finálový soutěžní koncert, kategorie Komorní hra
L

OK

Pátek 15. září, 19.00

Cena vstupenek

190 Kč

Program

Program bude oznámen po určení výsledků výběrového kola soutěže Concertino Praga v průběhu měsíce května 2023

Finále soutěže Concertino Praga vždy slibuje napínavou podívanou a zároveň vynikající umělecký zážitek. Kdo se stane letošním vítězem?

V kategorii Komorní hra soutěží mladí interpreti jednou za dva roky, sólisté vystupují každoročně. Jména finalistů, které vybere porota v 1. neveřejném kole soutěže na základě zaslaných nahrávek, budou známa v druhé polovině května.

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 na půdě Československého rozhlasu a brzy se stala pojmem mezinárodního významu – mezi jejími dosavadními laureáty je možno nalézt osobnosti jako Dmitry Sitkovetsky, Václav Hudeček, Isabelle Faust, Julian Rachlin, Christian Tetzlaff, Lars Vogt, Zoltán Kocsis, Radek Baborák, Ivo Kahánek a mnoho dalších.

V roce 2020 spojila Akademie klasické hudby v roli pořadatele Dvořákovy Prahy síly s Českým rozhlasem, aby dala soutěžícím možnost vystoupit na festivalovém pódiu za přítomnosti diváků a mezinárodní odborné poroty.

A na koho se v porotě můžeme těšit? Například na violoncellistu Pabla Ferándeze, který s obrovským úspěchem zahájil loňský festival. Dále na sólo hornistku Berlínské filharmonie Sarah Wilson, světově proslulou nejen díky fenomenální hře, ale i úspěšné propagaci klasické hudby mezi mladým publikem, na houslistu a dirigenta Dmitryho Sitkovetského, historicky prvního vítěze této soutěže z roku 1966, nebo vynikajícího klavíristu Romana Rabinoviche. Ti všichni nejen zasednou v porotě, ale na Dvořákově Praze koncertují, resp. povedou mistrovské kurzy. Svou účast přislíbila také Albena Danilova, koncertní mistryně Vídeňských filharmoniků, jejichž vystoupení bude jedním z očekávaných vrcholů letošního festivalu.

Věříme, že i v letošním roce společně objevíme nové tváře, které budou úspěšně pokračovat v umělecké cestě. Koneckonců laureát z roku 2020, houslista Daniel Matejča, loni vyhrál další velké klání, soutěž Eurovize, a poté se vrátil na pódium Dvořákovy Prahy s nezapomenutelným provedením Houslového koncertu P. I. Čajkovského. Velké soutěžní i koncertní úspěchy zaznamenali i další finalisté, český klavírista Jan Schulmeister, Slovák Ryan Martin Bradshaw nebo Maďarka Ildikó Rozsonits.

  • Dress code: casual

Interpreti

finalisté Concertino Praga

Interpreti budou oznámeni po určení výsledků výběrového kola soutěže Concertino Praga v průběhu měsíce května 2023.

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.