Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Sobota 11. září 2021, 11.00
Rodinný den Dvořákovy Prahy

Program

Dějiny hudby v kostce je koncertně-divadelní kabaret klavíristů Tomáše Vrány a Andrzeje Molina známých jako „Duo Vrámoll”. Na ploše šedesáti minut vás provedou historií klasické hudby od pravěku až po současnost a seznámí s nejdůležitějšími skladateli, jejichž mistrovská díla na jevišti sami představí. Kromě brilantní klavírní hry a improvizace nebude chybět ani špetka humoru. Poutavá herecká akce je dokreslena dobovými kostýmy a rekvizitami, a tak projekt osloví děti i dospělé. Duo Vrámoll doposud zahrálo již přes padesát repríz tohoto představení na mnoha školách a v divadlech po celé republice. V roce 2019 byl spuštěn internetový Youtube kanál „Vrámoll”, který v jednotlivých epizodách podrobněji seznamuje veřejnost s vážnou hudbou a který se stal vyhledávanou pomůckou ve výuce hudby v tuzemsku.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 10.55
  • Konec koncertu: 12.00

Interpreti

Duo „Vrámoll“ - Tomáš Vrána, Andrzej Molin

Duo Vrámoll (pianisté Tomáš Vrána a Andrzej Molin) zahájilo svou činnost v roce 2009 na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě. Zaměřuje se na popularizaci vážné hudby mezi mládeží a širokou veřejností. První představenou kompozicí byl třívětý Koncert pro jeden klavír a čtyři ruce, který – stejně jako i další skladby – využívá fragmenty známých skladeb z artificiální i nonartificiální oblasti. V roce 2011 vznikl autorský projekt, hudebně-dramatické představení Dějiny hudby v kostce, jehož smyslem je představit klasickou hudbu od jejího počátku po 20. století. Dramaturgicky kabaret cílí na široké spektrum diváků, a tak se od prvního uvedení těší velkým ohlasům nejen z řad odborníků, ale i laiků. V lednu 2019 byl spuštěn YouTube kanál, který podrobněji seznamuje s osobnostmi vážné hudby, díky čemuž se stal vyhledávanou pomůckou výuky hudby na mnoha tuzemských školách.

Rudolfinum, Sukova síň

Sukova síň je nejmladším sálem novorenesanční budovy Rudolfina. Vznikla v letech 1940–1942 v rámci úprav přilehlé Dvořákovy síně jako menší koncertní sál. Architekti Antonín Engel a Bohumír Kozák se při výzdobě interiéru inspirovali původním stylem Josefa Zítka a Josefa Schultze, a proto Sukova síň dokonale zapadá do původní kompozice budovy. Při posledních úpravách podle návrhu arch. Petra Hrůši byly v roce 2015 vylepšeny akustické vlastnosti sálu a jeho propojení s dvoranou Rudolfina při respektování historické hodnoty památkově chráněných prostor. Koncertní sál je vybaven novým koncertním křídlem a je i nadále určen především k produkci komorní hudby.