Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Po stopách A. Dvořáka v místech spjatých s jeho životem a dílem
Neděle 30. srpen 2020, 16.30
Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

 

 

Program

Antonín Dvořák: Klavírní trio č. 2 g moll, op. 26, B. 56Antonín Dvořák: Houslový koncert a moll, op. 53, B. 108 (III. Finale: Allegro giocoso, ma non troppo)Antonín Dvořák: Výběr scén z opery Dimitrij, op. 64

Tradiční festivalová ouvertura „Po stopách Antonína Dvořáka“ nás letos zavede severovýchodně od Prahy na velkolepý novogotický zámek Sychrov (známý mj. z filmových pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta), který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Zde, obklopen přírodními krásami Českého ráje, žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a od roku 1880 patronátní komisař knížat Rohanů. Skladatel ho tu koncem 19. století, zvláště mezi lety 1877–1896, mnohokrát navštívil.

Během svých pobytů nejen hrával na varhany (dodnes zachované) v zámecké kapli, ale hlavně komponoval. Vytvořil tu mimo jiné skicu k Houslovému koncertu a v různých etapách zde pracoval na podstatných úsecích opery Dimitrij. V blízkém městě Turnov také hrál na klavír při dvou významných koncertech svých děl, včetně světové premiéry Klavírního tria g moll. Ti, kteří se poslední srpnovou neděli nechají vylákat na Sychrov, získají jedinečnou možnost vyslechnout v zámecké kapli čtyři skladatelovy duchovní písně s varhanním doprovodem, které v tomto místě vznikly a také zazněly ve své premiéře.

Při procházce zámeckým parkem mohou návštěvníci dojít k bývalému zájezdnímu hostinci, který při svém pobytu využívala rodina Dvořákových. Dalším autentickým místem je budova dnešní Zámecké restaurace, v jejímž prvním patře se nacházel byt Aloise Göbla, který skladateli často sloužil jako zázemí. Výlet po stopách našeho světově nejznámějšího skladatele zakončíme koncertem v Zámecké galerii, kde zazní zmíněné Klavírní trio g moll, Finale z Houslového koncertu a lyrické i dramatické výstupy z opery Dimitrij. Program tradičně doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge.

 

Program výletu Po stopách AD

14.15 Zámecká kaple, čtyři duchovní písně A. Dvořáka s varhanním doprovodem, výklad festivalového muzikologa dr. Davida Beveridge (vstup zdarma)

14.45 - 16.15 Možnost procházky zámeckým parkem k bývalému zájezdnímu hostinci a bytu Aloise Göbla, případně prohlídka zámku (rezervace prohlídek v pokladně Státního zámku Sychrov nebo online na www.zamek-sychrov.cz)

16.30 Zámecká galerie, hlavní koncert (vstupné 150 Kč, rezervace na www.dvorakovapraha.cz)

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 16.25
  • Konec koncertu: 18.15

Interpreti

Pražský komorní sbor

Pražský komorní sbor původně vznikl z iniciativy Antonína Peška (dříve byl též dramaturgem ČF) jako výběrové komorní těleso složené z bývalých členů Pražského filharmonického sboru. V roce 1991 se stal samostatným sborem známým především na mezinárodní scéně. Má za sebou účinkování na desítkách festivalů, mj. Schleswig-Holstein Musikfestival, Wiener Festwochen, Hamburger Musikfeste a Stuttgarter Musikfest. Řadu let byl stálým rezidenčním sborem na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru a na operním festivalu v irském Wexfordu. Podnikl přes 300 zájezdů a turné v Evropě, Austrálii, Japonsku, Jižní Koreji, Brazílii či Izraeli. Hlavním sbormistrem byl Josef Pančík a Jaroslav Brych, se sborem spolupracovala i řada dalších významných sbormistrů, Pavel Kühn, Lubomír Mátl, Robert Hugo či Miriam Němcová. Sbor natočil desítky snímků pro renomované domácí i zahraniční labely (Orfeo, Decca, Deutsche Grammophon, Supraphon ad.) a spolupracuje s předními dirigenty a pěvci (Zubin Mehta, Manfred Honeck, Helmut Rilling, Plácido Domingo, Andrea Bocelli ad.).

Pražský komorní sbor

Bohuslav Lédl

Bohuslav Lédl vystudoval klavír na Konzervatoři Teplice u Ireny Nečáskové a Miloše Mikuly, poté na Pedagogické fakultě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Karlově univerzitě v Praze. Na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem později vyučoval předmět improvizace a působil jako korepetitor. V 90. letech rovněž působil jako korepetitor dětského pěveckého sboru Jizerka v Semilech. V roce 1996 založil jazzový soubor Lédl Jazz Quintet, od roku 1997 vede Pěvecký sbor Antonín Dvořák v Turnově. V roce 2003 se stal ředitelem Základní umělecké školy Turnov. V současné době působí jako korepetitor i sólista. Pravidelně spolupracuje se svou ženou, sopranistkou Evou Lédlovou. Věnuje se rovněž komponování – např. v září 2016 měla v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha premiéru jeho skladba Polední minutkové menu, kterou vytvořil pro Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

Smetanovo trio

Smetanovo trio, jehož tradice sahá až do roku 1934, dlouhodobě patří ke špičce české komorní scény. Tři významní sólisté, kteří tvoří jeho současné složení (Jitka Čechová, Jan Talich, Jan Páleníček), dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého komorního ansámblu je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je lemována mimořádnými mezinárodními úspěchy, mezi něž patří mj. opakované ocenění prestižními cenami BBC Music Magazine či Diapason d'Or, spolupráce s renomovanými orchestry (Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano) a pravidelná vystoupení na věhlasných koncertních pódiích doma i v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt). Smetanovo trio realizovalo celou řadu vysoce ceněných nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon.

