zahájení komorní řady
L

OK

Pátek 15. září, 20.00
Snížená cena se při nákupu objeví po přihlášení k zákaznickému účtu. Podmínkou pro čerpání studentských výhod je členství v Klubu mladých.

Program

Ludwig van Beethoven: Septet Es dur, op. 20Johann Sebastian Bach: Ricercar z Musikalische Opfer, upravil Radek Baborák pro dvoje housle, violu, violoncello, kontrabas, lesní roh a basklarinetJohannes Brahms: Trio pro lesní roh, housle a klavír, op. 40

Zahajovací koncert komorní řady festivalu přináší posluchačům mimořádně lákavý program. Hudbu tří géniů barokní, klasicistní a romantické epochy Beethovena, Bacha a Brahmse přednese ansámbl špičkových sólistů. Mezi nimi i vynikající instrumentalisté a přátelé Denis Kozhukhin a Daishin Kashimoto v čele s kurátorem koncertní řady, hornistou a dirigentem Radkem Baborákem.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejúspěšnější české interprety své generace. Hru na lesní roh vystudoval u legendárního hornisty a pedagoga Bedřicha Tylšara a již v době svých studií se stal vítězem řady mezinárodních soutěží. V letech 2003–2010 zastával prestižní post sólohornisty Berlínské filharmonie, vystupuje na významných hudebních festivalech (Salcburk, Petrohrad, Utrecht), spolupracuje s předními světovými orchestry (Mnichovská filharmonie, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Bamberští symfonikové, Moskevská filharmonie) a špičkovými dirigenty (Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Neeme Järvi, James Levine, Vladimir Ashkenazy). Založil a umělecky vede soubor Baborak Ensemble, je členem Afflatus Quintet, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je zakladatelem a dirigentem orchestru Česká sinfonietta, složeného z hudebníků mladé generace.

Radek Baborák - lesní roh, dirigent

Daishin Kashimoto

Japonský houslista Daishin Kashimoto se věnuje hře na housle od útlého dětství. Po studiích v Tokiu pokračoval již od svých sedmi let ve vzdělání na prestižní Juilliard School v New Yorku a Vysoké hudební škole v Lübecku. Roku 1993 získal první místo v Menuhinově mezinárodní soutěži, o rok později se stal laureátem Houslové soutěže v Kolíně nad Rýnem a roku 1996 zvítězil v Houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Jako sólista pravidelně vystupuje s předními světovými orchestry, jako jsou např. Boston Symphony, Orchestre Nationale de France, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Staatskapelle Dresden a Petrohradská filharmonie. Od roku 2009 je členem Berlínské filharmonie, kde v současné době zastává post koncertního mistra. S oblibou se věnuje také komorní hudbě, mj. je členem souboru Filharmonický oktet Berlín.

Amihai Grosz

Izraelský violista Amihai Grosz se od svých pěti let věnoval hře na housle. Jako důvod, proč ve svých jedenácti letech přešel k viole, sám uvádí, že barva zvuku tohoto nástroje má velmi blízko lidskému hlasu. Po studiích v rodném Jeruzalémě pokračoval ve vzdělání ve Frankfurtu na Mohanem a v Berlíně. Díky mezinárodnímu stipendiu mohl už ve velmi mladém věku spolupracovat s legendárním Isaacem Sternem a neméně proslulým Guarneri Quartetem. Roku 1995 spoluzaložil Jerusalem String Quartet, jeden z nejpozoruhodnějších mladých kvartetních ansámblů současnosti. Spolupracuje s mnoha špičkovými instrumentalisty, např. s Yefimem Bronfmanem, Emmanuelem Pahudem, Mitsuko Uchidou či Janine Jansen, a vystupuje na prestižních pódiích, mj. v Tonhalle Zürich, Wigmore Hall v Londýně a amsterdamském Concertgebouw. Od sezóny 2010/2011 je prvním violistou Berlínských filharmoniků.

Amihai Grosz - viola

Shirley Brill

Shirley Brill vystudovala hru na klarinet v Izraeli, Německu a Spojených státech. Na počátku své umělecké dráhy působila jako sólistka Izraelského filharmonického orchestru pod vedením Zubina Mehty, později začala spolupracovat s dalšími orchestry, mj. s Hamburskými symfoniky, Symfonickým orchestrem Polského rozhlasu a Mnichovskými symfoniky. Spolupracuje s dirigentskými osobnostmi, jakými jsou Daniel Barenboim a Jeffrey Tate, a sólisty Sabine Meyer, Emmanuel Pahud a Janine Jansen. Získala řadu významných ocenění na mezinárodních soutěžích ve Švýcarsku, Německu a Velké Británii. Od roku 1999 působí v duu s pianistou Jonathanem Anerem, s nímž pořídila řadu ceněných nahrávek a vystoupila na mnoha prestižních koncertních pódiích, mj. v newyorské Carnegie Hall a v Tonhalle Zürich.

Shirley Brill - klarinet

Bence Bogányi

Bence Bogányi vystudoval hru na fagot v rodném Maďarsku a ve studiích dále pokračoval na Sibeliově akademii v Helsinkách a Vysoké hudební škole v Berlíně. Je držitelem řady ocenění, mj. první ceny na Mezinárodní hudební soutěži Bernharda Crusella ve Finsku. Roku 2005 uvedl ve světové premiéře Koncert pro fagot, který mu dedikoval významný finský skladatel Kalevi Aho. Během své umělecké dráhy vystřídal post sólofagotisty u několika evropských orchestrů (Státní opera v Helsinkách, Helsinský filharmonický orchestr, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín), od roku 2007 je sólofagotistou Mnichovské filharmonie. Jako sólista i jako komorní hráč již vystoupil v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. Se souborem Chantilly Quintet se zúčastnil koncertů, workshopů a mistrovských kurzů mimo jiné v Řecku, České republice a Africe. Od roku 2009 učí hru na fagot v rámci profesury na Vysoké škole hudby v Norimberku.

Bence Bogányi - fagot

Denis Kozhukhin

Ruský klavírista Denis Kozhukhin je považován za jednoho z nejslibnějších talentů mladé generace. Velkou pozornost publika a odborné kritiky si získal roku 2010, kdy jako třiadvacetiletý zvítězil v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Jeho hra bývá označována jako kombinace mimořádného technického mistrovství, pronikavé hudební inteligence a výrazové zralosti. Je hostem významných hudebních festivalů (Verbier Festival, Progetto Martha Argerich) a jako sólista již vystoupil na řadě slavných koncertních pódií (Herkulův sál v Mnichově, Concertgebouw Amsterdam, Théâtre du Châtelet v Paříži, londýnská Wigmore Hall). V minulé sezóně vystoupil s orchestry Chicago Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Frankfurt Radio Symphony Orchestra a řadou dalších. V roce 2015 podepsal exkluzivní nahrávací smlouvu s vydavatelstvím Pentatone.

Denis Kozhukhin - klavír

další:

Vedle výše uvedených se představí další vynikající sólisté: Martina Bačová - housle, Karel Untermüller - viola, Hana Baboráková - violoncello, Michaela Fukačová - violoncello, Petr Valášek - klarinet, Štěpán Kratochvíl - kontrabas

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.