Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
zahájení komorní řady
Pátek 15. září 2017, 20.00
Komorní řada

Program

Ludwig van Beethoven: Septet Es dur, op. 20Johann Sebastian Bach: Ricercar z Musikalische Opfer, upravil Radek Baborák pro dvoje housle, violu, violoncello, kontrabas, lesní roh a basklarinetJohannes Brahms: Trio pro lesní roh, housle a klavír, op. 40

Zahajovací koncert komorní řady festivalu přináší posluchačům mimořádně lákavý program. Hudbu tří géniů barokní, klasicistní a romantické epochy Beethovena, Bacha a Brahmse přednese ansámbl špičkových sólistů. Mezi nimi i vynikající instrumentalisté a přátelé Denis Kozhukhin a Daishin Kashimoto v čele s kurátorem koncertní řady, hornistou a dirigentem Radkem Baborákem.

Setkání po potlesku moderované Jiřím Vejvodou s Radkem Baborákem, Daishinem Kashimotem a Denisem Kozhukhinem proběhne po skončení koncertu přímo v sále.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Radek Baborák

Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejúspěšnější české interprety své generace. Hru na lesní roh vystudoval u legendárního hornisty a pedagoga Bedřicha Tylšara a již v době svých studií se stal vítězem řady mezinárodních soutěží. V letech 2003–2010 zastával prestižní post sólohornisty Berlínské filharmonie, vystupuje na významných hudebních festivalech (Salcburk, Petrohrad, Utrecht), spolupracuje s předními světovými orchestry (Mnichovská filharmonie, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Bamberští symfonikové, Moskevská filharmonie) a špičkovými dirigenty (Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Neeme Järvi, James Lewin, Vladimir Askhenazy). Založil a umělecky vede soubor Baborak Ensemble, je členem Afflatus Quintet, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty. Je zakladatelem a dirigentem orchestru Česká sinfonietta, složeného z hudebníků mladé generace. Věnuje se i pedagogické činnosti: působil jako docent na boloňské Fondazione Arturo Toscanini, profesorsky hostuje na TOHO University Tokyo a vyučuje na HAMU v Praze.

Daishin Kashimoto

Japonský houslista Daishin Kashimoto se věnuje hře na housle od útlého dětství. Po studiích v Tokiu pokračoval již od svých sedmi let ve vzdělání na prestižní Juilliard School v New Yorku a Vysoké hudební škole v Lübecku. Roku 1993 získal první místo v Menuhinově mezinárodní soutěži, o rok později se stal laureátem Houslové soutěže v Kolíně nad Rýnem a roku 1996 zvítězil v Houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Jako sólista pravidelně vystupuje s předními světovými orchestry, jako jsou např. Boston Symphony, Orchestre Nationale de France, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Staatskapelle Dresden a Petrohradská filharmonie. Od roku 2009 je členem Berlínské filharmonie, kde v současné době zastává post koncertního mistra. S oblibou se věnuje také komorní hudbě, mj. je členem souboru Filharmonický oktet Berlín.

Shirley Brill

Shirley Brill vystudovala hru na klarinet v Izraeli, Německu a Spojených státech. Na počátku své umělecké dráhy působila jako sólistka Izraelského filharmonického orchestru pod vedením Zubina Mehty, později začala spolupracovat s dalšími orchestry, mj. s Hamburskými symfoniky, Symfonickým orchestrem Polského rozhlasu a Mnichovskými symfoniky. Spolupracuje s dirigentskými osobnostmi, jakými jsou Daniel Barenboim a Jeffrey Tate, a sólisty Sabine Meyer, Emmanuel Pahud a Janine Jansen. Získala řadu významných ocenění na mezinárodních soutěžích ve Švýcarsku, Německu a Velké Británii. Od roku 1999 působí v duu s pianistou Jonathanem Anerem, s nímž pořídila řadu ceněných nahrávek a vystoupila na mnoha prestižních koncertních pódiích, mj. v newyorské Carnegie Hall a v Tonhalle Zürich.

Shirley Brill - klarinet

Bence Bogányi

Bence Bogányi vystudoval hru na fagot v rodném Maďarsku a ve studiích dále pokračoval na Sibeliově akademii v Helsinkách a Vysoké hudební škole v Berlíně. Je držitelem řady ocenění, mj. první ceny na Mezinárodní hudební soutěži Bernharda Crusella ve Finsku. Roku 2005 uvedl ve světové premiéře Koncert pro fagot, který mu dedikoval významný finský skladatel Kalevi Aho. Během své umělecké dráhy vystřídal post sólofagotisty u několika evropských orchestrů (Státní opera v Helsinkách, Helsinský filharmonický orchestr, Rozhlasový symfonický orchestr Berlín), od roku 2007 je sólofagotistou Mnichovské filharmonie. Jako sólista i jako komorní hráč již vystoupil v mnoha zemích Evropy a v Japonsku. Se souborem Chantilly Quintet se zúčastnil koncertů, workshopů a mistrovských kurzů mimo jiné v Řecku, České republice a Africe. Od roku 2009 učí hru na fagot v rámci profesury na Vysoké škole hudby v Norimberku.

Bence Bogányi - fagot

Denis Kozhukhin

Ruský klavírista Denis Kozhukhin je považován za jednoho z nejslibnějších talentů mladé generace. Velkou pozornost publika a odborné kritiky si získal roku 2010, kdy jako třiadvacetiletý zvítězil v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Jeho hra bývá označována jako kombinace mimořádného technického mistrovství, pronikavé hudební inteligence a výrazové zralosti. Je hostem významných hudebních festivalů (Verbier Festival, Progetto Martha Argerich) a jako sólista již vystoupil na řadě slavných koncertních pódií (Herkulův sál v Mnichově, Concertgebouw Amsterdam, Théâtre du Châtelet v Paříži, londýnská Wigmore Hall). V minulé sezóně vystoupil s orchestry Chicago Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Frankfurt Radio Symphony Orchestra a řadou dalších. V roce 2015 podepsal exkluzivní nahrávací smlouvu s vydavatelstvím Pentatone.

Denis Kozhukhin - klavír

další:

Vedle výše uvedených se představí další vynikající sólisté: Martina Bačová - housle, Karel Untermüller - viola, Hana Baboráková - violoncello, Michaela Fukačová - violoncello, Petr Valášek - klarinet, Štěpán Kratochvíl - kontrabas, Joaquín Riquelme García - viola

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.