Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 21. září, 17.30

Ceny vstupenek

200 Kč

Výtěžek ze vstupného je určen na podporu Stipendijního fondu KKFF pro mimořádně talentované mladé hudebníky.

Program

Ludwig van Beethoven: Sedm variací Es dur na téma z Mozartovy opery Kouzelná flétna, WoO 46Antonín Dvořák: Klid lesa, op. 68, B 173Antonín Dvořák: Rondo, op. 94, B 171César Franck: Sonáta A dur pro violoncello a klavír

Ivan a Adam Klánští přenesou na Bořislavku dvořákovského ducha hned několika způsoby. Vedle samotné hudby to bude zvuk violoncella, které se díky slavnému koncertu stalo ztělesněním Dvořákova díla. Křišťálová podoba nástroje zpodobňuje i každoročně udělovanou Cenu Antonína Dvořáka mezi jejímiž laureáty je i klavírista Ivan Klánský. Společně s violoncellistou Adamem pak vnesou do obchodního centra Bořislavka také dvořákovský Klid lesa a Rondo. Na začátku zazní optimisticky naladěné Beethovenovy variace na duet Paminy a Papagena z Kouzelné flétny, na závěr nádherná Sonáta A dur pro violoncello a klavír od Césara Francka.

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:30

Interpreti

Adam Klánský

Narozen v roce 2001, na violoncello začal hrát v pěti letech. V letošním roce ukončil studia na Pražské konzervatoři, kde studoval pod vedením prof. Petra Nouzovského. V současnosti je posluchačem pražské HAMU ve třídě prof. Michala Kaňky. Již v šesti letech získal 2. cenu v soutěži Prague Junior Note a od té doby se stal laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Je absolutním vítězem soutěže Jana Vychytila, soutěže Bohuslava Martinů v Poličce a soutěže konzervatoří. Mezi nejcennější mezinárodní úspěchy patří laureátství v Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí, 1. cena v soutěži Concours Flame v Paříži, 2. cena z rakouského Liezenu, 3. cena ze soutěže Davida Poppera v maďarské Várpalotě, 2. cena v soutěži Antonia Janigra v chorvatské Poreči či 1. cena na Dotzauerově soutěži v Drážďanech. Je také několikanásobným vítězem soutěže Talents for Europe v Dolném Kubíně, a to jak v sólové, tak komorní hře. Mezi poslední úspěchy patří 1. cena ze soutěže Gustava Mahlera, 2. cena ze soutěže Nadace B. Martinů a Cena Letní akademie Kroměříž.


Jako sólista vystoupil s předními českými orchestry: s PKF ‒ Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského, s Filharmonií Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským, se ZSO Mariánské Lázně ve spolupráci s Petrem Altrichtrem a jako vítěz soutěže Talentinum si zahrál s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů jako Steven Isserlis, Reinhard Latzko, Ofer Canetti či Michaela Fukačová.

Adam Klánský - violoncello

Ivan Klánský

Ivan Klánský (1948) vystudoval hru na klavír na pražské konzervatoři u Valentiny Kameníkové a na AMU v Praze u Františka Raucha. Je laureátem řady zahraničních soutěží: Bolzano (1967), Neapol (1968), Lipsko (1968), Barcelona (1970), Varšava (1970), Santander (1976). Jako sólista i komorní hráč vystoupil na více než 5 000 koncertech na pěti světadílech. V letech 1980–90 byl sólistou České filharmonie. U dánské firmy Kontrapunkt nahrál kromě jiného kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany. Od roku 1986 vystupuje jako člen Guarneri Tria Prague, s nímž nahrál více než 30 CD. Významná je jeho činnost organizační, je předsedou Chopinovy společnosti v Mariánských Lázních a od roku 1998 je předsedou Rady Kruhů přátel hudby při Nadaci Českého hudebního fondu. Pedagogickou činnost zahájil roku 1983 na pražské AMU, kde je od roku 2018 děkanem Hudební a taneční fakulty. V letech 1991–2015 byl též profesorem Vysoké hudební školy v Luzernu. Vedle toho vedl mistrovské kurzy v Dublinu, Schaffhausenu, Londýně, Bad Saulgau a v dalších evropských městech. K jeho nejúspěšnějším absolventům patří např. Martin Kasík, Štěpán Kos, Ivo Kahánek, Lukáš Klánský, Marek Kozák a mnoho dalších předních českých pianistů.

Ivan Klánský - klavír

Bořislavka centrum – Artium

Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro umění všech žánrů, který vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Prostor, který je pro umění a kulturu netradiční, umožňuje návštěvníkům zažít a zkoumat umění mnoha žánrů, často propojeným v jedinečný zážitek. V době konání festivalu Dvořákova Praha si diváci například mohou projít i rozsáhlou výstavu fotografických instalací Jarmily Štukové s názvem My a ti druzí.

Koncerty uváděné v rámci Dvořákovy Prahy jsou benefiční a jejich výtěžek přispěje k podpoře mladých talentovaných hudebníků.