Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 15. září 2022, 17.30
Dvořákova Praha na Bořislavce

Vstupné dobrovolné.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na podporu a rozvoj talentu mladých hudebníků prostřednictvím stipendijního fondu Karel Komárek Family Foundation. 

Tento fond je součástí péče o tvůrčí a pedagogický odkaz Antonína Dvořáka.

Program

Bohuslav Martinů: Duo pro housle a violoncello č. 2, H. 371Leoš Janáček: Klavírní sonáta 1.X. 1905 (Z ulice dne 1. října 1905)Johannes Brahms: Klavírní trio č. 1 H dur, op. 8

Rafinované, hluboké i zábavné jsou všechny tři části podvečerního koncertu na Bořislavce. Platí to dokonce i pro Janáčkovu klavírní sonátu, ačkoliv u jejího vzniku stály tragické události brněnských demonstrací za druhou českou univerzitu. Vtipný Martinů se přes dramatického Janáčka přelije k rozmáchlým Brahmsovým melodiím.

 

Dvořákova Praha na Bořislavce je nová programová řada, která podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby.

Všechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují.

Zahajovací koncert této řady 13. září 2022 bude patřit souboru Epoque Quartet, jehož hudba oslovuje posluchače napříč generacemi syntézou klasické, populární a jazzové hudby. Další koncerty budou patřit nejmladším hvězdám interpretačního nebe: 15. září vítězům Concertino Praga 2021, duu houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky, které doprovodí klavíristka Veronika Jaklová. V úterý 20. září se představí jeden z nejslibnějších mladých českých ensemblů, Kukal Quartet, společně s klavíristou Matoušem Zukalem. Celý cyklus zakončí ti úplně nejmladší adepti interpretačního umění, se kterými systematicky pedagogicky pracují klavírní virtuóz Ivo Kahánek a koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer.

Přibližně jednu hodinu trvající koncerty se budou konat ve foyeru budovy Bořislavka vždy od 17:30 hodin.

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:30

Interpreti

Kristian Mráček

Kristian Mráček je českosrbský houslista. Narodil se 18. května 2003 v Praze. Na housle hraje od svých čtyř let a jeho pedagogové byli Magdalena Micková, Jiří Novák, Rimma Kotmelová a od 1. ročníku Pražské konzervatoře studoval 4 roky u Jiřího Fišera. Od září 2022 pokračuje na Pražské konzervatoři ve třídě Jiřího Vodičky a zároveň započal studium u Bohuslava Matouška na pražské HAMU.

Byl velmi dobře oceněn na mnoha houslových soutěžích, mezi které patří 3.cena ze soutěže Ohrid Pearls v Severní Makedonii (2018), kde také obdržel 1.cenu v kategorii komorní hra spolu s jeho bratrem, violoncellistou Viktorem Mráčkem v duu. V roce 2019 se stal laureátem a absolutním vítězem houslové soutěže PhDr. Josefa Micky, obdržel 2.cenu na soutěži Bohdana Warchala “Talents for Europe” v Dolném Kubíně na Slovensku a 2.cenu na soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí.


Dalším úspěchem je 1.cena a vítězství v kategorii komorní hra na soutěži Concertino Praga a to v duu s violoncellistou Davidem Pěruškou. Na Concertinu Praga obdrželi finanční odměnu, možnost nahrát profilové CD v Českém rozhlase, cenu publika a ocenění EMCY (Evropská unie hudebních soutěží pro mládež). Má na kontě i čerstvou výhru na již zmíněné soutěži Ohrid Pearls, kde v červnu 2022 s Veronikou Jaklovou (klavír) a Dominikem Velkem (violoncello) jako klavírní trio vyhráli svou kategorii a ve finále získali Grand Prix i zlatou plaketu. Na stejné soutěži se jako sólista stal výhercem své kategorie a ve finále získal stříbrnou plaketu. Vedle finanční odměny dostali pozvání na Ohrid Summer festival, který má tradici od roku 1961 a častými hosty byli Leonid Kogan, Mstislav Rostropovich, Henryk Szeryng, Ivry Gitlis, Sviatoslav Richter, Václav Hudeček, též Shlomo Mintz, Michal Kaňka, Stefan Milenković, atd...

Kristian měl příležitost vícekrát sólově vystupovat s Československým komorním orchestrem Praha, Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře a také v roce 2021 zahajoval festival Za poklady Broumovska s Filharmonií Hradec Králové. Vystoupil také se známými houslisty jako jsou Václav Hudeček, Pavel Šporcl a s jeho otcem a bratrem Janem Mráčkem a Janem Mráčkem ml.

Zúčastnil se Letní akademie Václava Hudečka, kde získal v roce 2020 druhou cenu. V létě 2021 byl ze stovek uchazečů vybrán na dvoutýdenní Masterclass u Stefana Milenkoviće v Srbsku a již 2 krát se zúčastnil houslového kurzu Bohuslava Matouška a Jakuba Junka ve Žďáru nad Sázavou.

