Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Úterý 20. září, 20.00

Ceny vstupenek

590 — 190 Kč

Program

Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet č. 21 D dur K. 575Erich Wolfgang Korngold: Smyčcový kvartet č. 2 Es dur, op. 26Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96, B. 179 „Americký“

Špičkovou interpretační úroveň tohoto koncertu zaručuje izraelský Jerusalem Quartet. Soubor si od svého debutu v roce 1996 vytvořil oprávněné renomé. Violistou Jerusalem Quartetu je Ori Kam – na Dvořákově Praze se objevil už v roce 2018 i se svojí sestrou, klarinetistkou Sharon, která přijala roli kurátorky Komorní řady. Časopis The Strad reagoval na provedení jednoho z Dvořákových kvartetů tímto souborem následujícím postřehem: „V nepovolaných rukou se může občas zdát, že výpověď Dvořákovy hudby postrádá přirozenou přímočarost, ale v provedení Jerusalem Quartetu si člověk přeje, aby její srdečná inspirace trvala navždy.“

Jména Mozart, Korngold a Dvořák dávají dohromady populární koncert v nejlepším smyslu slova a na nejvyšší autorské úrovni. Líbivost a hloubka nemusí být v rozporu, naopak mohou perfektně splynout v jednom uměleckém díle. Smyčcové kvartety Wolfganga Amadea Mozarta, Ericha Wolfganga Korngolda a Antonína Dvořáka jsou toho trojnásobným důkazem.

Mozart a Korngold byli zázračné děti, které svůj talent přetavily i do vrcholné tvorby v dospělosti. Mozartův Smyčcový kvartet č. 21 D dur vznikl v době, kdy byl skladatel na vrcholu sil – uvolněné dílo v haydnovském stylu napsal pro císaře Friedricha Wilhelma II. Korngoldův Smyčcový kvartet č. 2 Es dur v sobě spojuje vídeňský esprit i expresivitu. Vznikl těsně před autorovou první prací pro hollywoodský film. Přímo do USA potom zamíří Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur zvaný „Americký“ – jedno z nejslavnějších děl kvartetní literatury vůbec.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19:55
  • Konec koncertu: 21:50
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Jerusalem Quartet

„Vášeň, preciznost, vřelost, ideální soulad: to jsou typické znaky tohoto vynikajícího izraelského smyčcového kvarteta.“ Takové dojmy vyvolala v kritikovi listu New York Times hra Jerusalem Quartetu. Od založení souboru v roce 1993 a následného debutu v roce 1996 se čtyři izraelští hudebníci vydali na cestu uměleckého zdokonalování a zrání. Jejím výsledkem je široký repertoár a ohromující hloubka výrazu, jimiž jedinečným způsobem navazují na tradici kvartetní hry. Soubor našel základ své intepretace v hřejivém, plném, přirozeném zvuku a v důrazu na rovnováhu mezi vysokými a nízkými hlasy. Takový přístup umožňuje zachovat vyvážený poměr mezi individuálním interpretačním pojetím a respektem k notovému zápisu. Je rovněž hnacím motorem a motivací k neustálému zdokonalování výkladu klasického repertoáru i objevování novodobých děl.

Jerusalem Quartet je pravidelným a oblíbeným hostem velkých světových koncertních pódií. Pravidelně dvakrát ročně navštěvuje Severní Ameriku a vystupuje ve městech jako New York, Chicago, Los Angeles, Filadelfie, Washington a Cleveland, stejně jako na festivalu Ravinia. V Evropě se těší nadšeným ohlasům a pravidelně hostuje ve všech prestižních koncertních sálech a na festivalech, k nimž patří Salcburk, Verbier, Schleswig-Holstein, Schubertiade Schwarzenberg nebo Rheingau.


Jerusalem Quartet nahrává exkluzivně pro vydavatelství Harmonia Mundi. Jeho snímky, zejména alba s Haydnovými smyčcovými kvartety a Schubertovým kvartetem Smrt a dívka, získaly řadu ocenění, například Diapason d'Or či BBC Music Magazine Award za komorní hudbu. V roce 2018 soubor vydal dvě alba: CD s Dvořákovým Smyčcovým kvintetem, op. 97, a Sextetem, op. 48, stejně jako dlouho očekávanou nahrávku slavných Ravelových a Debussyho kvartetů. Na jaře 2019 vydal unikátní album mapující středoevropskou židovskou hudbu z meziválečného období a její dalekosáhlý vliv na hudební tvorbu. Ke kvartetu se na této nahrávce připojila izraelská sopranistka Hila Baggio s interpretací jidiš kabaretních písní z Varšavy 20. let. Soubor při této příležitosti požádal skladatele Leonida Desjatnikova, aby tyto písně upravil. Nahrávku doplňuje Schulhoffových Pět kusů (1924), sbírka krátkých a lehkých kabaretních skladeb, a Korngoldův Smyčcový kvartet č. 2 (1937). V roce 2020 soubor vydal druhé (a poslední) album, dovršující jejich bartókovský komplet; obě nahrávky si získaly kladné ohlasy.

S programem jidiš kabaretu kvarteto od roku 2019 koncertuje společně s Hilou Baggio po celé Evropě; s touto aktivitou pokračují i v sezoně 2021/22. V této sezoně rovněž provedou Enescův Oktet ve spolupráci se smyčcovým kvartetem Novus (např. v Amsterdamu a na Schubertiade Schwarzenberg) a uvedou koncerty na Bienále smyčcových kvartet v Paříži a Lisabonu, kde s Garym Hoffmanem a Miguelem da Silvou zahrají mimo jiné Dvořákův Smyčcový sextet v Pařížské filharmonii. K dalším vrcholům této sezony patří beethovenovský cyklus ve Wigmore Hall na jaře 2022, turné po USA v listopadu 2021 a na jaře 2022, turné po Asii v červnu 2022, jakož i opětovné pozvání do Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, Elbphilharmonie Hamburg, Varšavské filharmonie a na Schwetzinger SWR Festspiele.

Jerusalem Quartet

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.