nikolaj Luganskij je klavíristou neobyčejné hloubky a zároveň dokáže být velmi všestranný. Zatímco Mozarta a Schumanna hraje nesmírně vytříbeně a s citem, u Rachmaninova a Prokofjeva fascinuje zejména jeho dechberoucí virtuozita. V roce 1994 vyhrál Čajkovského mezinárodní klavírní soutěž a jeho bývalá učitelka Tatiana Nikolajeva jej prohlásila za následovníka v řadě velkých ruských klavíristů. Od té doby se jeho kariéra rozvinula na nejvyšší úroveň. Pravidelně vystupuje ve významných koncertních síních, jako je Concertgebouw v Amsterdamu, vídeňský Musikverein, Curyšská Tonhalle a tokijská Suntory Hall. Pravidelně spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry, mezi kterými jsou Orchestre de Paris, Mnichovská filharmonie, Los Angeles Philharmonic Orchestra a Ruský národní orchestr. Dirigenti, pod jejichž taktovkou Luganskij vystoupil, jsou stejně slavní jako rozdílní: Charles Dutoit, Kent Nagano, Sakari Oramo, Kurt Masur, Vladimir Jurowski, Emmanuel Krivine a další.
Mezi nadcházejícími angažmá jsou recitály v Théâtre des Champs-Elysées v Paříži a londýnském Southbank Centre, turné po Evropě (s Philharmonia Orchestra a Ashkenazym), Severní Americe (s Petrohradskou filharmonií a Těmirkanovem) a Asii. Luganskij rovněž pravidelně vystupuje na některých z nejuznávanějších hudebních festivalů na světě, jako jsou např. festivaly La Roque d'Anthéron, Verbier, Gstaad, Baden Baden, Salcburk, a Kissinger Sommerfest.
Toto léto jej čeká návrat na BBC Proms, kde vystoupí s Ruským národním orchestrem. Později v sezoně bude koncertovat s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Kirilla Petrenka a se City of Birmingham Symphony Orchestra pod vedením Andrise Nelsonse.
Za svou nahrávku kompletních Chopinových etud a preludií a za nahrávku preludií a moments musicaux S. Rachmaninova získal Luganskij ocenění Diapason d'Or. Dále získal v roce 2005 cenu Echo Klassik za nahrávku Rachmaninovových klavírních koncertů č. 1 a 3. Jeho nejnovější sólové CD obsahuje díla Chopina a vydala ji společnost Onyx. The Guardian nahrávku popsal jako „naprosto strhující“. Později v tomto roce se společnost Deutsche Grammophon chystá vydat CD s komorní hudbou, na kterém spolu s Luganským spolupracoval jeho dlouholetý partner v komorní hře, houslista Vadim Repin.
© 2012 Dvořákova Praha |
Mapa webu |
Ochrana osobních údajů |
Právní předpisy |
Klub mladých |
Cena Antonína Dvořáka |
170 let Antonína Dvořáka