Lenka Navrátilová

Lenka Navrátilová vystudovala obory hra na klavír u prof. Jaroslava Čermáka, hru na cembalo u prof. Rudolfa Zelenky na konzervatoři v Teplicích a sbormistrovství chrámové hudby pod vedením profesorů Jiřího Koláře a Marka Štryncla na Karlově univerzitě. Je profesorkou operní korepetice na Pražské konzervatoři a korepetitorkou Pražského filharmonického sboru. Dlouhodobě spolupracuje s Pražským komorním sborem, Smíšeným pěveckým sborem ČNSO a je sbormistryní Kühnova smíšeného sboru. Dirigovala koncerty se sborem na festivalech Dvořákova Praha, Musica Holešov, Svatováclavské slavnosti. Sbormistrovsky se podílela na koncertech pro Českou filharmonii, Symfonický orchestr FOK, orchetr Berg, pro Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, Film music Prague, Prague Proms a koncertech pořádaných v produkci Radia Classic. Připravila také sbor pro operní inscenaci v Národním divadle. V rámci řady samostatných koncertů KSS uvedla několik světových premiér sborových skladeb. Jako zástupkyně sbormistra Pražského filharmonického sboru působila při koncertních zájezdech v Dohá, Berlíně a na operním festivalu v Sankt Gallen.

Lenka Navrátilová - dirigentka

Ahmad Hedar

Klavírista, zpěvák a pedagog Ahmad Hedar od dětství zpíval ve sboru Pueri Gaudentes. Studium hry na klavír završil na pražské AMU ve třídě Martina Kasíka a Františka Malého. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů mj. pod vedením Paula Badury Skody. Jako korepetitor operního zpěvu pracoval s předními pěvci mladé generace Petrem Nekorancem, Kateřinou Kněžíkovou a Romanem Hozou, ale i s operními legendami Gabrielou Beňačkovou či Evou Randovou. V roce 2016 získal cenu za nejlepší klavírní doprovod na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Je členem spolku RunOperun, který se snaží přiblížit operu mladému publiku a široké veřejnosti na neobvyklých místech. S tímto spolkem nastudoval opery Kouzelná flétna, Figarova svatba, Rusalka a Lidský hlas. Roku 2019 se stal stipendistou prestižních Bayreuther Festspiele. Kromě klavíru se věnuje i zpěvu, a to opernímu i neklasickému. Od roku 2019 pedagogicky působí na Konzervatoři Jana Deyla.

Ahmad Hedar - klavír

Tereza Hořejšová

Sopranistka Tereza Hořejšová absolvovala Konzervatoř Pardubice a pražskou HAMU. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží, především dvojnásobnou vítězkou soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii Junior a Píseň. S úspěchem se zúčastnila i Mezinárodní soutěže Evy Marton v Budapešti nebo Ferruccia Tagliaviniho v Deutschlandsbergu. Rok studovala v Miláně na Konzervatoři Giuseppe Verdiho, kde se představila v soudobé opeře Valentina, v Mozartově Figarově svatbě a Verdiho La Traviatě. V posledních dvou letech se pravidelně účastní turné po Německu a Švýcarsku v roli První dámy (Kouzelná flétna) a Anny (Nabucco). Hostuje v libereckém divadle v roli Ciboletty (Noc v Benátkách) a Druhé žínky (Rusalka). Pravidelně externě spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem a kromě zpěvu se věnuje také hře na klavír a korepeticím. Její velkou vášní jsou recitály s klavírním doprovodem, především pak česká a zahraniční písňová literatura.

Tereza Hořejšová - soprán

Sergey Kostov

Tenorista Sergey Kostov se narodil na Ukrajině v bulharské rodině. V letech 2008–2011 studoval klasický zpěv na Oděské státní hudební konzervatoři u prof. V. Doronina. Vzdělání si dále doplnil u profesora A. Duda na Národní hudební akademii A. V. Něždanova, kterou absolvoval roku 2016. Již během studií získal první cenu v pěvecké soutěži v italském Lonigu. Od roku 2014 byl sólistou souboru vojenských ozbrojených sil na Ukrajině. Jako součást mužského souboru účinkoval ve Švýcarsku, Německu, Dánsku a Francii. V roce 2017 získal v pěvecké soutěži Vissi D’Arte v Praze druhou cenu. Od roku 2017 je v angažmá Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Mezi nejvýznamnější role jeho dosavadního repertoáru patří Lenskij (Evžen Oněgin), Nemorino (Nápoj lásky), Borsa i Vévoda (Rigoletto), Sinodal (Démon) a Rinuccio (Gianni Schicchi). Od roku 2018 hostuje v pražském Národním divadle v titulní roli opery Ivana Achera Sternenhoch.

Státní zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov sloužil 125 let jako rezidence francouzskému šlechtickému rodu Rohanů. Interiér stavby je bohatě zařízen původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Většina místností vyniká bohatou dřevěnou výzdobou z díla pražského mistra Petra Buška. Malebné okolí zámku doplňuje i rozsáhlý anglický park s řadou vzácných dřevin. Zámek v minulosti hostil také řadu významných osobností včetně skladatele Antonína Dvořáka, který ho koncem 19. století, zvláště mezi lety 1877–1896, mnohokrát navštívil.