Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Středa 16. září 2015, 20.00
Komorní řada

Program

Joseph Haydn: Smyčcový kvartet č. 26 g moll, op. 20, č. 3, Hob. III:33Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 15 G dur, op. posth. 161, D 887Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur, op. 81

Vůbec poprvé zavítá na festival Dvořákova Praha jeden z nejpozoruhodnějších kvartetních souborů současnosti, Tetzlaff Quartet. V prostředí Rudolfina zazní v jeho podání tři mistrovská díla světové komorní hudby. V případě Dvořákova proslulého Kvintetu A dur se k ansámblu přidá kurátor komorní řady festivalu, klavírista Ivo Kahánek.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.10

Interpreti

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.

Tetzlaff Quartet

Tetzlaff Quartet založil roku 1994 renomovaný německý houslista Christian Tetzlaff spolu se svojí sestrou, violoncellistkou Tanjou Tetzlaff, houslistkou Elisabeth Kufferath a violistkou Hannou Weinmeister. Soubor si za dvacet let své existence vybudoval pozoruhodné mezinárodní renomé u publika i odborné kritiky, která jeho interpretační styl hodnotí jako „svrchovaně lyrický se zřetelem k detailu v kombinaci s dokonalou rovnováhou a souhrou“. Kvartet pravidelně koncertuje na mnoha významných koncertních pódiích doma i v zahraničí (Francie, Itálie, Belgie, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy atd.). Často je zván na prestižní hudební festivaly, např. Berliner Festwochen, Schleswig-Holstein Music Festival nebo Bremen Musikfest. V loňské sezoně zavítal do Asie, kde vystoupil na řadě koncertů v Soulu, Tokiu, Ósace a Jokohamě. Tetzlaff Quartet dosud pořídil řadu nahrávek s širokým stylovým záběrem od Bachova Umění fugy až po Bergovu Lyrickou suitu

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.