L

OK

Čtvrtek 10. září, 20.00

 

 

Program

Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č.4 G dur, op. 58Josef Suk: Symfonie č. 1 E dur, op. 14

„Mužné, hotové, silné dílo, vysoce výrazné ve svém myšlenkovém materiálu, jisté v rozvrhu i formě, jisté v ovládání aparátu“ – tak označila dobová kritika Symfonii č. 1 E dur Josefa Suka. Česká filharmonie provede dílo sotva pětadvacetiletého skladatele pod vedením Jakuba Hrůši a kromě skladatelské vyzrálosti mladého Suka tím nepřímo připomene i hudbu k pohádce Radúz a Mahulena, uvedenou v rámci loňského festivalového ročníku. Obě díla vznikala ve stejné době a společné hudební rysy se rozhodně nezapřou. Dvořákova Praha letos věnuje zvýšenou pozornost dílu Josefa Suka nejen z toho důvodu, že to byl Dvořákův zeť, ale především proto, že byl přímým pokračovatelem skladatelského díla svého tchána. Dvořák byl první skladatel, který vytvořil kánon české romantické symfonie, Suk na něj navázal, a přidal k němu navíc také jistou dávku emocionální rozechvělosti, existenciální nejistoty i dekadentního smutku přelomu dvou století. Mahlerovské ozvěny v Sukově symfonické hudbě lze jen velmi těžko přehlédnout. Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur poskytne v podání vynikajícího Martina Kasíka obraz hudby o devadesát let starší, než je Sukova symfonie, která na Beethovenových základech ještě pevně stála, ale zároveň už se podílela na začátku procesu jejich zpochybňování.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.40
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb pod vedením Semyona Bychkova pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 je rovněž držitelkou ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Jakub Hrůša

Jakub Hrůša patří k nejrespektovanějším dirigentům mladší generace. Dirigování studoval na Akademii múzických umění v Praze mj. u Jiřího Bělohlávka a vzdělání si doplnil na Universität der Künste v Berlíně. Již ve svých osmnácti letech získal významná ocenění v mezinárodní dirigentské soutěži Pražského jara, o tři roky později se stal vítězem mezinárodní soutěže dirigentů "Lovro von Matačić" v Záhřebu. Jakub Hrůša dosud spolupracoval s většinou českých profesionálních orchestrů i s řadou orchestrů světových (London Philharmonic Orchestra, The Philharmonia Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig aj.). Věnuje se také operní oblasti: v pražském Národním divadle, v Královském dánském divadle v Kodani a na operním festivalu v anglickém Glyndebourne dirigoval mj. Carmen, Dona Giovanniho, Rusalku, Příhody lišky Bystroušky a Borise Godunova. V současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků a jako hlavní hostující dirigent České filharmonie a Philharmonia Orchestra.

Martin Kasík

Martin Kasík se hře na klavír věnuje od čtyř let. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a AMU v Praze. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského jara a jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku. Roku 2002 získal Cenu Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce. Koncertuje v řadě prestižních světových koncertních sálů, z nichž jmenujme alespoň Wigmore Hall v Londýně, lipský Gewandhaus, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam a tokijskou Suntory Hall. Jako sólista vystupuje mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich a Stuttgarter Philharmoniker. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. Od roku 2009 vyučuje na pražské konzervatoři, jako pedagog působí rovněž na AMU v Praze. Vydal řadu CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon, ArcoDiva a Radioservis.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.