L

OK

Sobota 21. září, 20.00

Ceny vstupenek

1990 – 790 Kč 

Program

Kevin Puts: „Earth” ze suity The ElementsAntonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B. 108Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 41 C dur, K. 551, „Jupiter”

Pokud chce někdo zjistit, jak by skladba pro komorní orchestr měla znít, často sáhne právě po nahrávce Akademie svatého Martina v polích. Orchestr, který si letos připomene 65 let od svého založení, vždy nahrával s ohromnou intenzitou, aniž při tom dělal ústupky kvalitě. Současný šéf Akademie, famózní houslista a držitel Ceny Grammy Joshua Bell snad ještě prohloubil vnímání orchestrální hudby jako komorní záležitosti, kde záleží na každém jednotlivci a na blízké komunikaci všech hráčů. Zážitek ze živých provedení pak ještě překonává nahrávky. A bude nám ctí, že toto slovutné těleso, které kdysi natočilo většinu Mozartových stěžejních děl pro soundtrack slavného Formanova filmu Amadeus, vzdá společně s Joshuou Bellem hold Antonínu Dvořákovi a tomu, komu Pražané rozumějí, tedy W. A. Mozartovi. Bell však nevyznává jen klasické hodnoty – inspiroval pětici skladatelů k sepsání koncertantního cyklu pro sólové housle a orchestr s názvem Elements, jejíž část Earth autora Kevina Putse vyslechneme na úvod koncertu.

Joshua Bell a Academy of St Martin in the FieldsPřehrát
  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19:55
  • Konec koncertu: 21:40

Interpreti

Academy of St Martin in the Fields

Academy of St Martin in the Fields (ASMF) patří k nejlepším světovým komorním orchestrům. Je proslulý svěží a technicky dokonalou interpretací nejslavnějších děl světového repertoáru. Soubor vytvořil roku 1958 Sir Neville Marriner z předních londýnských hudebníků, s nimiž poprvé vystoupil v kostele sv. Martina v polích v listopadu 1959. Díky bezkonkurenčním koncertům a četným úspěšným nahrávkám, k nimiž patří slavné Vivaldiho Čtvero ročních dob z roku 1969 a soundtrack k oscarovému filmu Amadeus, si orchestr získal mezinárodní věhlas. Osobitý, dokonale vybroušený a kultivovaný zvuk tělesa je zaznamenán na více než 500 nahrávkách. Díky nim a rozsáhlým mezinárodním koncertním turné je jméno orchestru známé a oblíbené u posluchačů klasické hudby po celém světě. 


Dnes orchestr vede hudební ředitel a houslový virtuos Joshua Bell, který zachovává kolegiálního ducha a flexibilitu původního malého tělesa bez dirigenta, což je charakteristickým znakem ASMF. Pod Bellovým vedením a s podporou uměleckého vedoucího Tomo Kellera orchestr nadále posouvá hranice interpretace do nových výšin a uvádí symfonický repertoár a komorní hudbu širokého záběru v prestižních koncertních sálech po celém světě.

Rok 2023 se pro ASMF nesl ve znamení mnoha koncertů v celé řadě zemí včetně evropského turné s Joshuou Bellem, návštěvy USA s violoncellistou Garym Hoffmanem a mandolinistou Avi Avitalem, koncertů v Německu a Itálii s klavíristou Seong-Jin Cho, festivalových vystoupení na Bravo! Vail a vystoupení na několika německých letních festivalech. Nabitá sezona 2023/2024 zahrnuje turné po Austrálii s Joshuou Bellem a živý hudební doprovod při promítání Amadea v Royal Albert Hall, dále turné po Německu s Beatricí Ranou a Adamem Fischerem, vystoupení ve Španělsku s Julií Fischer a několik návštěv USA včetně rozsáhlého turné s Joshuou Bellem.

Projekt „Marriner 100“ v dubnu 2024 tvoří ústřední bod sezony. Jedná se o sérii mimořádných koncertů a akcí k připomenutí odkazu zakladatele orchestru Sira Nevilla Marrinera v roce stého výročí jeho narození. Jádrem oslav budou čtyři koncertní vystoupení ve Velké Británii, z nichž každé se odehraje na významném místě spojeném s Marrinerovou hudební dráhou. Tato sezona je inspirována podnikavým duchem Sira Nevilla i úspěchy, kterých na hudebním poli dosáhl – orchestr z nich těží dodnes.

