L

OK

Čtvrtek 22. září, 17.30

Vstupné dobrovolné.

Program

Program v jednání. Bude upřesněno.

Klavírista Ivo Kahánek je zejména od roku 2015, kdy byl kurátorem Komorní řady festivalu, takřka bytostně spojený s Dvořákovou Prahou. V roce 2020 byl garantem a spolutvůrcem kompletního provedení Dvořákova díla pro sólový a čtyřruční klavír. Tento počin následně zúročil nahrávkou Dvořákova kompletního klavírního díla, která za zásadního přispění Karel Komárek Family Foundation a Akademie klasické hudby vyšla ve vydavatelství Supraphon. Tato unikátní nahrávka (poslední podobného rozsahu pořídil Radoslav Kvapil mezi lety 1966–1970) zaznamenala obrovský úspěch v tuzemsku i zahraničí. Pozitivní recenze v Německu, Velké Británii, Francii, a to včetně nominací na prestižní ceny, pak rozšířily české kritiky a nominace na Cenu Anděl.

Ivo Kahánek však není jen skvělý interpret, ale i velmi aktivní a úspěšný pedagog. Jeho stálé působení na Pražské konzervatoři a zejména docentura na HAMU v Praze přitahuje adepty klavírního umění všech věkových kategorií, aby nasbírali zkušenosti u osobnosti s obrovskou interpretační praxí včetně sólových vystoupení s Berlínskou nebo Českou filharmonií.

Pro dnešní soirée si Ivo Kahánek za svého interpretačního i pedagogického partnera přizval houslistu Jana Fišera, který vedle letitého působení v roli koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia a aktuálního koncertního mistra České filharmonie vystupuje s Ivo Kahánkem v komorních formacích, zejména v duu nebo v klavírním triu společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem. Jan Fišer pochází z geniální houslistické rodiny. Otec Jiří je vynikajícím pedagogem na Pražské konzervatoři, jehož třídou prošli Jan Mráček, Olga Šroubková, z těch nejmladších třeba David Hernych, Matteo Hager nebo Marie Hasoňová, bratr Jakub je stejně skvělý houslista i violista a pamatujeme si jej z koncertů Dvořákovy Prahy 2020 ve spojení právě s Tomášem Jamníkem, Lukášem Vondráčkem a Josefem Špačkem.

A tak Ivo Kahánek a Jan Fišer spolu na Bořislavce v rámci řady, která je určena zejména mladým muzikantům, zahrají nejen jako vynikající instrumentalisté, ale přivedou s sebou na pódium i nejmladší kandidáty interpretačního umění, kteří hledají ty nejlepší rady pro svou hudebnickou dráhu právě u těchto dvou osobností. 

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:30

Interpreti

Jan Fišer

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů ocenil prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine jako nahrávku roku v kategorii Koncert.  V loňském září vydal u Supraphonu set čtyř CD kompletního Dvořákova klavírního díla a i za něj si již vysloužil mnoho pozitivních ohlasů.

a jejich žáci

Bořislavka Centrum

Nová dominanta Evropské třídy v sobě snoubí soudobou architekturu a umění. Architektonický návrh je dílem uznávaného pražského ateliéru AULÍK FIŠER ARCHITEKTI. Členitá budova umožňuje nadstandardní veřejnou prostupnost soukromým pozemkem o výměře 12 200 m2 a vytváří řadu atraktivních veřejných prostor, které se společně s obchodní pasáží stávají přirozeným místem setkávání pro 100 000 obyvatel spádové oblasti.

Zdroj informací z oficiální webové stránky Bořislavka centrum.