Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Neděle 18. září 2022, 20.00
Dvořák Collection Komorní řada

Vstupenky na tento koncert lze zakoupit on-line nebo ve vstupenkovém centru v Rudolfinu. Vstupenky nelze zakoupit v Anežském klášteře. 

Ceny vstupenek

490 — 390 Kč

Program

Rafael Kubelík: Smyčcový kvartet č. 6Martin Wiesner: Smyčcový kvartet č. 4 (světová premiéra)Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 6 a moll, op. 12, B. 40

Jako objevitelé opomíjených či zapomínaných pokladů se v rámci Komorní řady a Dvořák Collection představí členové Sedláčkova kvarteta. Jakkoli by se mohlo zdát, že v díle Antonína Dvořáka je jen málo věcí k objevování, Smyčcový kvartet č. 6 a moll potvrzuje opak. Skladatel se v něm pokusil vytvořit jednolité dílo postavené na jedné „utkvělé myšlence“, později se ke kompozici vrátil a rozdělil ji do čtyř vět. Některé části partitury ale posléze zničil a dílo se dočkalo prvního provedení až v roce 1990 v rekonstruované podobě, o kterou se zasloužil dvořákovský specialista Jarmil Burghauser. V rámci Dvořákova kvartetního díla se jedná o pozoruhodnou zvláštnost, která je nezbytná pro kompletní Dvořák Collection a zároveň zapadá do uměleckého profilu Sedláčkova kvarteta. Ansámbl svým koncertem připomene, že kompozici se věnoval rovněž slavný český dirigent Rafael Kubelík – hned na začátku programu zazní jeho Smyčcový kvartet č. 6. Po něm Sedláčkovci uvedou světovou premiéru Smyčcového kvartetu č. 4 od Martina Wiesnera.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19:55
  • Konec koncertu: 21:20

Interpreti

Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto vzniklo při Akademii múzických umění v Praze v roce 2007 a navazuje na tradici Sedláčkova kvarteta působícího v Plzni v letech 1974‒1994. Tradice je spojena rodinnou vazbou obou primáriů. Sobor se vyvíjel u významných českých i zahraničních pedagogů; u Jiřího Panochy během studia komorní hry na AMU v Praze a dále pod vedením členů renomovaných kvartet během četných kurzů (Keller Quartett, Artis Quartett Wien, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartett).

Soubor vystupoval na mnoha významných akcích v České republice i v zahraničí, mj. na festivalu v rámci ISA, na festivalu Mladá Praha, Sukovy Křečovice v rámci Pražského jara, Nekonvenční žižkovský podzim, na Beethovenově festivalu v Teplicích, na festivalu Nitrianská hudobná jeseň, na festivalu Pablo Casalse v Prades a dalších.

Sedláčkovo kvarteto je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2016, je vítězem mezinárodní soutěže Karola Szymanowského v Katowicích (Polsko, 2014), vítězem Soutěže Bohuslava Martinů v Praze (2014), kde zároveň obdrželo Cenu za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů. Dále je nositelem 3. ceny z Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka 2015 v Brně a 3. ceny z Mezinárodní soutěže Johannese Brahmse (Rakousko, 2013). Od sezóny 2015/16 byl soubor zařazen na stipendijní Listinu Českého hudebního fondu. Kvarteto podporuje vznik nových děl mladé generace českých autorů, a stojí tak u četných premiér skladeb. Sedláčkovo kvarteto se zaměřuje především na tvorbu českých autorů, zvláště pak těch méně známých, ale tím spíš jedinečných a neoposlouchaných. Vydalo ve spolupráci s Nadací Bohuslava Martinů CD s kvartety českých autorů (K. Slavický, S. Hořínka, B. Martinů, J. Teml). Dále natočilo s hobojistou Lukášem Pavlíčkem CD s kvartety F. A. Míči, W. A. Mozarta a A. Dvořáka. Během roku 2017 natočilo pro Český rozhlas komplet smyčcových kvartetů V. J. Veita (1806‒1864). V březnu 2019 vydalo vlastním nákladem, a jako první na světě, CD se třemi kvartety Rafaela Kubelíka (1914‒1996). V letošní sezóně 2019/2020 se věnuje nastudování kompletu kvartetů Karla Boleslava Jiráka (1891‒1972) a jejich natočení pro Český rozhlas.

Zdroj: Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.