Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 22. září 2023, 22.00
Dvořák Collection Komorní řada Brahms 190

Ceny vstupenek

490 – 390 Kč

Program

Alexander Zemlinsky: Smyčcový kvintet d mollAntonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 9 d moll, op. 34, B. 75Johannes Brahms: Smyčcový kvintet č. 2 G dur, op. 111

Od zasněné nálady přes melancholii až k sebevědomé energii provede Zemlinského kvarteto posluchače svým příspěvkem do Komorní řady festivalu. V centru jeho koncertu stojí Smyčcový kvartet č. 9 d moll od Antonína Dvořáka: dílo dýchající ozvěnou slavné Stabat Mater, která do něj snad vnesla i zamyšlený tón, který v díle převažuje. Lyricky posmutnělá nálada provází i polku a scherzo ve skladbě, která patří k Dvořákovým vrcholům, a přece se hraje jen málokdy.

Vzácná příležitost slyšet zřídka uváděné dílo patří k nenápadným festivalovým lahůdkám. Dvořákova ušlechtilá vážnost se odrazí od Smyčcového kvintetu d moll Alexandra Zemlinského. Patron špičkového českého kvarteta načrtl v prvních dvou větách nedokončeného díla proměnlivou atmosféru vzrušujícího snění. Závěrečný Smyčcový kvintet č. 2 G dur, v němž se k ansámblu připojí violista Vladimír Bukač, představuje Johannesa Brahmse jako superskladatele, který dovede být vtipný a zábavný až k tanci, a přitom formálně naprosto precizní a bezchybný.

  • Dress code: dark suit
  • Konec koncertu: 23:40

Interpreti

Zemlinského kvarteto

Zemlinského kvarteto již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. V roce 2010 se stalo vítězem mezinárodní soutěže smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, je také laureátem mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu (2007), v Praze (Pražské jaro 2005) a v Londýně (2006), kde zároveň získalo Cenu publika. Soubor též zvítězil na dalších soutěžích v Čechách i na Slovensku (1999 – Beethovenův Hradec, 2003 – New Talent Bratislava, 2004 – Cena hudobnej kritiky Žilina a Mezinárodní soutěž Nadace B. Martinů Praha). V roce 2005 byla kvartetu udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. V sezóně 2016/17 bylo Zemlinského kvarteto rezidenčním souborem Českého spolku pro komorní hudbu.


Zemlinského kvarteto pravidelně koncertuje v České republice i v zahraničí (Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Belgie, Španělsko, Velká Británie, Irsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Kanada, USA, Brazílie, Jižní Korea); vystoupilo např. ve Wigmore Hall v Londýně, v Cité de la Musique v Paříži, v Library of Congress ve Washingtonu, v Seoul Arts Center v Jižní Koreji nebo opakovaně na Pražském Jaru. Jeho repertoár tvoří více než 350 děl předních českých i světových skladatelů a zahrnuje také nové kompozice současných autorů. Zemlinského kvarteto též opakovaně spolupracuje s vynikajícími českými a světovými umělci či soubory (N. Mndoyants, F. Klieser, J. Brown, M. Collins, K. Zehnder, M. Kasík, I. Kahánek, M. Kaňka, K. Untermüller, Pražákovo kvarteto, Pražský komorní balet a další). Soubor vytvořil množství nahrávek pro Český rozhlas včetně kompletního kvartetního díla F. X. Richtera. Jednotliví členové Zemlinského kvarteta jsou také držiteli cen z prestižních sólových mezinárodních soutěží (soutěž L. Spohra Weimar, Concertino Praga, soutěž Rotary Clubu Norimberk, Beethovenův Hradec, Kocianova houslová soutěž aj.).

V letech 2007–2018 natáčelo Zemlinského kvarteto exkluzivně pro francouzskou firmu Praga Digitals, pro tuto firmu připravilo celkem devatenáct titulů. Hned první společný projekt – soubor čtyř CD s ranou kvartetní tvorbou A. Dvořáka – získal prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“ za březen 2007. Následoval komplet raných kvartetů F. Schuberta, a dále pak postupně spatřily světlo světa mnohé další nahrávky, které byly často oceňovány v mnoha hudebních médiích (The Strad, Diapason, Gramophone, Fanfare atd.) – zmiňme alespoň CD s díly všech tří hlavních představitelů první vídeňské školy, pět kvartetů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, unikátní CD se španělskou hudbou nebo klavírní kvintet M. Weinberga. Na několika CD kvarteto spolupracovalo s Pražákovým kvartetem (F. Mendelssohn-Bartholdy, B. Martinů, J. Brahms, R. Strauss), kompletní dílo V. Kalabise bylo natočeno společně s Kocianovým kvartetem. Soubor též natočil kompletní komorní dílo A. Zemlinského. V letech 2012–14 Zemlinského kvarteto představilo čtyři CD se smyčcovými kvartety Antonína Dvořáka, čímž jako čtvrtý soubor v historii dokončilo kompletní nahrávku Dvořákovy kvartetní tvorby. V roce 2019 pak Zemlinského kvarteto natočilo CD věnované tvorbě L. Janáčka.

