Programm

Leoš Janáček: Liška Bystrouška, suita z operyWolfgang Amadeus Mozart: Houslový koncert č. 5 A dur, K. 219, "Turecký"Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, op. 88, B. 163, "Anglická"

Jeden z očekávaných vrcholů letošního ročníku Dvořákovy Prahy přináší mimořádně atraktivní program i hvězdné interprety. Orchestrální suita z Janáčkovy „Bystroušky“ stejně jako oblíbená Dvořákova Osmá symfonie zazní v podání nejpovolanějších interpretů, České filharmonie s jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Neméně populární Mozartův Houslový koncert A dur si posluchači budou moci vychutnat v brilantním provedení Hilary Hahn, která dnes v oblasti houslové interpretace patří k absolutní světové špičce.

  • Dress code: dark suit
  • Saalschlieβung: 19.55
  • Konzertende: 22.00
  • Autogrammstunde: během přestávky

Künstler

Hilary Hahn

Americká houslistka Hilary Hahn patří k nejvyhledávanějším interpretům současnosti. Na housle začala hrát ještě před svými čtvrtými narozeninami a již v deseti letech byla přijata na proslulý Curtisův hudební institut, kde byl jejím učitelem světoznámý rusko-americký houslista a pedagog Jascha Brodsky. V jedenácti letech debutovala jako sólistka s Baltimore Symphony Orchestra. V Evropě poprvé vystoupila jako šestnáctiletá roku 1995, když v Mnichově provedla spolu se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Lorina Maazela Beethovenův Houslový koncert D dur. Hahn vystupuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry a dirigenty a je pravidelně zvána na prestižní mezinárodní hudební festivaly. Na svém kontě má také téměř dvě desítky nahrávek pro vydavatelství Deutsche Grammophon a Sony Classical. Houslistka je známá svým úsilím v prosazování soudobé hudby; několik současných autorů (mj. Edgar Meyer a Jennifer Higdon) napsalo své skladby přímo pro ni.

Hilary Hahn - housle

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem. 

Česká filharmonie

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.