David Pěruška

David Pěruška (*2002) začal hrát na violoncello v pěti letech v Hudební škole hlavního města Prahy na Žižkově ve třídě Kateřiny Hroníkové. Od útlého dětství se úspěšně účastní tuzemských a také zahraničních violoncellových soutěží, získal např. vítězství v celostátním kole Národní soutěže ZUŠ v Liberci (2011, 2014, 2017), 2. cenu na mezinárodní violoncellové soutěži v Liezenu (2012), 3. cenu na soutěži Bohuše Herana v Ústí nad Orlicí (2015), 1. cenu na Violoncellové soutěži Jana Vychytila v Praze (2011, 2012, 2013, 2015, 2021) či 1. cenu pro nejlepšího českého účastníka a cenu Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava na mezinárodní soutěži o cenu Gustava Mahlera (2022).


Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje i komorní hře ‒ v roce 2021 spolu s Kristiánem Mráčkem obdržel titul absolutního vítěze, cenu EMCY a cenu diváků na Mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Pravidelně se účastní kurzů u Marka Jerieho ve Wengen, absolvoval masterclass u prof. Marion Feldmann na Steinhardt University v New Yorku (2019), zúčastnil se kurzů se členy Vídeňské filharmonie ve Slavonicích (2020) a Ševčíkovy akademie v Horažďovicích pod vedením Tomáše Jamníka (2021).

Momentálně studuje v 5. ročníku ve třídě prof. Petra Nouzovského na Pražské konzervatoři.

Veronika Jaklová

Veronika Jaklová (2003) začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením Kateřiny Pirochové Valkovičové v ZUŠ Klapkova v Praze. Hned o rok později se zúčastnila první soutěže Prague Junior Note. Od té doby získala mnohá ocenění na významných mezinárodních soutěžích – Virtuosi per musica di pianoforte, Mezinárodní soutěž Amadeus, Broumovská klávesa, Mezinárodní Novákova klavírní soutěž a další.

Obdržela cenu absolutního vítěze Ústředního kola ZUŠ ČR v komorní hře v Jindřichově Hradci. V letech 2018 a 2019 se stala laureátkou Mladého klavíru Pražské konzervatoře, mezi další úspěchy se řadí 2. cena na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži v Plzni 2018, 1. cena na soutěži Beethovenovy Teplice nebo vítězství v soutěži o stipendium nadace Yamaha Music Foundation v roce 2020. V roce 2021 získala 1. cenu na Obetello Junior Internatioal Piano Competition 2021 v Itálii se speciální cenou v podobě dvou recitálů na Orbetello Piano Festival, 2. cenu na mezinárodní klavírní soutěži Vladimira Krainěva na Ukrajině 2021, kde zároveň obdržela cenu za nejlepší provedení skladby z období klasicismu, cenu za nejlepší provedení skladby F. Chopina a stala se držitelkou ceny EMCY. Jejími nejnovějšími úspěchy jsou zlaté ocenění na Finské soutěži WPTA International Piano Competition, 1. cena a cena za interpretaci skladby W. A. Mozarta na soutěži o Cenu Gustava Mahlera, cena za nejlepší provedení virtuózní etudy na soutěži Nomea nebo  1. cena na italské soutěži „Luigi Cerritelli".


Má za sebou mnoho koncertních vystoupení, debutovala s orchestrem ESO jako sólistka Griegova koncertu a moll, uskutečnila recitály např. v Jihlavě nebo ve Zlíně. Absolvovala mistrovské kurzy u profesorů Ivana Klánského, Andrzeje Jasinského, Dmitri Bashkirova, Min Kwon, Einara Steen-Nokleberga, Avedise Kouyoumdjiana, Martina Kasíka, Iva Kahánka  a dalších. Pravidelně navštěvuje Mezinárodní letní klavírní kurzy Pražské konzervatoře, zúčastnila se prestižního Alion Baltic International Music Festivalu v lotyšské Rize nebo mezinárodních interpretačních kurzů v polských Katowicích.

V současnosti studuje na Pražské konzervatoři ve třídě Milana Langera.

Bořislavka centrum

Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro umění všech žánrů, který vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Prostor, který je pro umění a kulturu netradiční, umožňuje návštěvníkům zažít a zkoumat umění mnoha žánrů, často propojeným v jedinečný zážitek. V době konání festivalu Dvořákova Praha si diváci například mohou projít i rozsáhlou výstavu fotografických instalací Jarmily Štukové s názvem My a ti druzí.

Koncerty uváděné v rámci Dvořákovy Prahy jsou benefiční a jejich výtěžek přispěje k podpoře mladých talentovaných hudebníků.