Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Sobota 10. září 2016, 20.00
Komorní řada

Program

Antonín Dvořák: Klavírní kvartet č. 2 Es dur, op. 87, B. 162Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81, B. 155

Koncert v atraktivním prostředí Anežského kláštera je poctou Dvořákově komorní hudbě s klavírem. V podání renomovaných českých a zahraničních interpretů zazní dvě Dvořákovy kompozice, které patří k tomu nejlepšímu, co skladatel na tomto poli vytvořil, a které lze zároveň počítat k nejpopulárnějším dílům svého žánru.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

Jakub Fišer

Jakub Fišer vystudoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění. Hru na housle studoval u prof. Bublové, prof. Metelkové, prof. Foltýna a prof. Čepického. Dosáhl četných úspěchů na mezinárodních soutěžích (mj. Čírenie talentov, Kociánova houslová soutěž a Beethovenův Hradec). V roce 2011 obdržel cenu Nadace Josefa Hlávky. Jakub Fišer několikrát sólově vystoupil v cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“, sólově účinkoval na koncertech Pražské komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a Plzeňské filharmonie. Zúčastnil se mistrovských kurzů Shlomo Mintze, Semyona Yarosheviche a Stephena Shippse. Působil jako koncertní mistr Pražské komorní filharmonie a jako hostující koncertní mistr v České filharmonii a v Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern. V současné době je primáriem Bennewitzova kvarteta. Příležitostně vystupuje také jako violista, např. na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních provedl spolu s Jiřím Bártou a Romanem Patočkou Bachovy Goldbergovské variace.

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.

Daniel Hope

Britský houslista Daniel Hope se narodil roku 1973 v Jihoafrické republice do rodiny básníka a prozaika Christophera Hopea. V dětském věku se s rodiči přestěhoval do Londýna, kde mj. studoval u Yehudi Menuhina. Od roku 2002 byl členem proslulého Beaux Arts Tria (až do roku 2008, kdy se těleso rozpadlo), od roku 2011 působí jako profesor houslové hry na Královské hudební konzervatoři v Londýně. Pětkrát byl oceněn prestižní cenou ECHO Klassik, roce 2006 jako Instrumentalista roku. V roce 2013 se stal hlavním aktérem dokumentárního filmu Tajemství houslí, mapujícího historii výroby tohoto hudebního nástroje od Stradivariho po současnost. Na svém kontě má více než dvě desítky CD s hudbou Bacha, Mozarta či Mendelssohna, ale také málo hraných autorů Fouldse, Irelanda, Korngolda nebo Waxmana. Od roku 2007 nahrává exkluzivně pro prestižní hudební vydavatelství Deutsche Grammophon. Daniel Hope od letošního roku působí jako umělecký ředitel Zurich Chamber Orchestra a na letošním ročníku festivalu Dvořákova Praha je kurátorem jeho komorní řady.

Daniel Hope - housle

Paul Neubauer

Paul Neubauer, rodák z Los Angeles s českými předky, patří k nežádanějším violistům současnosti. Jeho vynikající hráčské kvality mu již v jednadvaceti letech umožnily stát se nejmladším koncertním mistrem v historii Newyorské filharmonie. Během šesti let svého angažmá u tohoto orchestru se asi dvacetkrát představil i jako sólista, a to včetně provedení newyorské premiéry Violového koncertu Krzysztofa Pendereckého pod autorovou taktovkou. Jako sólista vystupuje i s řadou dalších světových orchestrů (mj. San Francisco Symphony a English Chamber Orchestra). Významnou součástí jeho aktivit je komorní hudba. V této oblasti spolupracuje se sólisty jako Pinchas Zukerman, James Galway, Vladimir Spivakov a Alicia de Larrocha. Jeho rozsáhlá diskografie zahrnuje díla různých slohových období a mnoha autorů: Debussyho, Mozarta, Beethovena, Wolpeho, Dvořáka, Wuorinena, Schuberta aj.

Paul Neubauer - viola

Josephine Knight

Renomovaná britská violoncellistka Josephine Knight patří mezi nejvyhledávanější interpretky své generace. Je známá širokým záběrem svých aktivit, které sahají od sólových koncertů přes komorní hru až po pedagogickou činnost. Vystudovala dvě prestižní americké vysoké školy, Yale University a Juilliard School, a získala řadu významných mezinárodních ocenění. Jako sólistka vystupuje s předními světovými orchestry, mj. s Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic nebo English Chamber Orchestra pod taktovkou dirigentů jako Vasilij Petrenko, Richard Hickox či Jac van Steen. V oblasti komorní hudby často spolupracuje s nejvýznamnějšími světovými sólisty a ansámbly, jakými jsou např. Daniel Hope, Maxim Vengerov, Lisa Batiashvili, Menahem Pressler, Guarneri Quartet a Emerson Quartet.

Josephine Knight - violoncello

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.