Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
závěrečný koncert
Pátek 24. září 2021, 20.00
Česká filharmonie

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni, předehra k opeře, K. 527Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, K. 466Antonín Dvořák: Slovanské tance, I. řada, op. 46, B. 83

Rozloučení s Dvořákovou Prahou bude mít charakter opravdového grand finale. Své síly při něm spojí rezidenční festivalový orchestr Česká filharmonie a rezidenční umělec Dvořákovy Prahy Sir András Schiff. Ten se představí nejen jako klavírista, ale pro někoho možná trochu překvapivě také v roli dirigenta. Kdo však zná jeho kreace v čele orchestru Capella Andrea Barca (kryptogram Schiffova jména), nemůže být zaskočen a ví, že skutečně je na co se těšit. Vrcholné i oblíbené kompozice Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka se tak zalesknou ve špičkovém podání svrchovaných interpretů.

Brány k Mozartově hudbě dvakrát otevřou dramatické akordy d moll. Poprvé to bude v předehře k opeře Don Giovanni, jejíž světová premiéra ve Stavovském divadle dává Praze dodnes fantastickou mozartovskou auru. Osudově znějící orchestr v d moll zahájí i nádherný klavírní koncert, který snad ještě více připomene, že Mozartovu hudbu ani ve vážných chvílích neopouští strhující energie.

Úplný závěr festivalu bude patřit první řadě Slovanských tanců, které působí dojmem, jako by je Dvořák napsal jen tak mimochodem ve chvíli velké radosti. Nádherně vypracované skladby skrývají pod spontánním povrchem dílo mistra, který si v hudbě může dovolit prakticky cokoliv. Mimochodem toto provedení společně s provedením II. řady Slovanských tanců v podání Bamberských symfoniků s Jakubem Hrůšou bude neuvěřitelně prvním provedením tohoto Dvořákova díla v orchestrální podobě v historii festivalu. I tato skutečnost podtrhuje rezidenční roli obou orchestrů i Sira Schiffa v rámci festivalu Dvořákova Praha 2021.

  • Dress code: black tie
  • Uzavření sálu: 19.50
  • Konec koncertu: 21.40

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnější český orchestr a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou Ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Sir András Schiff

András Schiff patří dlouhodobě k nejzářivějším hvězdám klavírního nebe. Maďarský rodák žijící převážně v Basileji a Florencii je všeobecně považován především za vynikajícího tlumočníka děl období vrcholného baroka, klasicismu a romantismu, avšak jeho rozsáhlý repertoár sahá až k hudbě 20. století. Ve velké oblibě má českou hudbu: pro vydavatelství ECM mj. nahrál podstatnou část klavírního díla Leoše Janáčka, často interpretuje komorní skladby Antonína Dvořáka a rovněž inicioval a finančním darem podpořil vydání faksimile rukopisu Dvořákova Klavírního koncertu g moll. Schiff pravidelně vystupuje na všech významných světových pódiích, na svém kontě má rozsáhlou diskografii zahrnující komplety Mozartových Beethovenových a Schubertových klavírních sonát, na prestižních hudebních školách vede mistrovské kurzy, s úspěchem se věnuje i dirigování. Za svou uměleckou činnost získal nespočet ocenění včetně Grammy, Gramophone Award a Řádu britského impéria.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.