L

OK

Čtvrtek 9. září, 20.00

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Felix Mendelssohn–Bartholdy: Sen noci svatojánské – předehra, op. 21Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B. 108Georges Bizet: Symfonie č. 1 C dur

Koncerty orchestru Akademie svatého Martina v polích s jeho hudebním ředitelem a houslistou Joshuou Bellem přinášejí kvalitu, kterou lze v rámci komorní hudby považovat za referenční. Orchestr s bohatou nahrávací historií pokračuje i po smrti legendárního šéfdirigenta Nevilla Marrinera ve výkonech, které mají studiovou kvalitu. V centru jejich festivalového vystoupení bude provedení Dvořákova Houslového koncertu, který patří ke klíčovým repertoárovým položkám – k takovým, jejichž opakování ve špičkovém provedení se sotva omrzí. Bell si jako houslista i dirigent potrpí na detailní práci. Sám říká, že přesvědčuje orchestr, aby i Beethovenovy symfonie vnímal jako velké smyčcové kvartety. Kromě Houslového koncertu se této průzračné interpretace dočká také předehra k Mendelssohnově Snu noci svatojánské, v níž se setkává křehká souhra s radostnými momenty. Koncert uzavře jediná Symfonie č. 1 C dur Georgese Bizeta, která výmluvně hovoří o talentu autora vášnivé opery Carmen.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.40

Interpreti

Academy of St Martin in the Fields

Komorní orchestr Academy of St Martin in the Fields založil roku 1959 v britské metropoli dirigent Neville Marriner, který byl také jeho doživotním prezidentem až do své smrti roku 2016. Těleso získalo svůj neobvyklý název podle stejnojmenného londýnského kostela, v němž se konalo jeho první veřejné vystoupení. Díky detailní práci s nástrojovou souhrou, dokonalé stylovosti a vysoké zvukové kultuře si za více než šedesát let své existence vybudovalo výsadní postavení jednoho z nejlepších světových komorních orchestrů, přičemž zejména jeho interpretace Mozartovy hudby se nadlouho stala nedostižným vzorem. Pravidelně koncertuje ve většině evropských zemí s dirigenty a sólisty zvučných jmen. Má na svém kontě více než 500 nahrávek pro řadu různých vydavatelství, čímž se řadí k nejčastěji nahrávaným interpretům vůbec. Jeho nejprodávanější nahrávkou je soundtrack k filmu Miloše Formana Amadeus. Současným hudebním ředitelem je houslový virtuos Joshua Bell.

Academy of St Martin in the Fields

Joshua Bell

Americký houslista Joshua Bell je jedním z nejvýznamnějších hudebníků současnosti. Vystoupil s většinou špičkových světových orchestrů, za svých více než 40 nahrávek byl opakovaně nominován na cenu Grammy Award, včetně nahrávky houslového koncertu Nicholase Mawa, která vyhrála Grammy Award v roce 2000 v kategorii „Nejlepší instrumentální sólo“. Získal řadu dalších ocenění, včetně ceny Averyho Fishera za rok 2007. Koncertoval pro americké prezidenty i soudce Nejvyššího soudu Spojených států amerických. Zúčastnil se první kulturní mise na Kubu, kterou zorganizoval Výbor umění a humanitní vědy za vlády prezidenta Baracka Obamy. Veřejnoprávní televize PBS tuto misi přenášela v živém vysílání série Live from Lincoln Center s názvem Joshua Bell: Sezóny na Kubě (2017). Program byl nominován na cenu Emmy. V roce 2011 se Bell stal hudebním ředitelem orchestru Academy of St Martin in the Fields jako nástupce Sira Nevilla Marrinera, zakladatele a ředitele orchestru od roku 1959. Aktivně se angažuje v organizaci Education Through Music and Turnaround Arts, která umožňuje přístup k uměleckému vzdělávání studentům nejširších vrstev. Bell hraje na nástroj Antonia Stradivariho „Huberman“ z roku 1713.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.