Po stopách Antonína Dvořáka

Festivalová ouvertura v místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka. Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do autentických a pohříchu dosud málo známých míst, spojených s životem našeho největšího skladatele, která ožívají hudbou i zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Dosud hosté zavítali do Lužan (2013), Zlonic (2014), Vysoké u Příbramě (2015), Nelahozevsi (2016), Kroměříže (2017), Prahy (2018), Plzně (2019) a na Sychrov.

Letošní výlet nás zavede na zámek Maleč nedaleko Chotěboře. Půvabná renesančně-empírová stavba sloužila v 19. století po dobu čtyřiceti let jako letní sídlo „vůdce národa“ Františka Ladislava Riegera a v posledním životním období také jeho tchána Františka Palackého. Na zámku pobývala Riegerova dcera Marie, provdaná Červinková, jedna z nejvzdělanějších Češek své doby. Důležitou část její literární činnosti tvořila operní libreta, z nichž dvě – Jakobína a Dimitrije – nezhudebnil nikdo menší než Antonín Dvořák. Skladatel byl v souvislosti se vznikem těchto oper s Marií Červinkovou v častém písemném kontaktu a na Malči i několikrát pobýval. V denících libretistky i v dobové korespondenci se na tyto návštěvy zachovaly krásné vzpomínky. Festivaloví návštěvníci budou mít možnost v prostorách zámku a přilehlé zahrady nasát atmosféru autentického prostředí, v němž se pohybovala řada významných osobností českého veřejného a kulturního života druhé poloviny 19. století, a vychutnat si Dvořákovu hudbu přímo v místech, která významně přispěla k jejímu vzniku. Program tradičně doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge. Po skončení programu mohou zájemci navštívit expozici Památník F. L. Riegra a F. Palackého“.

Rodinný den Dvořákovy Prahy

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby i zábavnou hrou pro děti a jejich rodiče.  Oblíbené klavírní Duo Vrámoll předvede v prostorách Rudolfina hudebně dramatické představení „Dějiny hudby v kostce“. Nebudou chybět ani oblíbené výtvarné a hudební dílny pro děti. Rodinný den vyvrcholí odpoledním koncertem mladých hudebníků, frekventantů či absolventů základních uměleckých škol, které byly zapojeny do úspěšného projektu Nadace Karel Komarek Family Foundation „Piana do škol“.  Ti rozvinou své umění ve Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu velkého symfonického orchestru pod vedením svých zkušenějších kolegů, Jana Kučery a Ondřeje Gregora Brzobohatého.

Dějiny hudby v kostce, poučný kabaret - sobota 11. září, 11.00, Rudolfinum - Sukova síň, vstupenky ZDE

Koncert pro Piana do škol - 11. září, 17.00, Rudolfinum - Dvořákova síň, vstupenky ZDE

Mistrovské kurzy

Oba umělci, kteří jsou statutárně svázáni s letošním výjimečným ročníkem – tedy rezidenční umělec festivalu Sir András Schiff i kurátor Komorní řady Boris Giltburg – se zapojí také do doprovodného programu řady Pro budoucnost. Ta minulý rok rozšířila festivalový koncept směrem k mladým, nastupujícím umělcům. Schiff a Giltburg povedou veřejně přístupné Mistrovské kurzy pro mladé interprety, které se budou konat v rámci letošního festivalového programu. K nim se připojí i předseda poroty Concertino Praga, houslista a pedagog Dmitry Sitkovetsky.

Mistrovský kurz Boris Giltburg - pondělí 13. září, 10.00, Rudolfinum - Sukova síň, vstupenky ZDE

Mistrovský kurz Dmitry Sitkovetsky - čtvrtek 16. září, 10.00, Rudolfinum - Sukova síň, vstupenky ZDE

Mistrovský kurz Sir András Schiff - úterý 21. září, 10.00, sál Martinů (HAMU), vstupenky ZDE