ASMF rovněž nadále pokračuje ve své edukační a osvětové činnosti a spolupracuje s různými sociálními skupinami v Londýně i mimo něj. Tyto aktivity zahrnují např. práci se školami, lidmi bez domova či podporu nastupující generaci hudebníků prostřednictvím spolupráce se Southbank Sinfonia. 

zdroj: Academy of St. Martin in the Fields

Academy of St Martin in the Fields

Joshua Bell

Houslista Joshua Bell, držitel ceny GRAMMY, je díky své téměř čtyřicetileté hudební dráze jedním z nejslavnějších interpretů naší doby. Vystupuje prakticky se všemi významnými světovými orchestry a rovněž působí jako sólista, komorní hráč, dirigent a hudební ředitel orchestru Academy of St Martin in the Fields.


Mezi Bellovy nejvýznamnější počiny v sezoně 2023/2024 patří mezinárodní turné s novým projektem The Elements, v němž zazní díla renomovaných skladatelů, představující pět základních přírodních živlů. Autory jednotlivých skladeb jsou Jake Heggie (Oheň), Jennifer Higdon (Vzduch), Edgar Meyer (Voda), Jessie Montgomery (Vesmír) a Kevin Puts (Země). Dílo bude v premiéře provedeno s Elbphilharmonie Hamburg, Hongkongskou filharmonií, Newyorskou filharmonií, Chicagským symfonickým orchestrem a Seattle Symphony Orchestra. Bell rovněž v létě 2023 vydal u Sony Classical nové album Butterfly Lovers. Disk obsahuje stejnojmenný houslový koncert autorů Chen Gang a He Zhanhao, nově aranžovaný pro tradiční čínský orchestr, pod vedením dirigenta Tsung Yeha. Bell bude také stát v čele orchestru Academy of St Martin in the Fields během turné po Austrálii a Spojených státech. V letošní sezoně vystoupí jako rezidenční umělec s Elbphilharmonie NDR a jako hostující umělec s New Jersey Symphony, National Symphony Orchestra, Atlanta Symphony, Chamber Orchestra of Europe, Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony a dalšími orchestry.

V roce 2011 byl Bell jmenován hudebním ředitelem Academy of St Martin in the Fields. Na tomto postu vystřídal sira Nevilla Marrinera, který orchestr založil roku 1959. Bellova spolupráce s tělesem se datuje od roku 1986, kdy s ním pod Marrinerovým vedením poprvé nahrál Bruchovy a Mendelssohnovy koncerty. Poté orchestr na několika albech sám dirigoval, a to včetně snímků Beethovenovy Čtvrté a Sedmé symfonie, bachovského disku, alba For the Love of Brahms a nejnověji alba bruchovského: snímek Skotské fantazie byl v roce 2019 nominována na cenu GRAMMY.

V létě 2020 uvedla americká veřejnoprávní televize pořad Joshua Bell: At Home With Music v režii Dori Berinstein, držitelky cen Tony a Emmy. Program, natočený během covidové pandemie, zahrnoval základní klasický repertoár i nové úpravy oblíbených skladeb, včetně směsi z West Side Story. V mimořádném programu vystoupili jako hosté Larisa Martínez, Jeremy Denk, Peter Dugan a Kamal Khan. V srpnu 2020 vydala společnost Sony Classical k tomuto speciálu doprovodné album Joshua Bell: At Home With Music (Live).

Bell objednal a premiéroval nová díla skladatelů Johna Corigliana, Edgara Meyera, Behzada Ranjbarana a Nicholase Mowa, přičemž jeho nahrávka Mawova Houslového koncertu získala cenu GRAMMY.

Bell spolupracoval mimo jiné s Renée Fleming, Chickem Coreou, Reginou Spektor, Wyntonem Marsalisem, Chrisem Bottim, Anoushkou Shankar, Frankiem Morenem, Joshem Grobanem a Stingem. V roce 2019 se připojil ke svým dlouholetým přátelům a hudebním partnerům, violoncellistovi Stevenu Isserlisovi a klavíristovi Jeremymu Denkovi, na turné po deseti amerických městech; trio v tomto složení rovněž nahrálo v hollywoodských Capitol Studios Mendelssohnova klavírní tria, jejichž vydání je plánováno na příští sezonu.