Během studií na pražské konzervatoři a později i na Akademii múzických umění v Praze soubor vedli členové renomovaných českých komorních těles – Kvarteta hl. m. Prahy, Talichova, Kocianova a Pražákova kvarteta. Kvarteto se rovněž účastnilo mistrovských kursů u nás i v zahraničí, mj. také ProQuartet (Francie) nebo Sommerakademie Reichenau (Rakousko – 1. cena za nejlepší interpretaci díla L. Janáčka). V letech 2005–08 soubor studoval kvartetní hru u legendárního pedagoga a primária LaSalle Quartet Waltera Levina.

V letech 2006–11 vyučovali členové Zemlinského kvarteta jako asistenti na Musikakademie Basel (Švýcarsko). Pedagogicky i organizačně se také podíleli na Mezinárodní hudební akademii v Plzni (2005–2010) a v rámci svých turné vedou mistrovské kursy pro studenty všech věkových kategorií. František Souček a Petr Holman též působí jako profesoři pražské konzervatoře.

Zemlinského kvarteto nese jméno rakouského skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandera Zemlinského (1871–1942), jehož významný přínos české, německé a židovské kultuře během jeho šestnáctiletého pobytu v Praze byl po dlouhá desetiletí podceňován. Jeho čtyři smyčcové kvartety (druhý z nich je věnován jeho studentovi a pozdějšímu švagrovi Arnoldu Schönbergovi) patří samozřejmě do základního repertoáru souboru. Od roku 2005 kvarteto úzce spolupracuje s Nadací A. Zemlinského ve Vídni.

Zemlinského kvarteto

Vladimír Bukač

Vladimír Bukač patří mezi nejžádanější české violisty. Vystudoval AMU Praha a mistrovskou třídu na prestižní Vysoké hudební škole ve Freiburgu (Německo).

V letech 1990–93 působil v Japonsku jako sólista a komorní hráč při Orchestra Ensemble Kanazawa, kde také pokračuje jeho úspěšná sólistická činnost. Vystoupil na prestižních pódiích v Osace, Tokiu, Nagoji, Austrálii, Novém Zélandě. V letech 1993 – 2017 byl členem souboru Talichovo kvarteto, s nímž vystoupil v nejvýznamnějších hudebních centrech Evropy, USA, Jižní Ameriky a Japonska, a natočil desítky úspěšných a oceněných CD titulů pro firmu Calliope a BMG Victor ad.


Po ukončení kvartetní činnosti v roce 2018 se věnuje sólové a komorní hře na violu a je zván na hudební festivaly nejen po Evropě (Helsinky, Sardegna, Prades), ale i do Japonska, Izraele a USA, na kterých spolupracuje s významnými umělci. Obzvlášť výrazný ohlas měl koncert koncertní řady “International recitals” pro BBC z anglického Bristolu, živě vysílaný do 60 zemí.

Jeho bohatý violový repertoár zahrnuje skladby a koncerty všech stylových období, z nichž mnoho je zachyceno na nosičích CD nebo Českého rozhlasu a BBC. Za výjimečnou nahrávku lze považovat kompletní provedení Suit M. Regera a nahrávku koncertu B. Bartóka, B. Martinů se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, která se v hodnocení dostala mezi TOP 10 CD časopisu Gramophone 2007. Pro Český rozhlas se ujal jako první interpret natočení všech sonát pro violu a klavír Jindřicha Felda a v září 2016 ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, koncert A. Stamice B dur a vůbec první světovou nahrávku koncertu F. Domažlického (1966).

Od r. 2002 je Vladimír Bukač profesorem na Vysoké hudební škole v Drážďanech a od roku 2017 rovněž ve stejné funkci na Conservatoire royal de Bruxelles. Je opakovaně zván do porot velkých mezinárodních soutěží jako L.Tertis, ARD Mnichov, Debrecen aj.

Kromě toho pedagogicky působí každoročně na mistrovských kursech pořádných Česko-francouzskou akademií v Telči (www.akademietelc.cz), kde působí ve funkci uměleckého ředitele. 

Hraje na italský nástroj postavený z dílny dvou významných mistrů – Santini Lavazza & G.B. Guadanini, Milan 1725/75.

Vladimír Bukač - viola

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.