L

OK

Sobota 8. září, 19.00
Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Antonín Dvořák: Nokturno H dur, op. 40, B. 47Leonard Bernstein: Serenáda podle Platónova Sympozia pro sólové housle, smyčcový orchestr, harfu a bicíAntonín Dvořák: Serenáda E dur pro smyčcové nástroje, op. 22, B. 52 

Koncert proslulého komorního orchestru Camerata Salzburg s dirigentem Danielem Blendulfem nabízí nevšední dramaturgické spojení výsostného romantismu Antonína Dvořáka s moderní hudební řečí 20. století Leonarda Bernsteina, jehož stoleté výročí narození si letos připomínáme. Virtuózní interpretace na Stradivariho nástroji se zhostí jedna z nejžádanějších sólistek současnosti, nizozemská houslistka Janine Jansen.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 18.55
  • Konec koncertu: 20.45

Interpreti

Camerata Salzburg

Komorní orchestr Camerata Salzburg založil roku 1952 salcburský dirigent a hudební pedagog Bernhard Paumgartner z učitelů a žáků vysoké hudební školy Mozarteum. Těleso často koncertuje na významných světových pódiích a doma v Salcburku pravidelně vystupuje na velkém letním Salcburském festivalu, na festivalu Mozartův týden i na vlastních koncertech. Doménou orchestru je hudba Wolfganga Amadea Mozarta, avšak věnuje se i interpretaci hudby dalších skladatelů především z období vídeňského klasicismu a romantismu. Soubor se mezinárodně proslavil zejména v době, kdy byl jeho dirigentem vynikající maďarský znalec Mozartova díla Sándor Végh (1978–1997), díky němuž se specifický zvuk orchestru stal pojmem v celém hudebním světě. Camerata Salzburg má na svém kontě řadu vynikajících nahrávek pro vydavatelství Decca, Warner Classics a Sony Classical.

Camerata Salzburg

Daniel Blendulf

Švédský dirigent Daniel Blendulf patří k nejvyhledávanějším skandinávským interpretům mladé generace. Roku 2008 se stal laureátem Švédské dirigentské soutěže a o šest let později obdržel prestižní dirigentskou cenu Herberta Blomstedta. Na několika domácích operních scénách nastudoval Bizetovu Carmen, Donizettiho Dona Pasquale a Gounodova Fausta. Je stálým dirigentem Švédského rozhlasového orchestru a spolupracuje s Královskou filharmonií ve Stockholmu. Soustavně propaguje tvorbu soudobých švédských autorů, mj. v Královské švédské opeře uvedl ve světové premiéře komorní operu Karolinas sömn Anderse Eliassona. Často vystupuje i na zahraničních pódiích několika kontinentů – spolupracuje s West Australian Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Sydney Symphony aj. Daniel Blendulf je manželem houslistky Janine Jansen.

Daniel Blendulf - dirigent

Janine Jansen

Nizozemská houslistka Janine Jansen dnes patří k absolutní špičce v oblasti houslové interpretace. Pochází z hudební rodiny a hře na housle se věnuje od svých šesti let. Její závratnou sólovou kariéru odstartovalo roku 1997 vystoupení v amsterdamské koncertní síni Concertgebouw. Od té doby již vystoupila prakticky se všemi významnými světovými orchestry a dirigenty, z nich jmenujme alespoň Michaela Tilsona Thomase, Zubina Mehtu, Antonia Pappana a Paavo Järviho. Její velkou láskou je komorní hudba, s níž často vystupuje na specializovaných festivalech s partnery, kterými jsou mj. Mischa Maisky, Martha Argerich či Elisabeth Leonskaja. Její diskografie zahrnuje houslové koncerty Brucha, Beethovena a Vivaldiho, Bachovy skladby pro sólové housle a komorní díla Dvořáka Schuberta a Schönberga. Roku 2003 založila festival komorní hudby v Utrechtu. Hraje na Stradivariho nástroj Rivaz – Baron Gutmann z roku 1707.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.