L

OK

Úterý 8. září, 20.00

Vstupenky není možné aktuálně zakoupit. O zahájení prodeje budeme informovat. Zůstaňte s námi v kontaktu a registrujte se k odběru novinek.

Program

Antonín Dvořák: Slovanské tance I. řada, op. 46, B. 78Antonín Dvořák: Slovanské tance II. řada, op. 72, B. 145

Kdyby Dvořákův cyklus Slovanské tance měl jen první řadu, dal by se s jednou výjimkou přejmenovat na tance české. Pouze její druhé číslo totiž inspirovala ukrajinská dumka, zatímco všechna ostatní vycházejí z domácích zdrojů. Teprve druhá řada, která vznikla o osm let později, se rozhlíží šířeji po „slovanském světě“ a vedle furianta, skočné či sousedské nachází své místo také srbské kolo, polská polonéza či valašský odzemek. Na Dvořákově Praze se interpretace celého cyklu ujme vynikající klavírní Duo Ardašev – Slovanské tance totiž zazní v původní verzi pro čtyřruční klavír. Ta je o něco intimnější než pozdější orchestrální úpravy, ale také průzračnější – inspirace z lidových zdrojů působí přímočařeji a klavírní podoba prozrazuje zřetelněji Dvořákovo skladatelské umění i jeho vývoj. Mezi oběma řadami Slovanských tanců vznikl mimo jiné Houslový koncert či oratorium Svatá Ludmila – Dvořák jako skladatel stále rostl a druhá řada Slovanských tanců jde od určité prostoty první řady dál směrem k mnohem propracovanější autorské výpovědi.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.30

Interpreti

Igor Ardašev

Igor Ardašev paří dlouhodobě k předním českým klavíristům na mezinárodní scéně. Po studiích na brněnské JAMU se v Rakousku a USA účastnil mistrovských kurzů vedených legendárními klavíristy Paulem Badurou-Skodou a Rudolfem Serkinem. Kromě úspěchů v dětských soutěžích se stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu (zde získal též cenu belgického rozhlasu a televize) a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži. Roku 1990 obdržel první cenu v soutěži Marie Callas v Aténách. Pořádá samostatné recitály, věnuje se čtyřruční hře i na dva klavíry spolu s manželkou Renatou a spolupracuje s komorními soubory a špičkovými orchestry, mezi něž patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Symphony Orchestra. Je zván na renomované hudební festivaly, jako je Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Jodoigne v Belgii či festivaly v Hannoveru a Neapoli. Na svém kontě má řadu nahrávek skladeb Čajkovského, Liszta, Martinů, Prokofjeva, Musorgského ad.

Renata Ardaševová

Renata Ardaševová vystudovala brněnskou JAMU a svůj mimořádný talent pak dále rozvíjela na mezinárodních interpretačních kurzech. Stala se vítězkou soutěží Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Bedřicha Smetany v Hradci Králové, Chopinovy mezinárodní soutěže v Mariánských Lázních a roku 1992 získala cenu The Gordon Trust Prize na skotské mezinárodní soutěži v Glasgow. Úspěšná byla i ve skladatelské soutěži Generace, jejíž vítězkou se stala roku 1987. Bohatou koncertní činnost zahájila již na konci studií. Její umění znají posluchači v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Bulharsku, Velké Británii, Holandsku, Dánsku, Lotyšsku, Turecku a v dalších zemích. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními sólisty, mezi které patří Michaela Fukačová, Bohuslav Matoušek, Pavel Wallinger či Carmine Lauri. Spolu se svým manželem tvoří Duo Ardašev, které vystoupilo na četných evropských koncertních pódiích. Pro Supraphon nahráli mj. Dvořákovy Slovanské tance, Legendy a cyklus Ze Šumavy či klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.