V roce 1998 Bell spolupracoval se skladatelem Johnem Coriglianem při nahrávání filmového soundtracku k filmu Krvavé housle, který Bellovi vynesl nadšené ohlasy a Coriglianovi cenu Akademie. Od té doby se Bell podílel na vzniku několika dalších filmových soundtracků, včetně snímků Dámy v letech (2004) a Odpor (2008). V letech 2018–2019 si Bell připomněl 20. výročí filmu Krvavé housle (1998) a hudbu z něj představil na různých festivalech a také na koncertu s Newyorskou filharmonií.

Bell se třikrát objevil jako host v pořadu Johnnyho Carsona The Tonight Show a mnohokrát účinkoval v seriálu Mozart in the Jungle společnosti Amazon. Objevil se také v šesti mimořádných přenosech Live From Lincoln Center a v epizodě pořadu veřejnoprávní televize Great Performances s názvem Joshua Bell: West Side Story v Central Parku.

V roce 2021 Bell oznámil uzavření spolupráce s aplikací Trala, která slouží k výuce houslové hry. Nadále se aktivně angažuje ve společnostech Education Through Music a Turnaround Arts a v roce 2014 byl mentorem s koncertním partnerem smyčcových hráčů nadace National Young Arts Foundation, s nimiž vystoupil v rodinném dokumentárním filmu HBO Joshua Bell: A Young Arts Masterclass. Roku 2019 obdržel za svůj přínos v oblasti uměleckého vzdělávání cenu, udělovanou společně Drážďanským hudebním festivalem a Glashütte Original Music Festival.

Bell trvale spolupracuje s firmou Embertone, přední společností v oblasti samplování virtuálních nástrojů. Joshua Bell Virtual Violin, sampler vytvořený pro producenty, zvukové inženýry, interprety a skladatele, je všeobecně považován za nejlepší virtuální nástroj svého druhu. Bell se rovněž podílel na vzniku zážitkové hry Joshua Bell VR pro Sony PlayStation 4 VR, která představuje Bellovo vystoupení s klavíristou Samem Haywoodem ve 360stupňové virtuální realitě.

Jako exkluzivní umělec Sony Classical natočil Bell více než 40 alb, za která získal ceny GRAMMY, Mercury, Gramophone a OPUS KLASSIK. Bellovo aranžmá Chopinova nokturna v rámci Amazon Originals 2019 bylo prvním vydáním klasické hudby svého druhu na Amazon Music. Bellovo album For the Love of Brahms z roku 2016 obsahuje nahrávky s Academy of St Martin in the Fields, Stevenem Isserlisem a Jeremym Denkem. Bellovo album s Academy of St Martin in the Fields z roku 2013, na němž Bell dirigoval Beethovenovu Čtvrtou a Sedmou symfonii, debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard.

Bellovo anonymní vystoupení ve stanici washingtonského metra se stalo ústředním tématem článku v deníku Washington Post, který roku 2007 získal Pulitzerovu cenu, a vyvolalo podnětnou veřejnou debatu na téma recepce uměleckého díla. Událost inspirovala spisovatelku Kathy Stinson k sepsání knihy pro děti The Man With The Violin (2013) a na stejný námět vznikl rovněž animovaný film s hudbou oscarové skladatelky Anne Dudley. Následovala další kniha Stinsonové z roku 2017, Dance With The Violin, s ilustracemi Dušana Petričiće, která nabízí pohled na jednu ze soutěžních zkušeností dvanáctiletého Bella. V roce 2017 Bell debutoval na festivalu The Man With The Violin v Kennedyho centru a v březnu 2019 uvedl rodinný koncert Man With The Violin se Seattle Symphony.

Bell se narodil v Bloomingtonu ve státě Indiana. Na housle začal hrát ve čtyřech letech a ve dvanácti začal studovat u svého mentora Josefa Gingolda. Ve čtrnácti letech debutoval s Riccardem Mutim a Philadelphia Orchestra a v sedmnácti letech debutoval v Carnegie Hall se St Louis Symphony. Jako osmnáctiletý pak podepsal smlouvu se svým prvním vydavatelstvím, londýnskou firmou Decca, a získal kariérní grant Averyho Fishera. V následujících letech byl nominován na šest cen GRAMMY, časopis Musical America jej vyhlásil Instrumentalistou roku, Světové ekonomické fórum mu udělilo titul Young Global Leader. Bell rovněž obdržel cenu Averyho Fishera. V roce 2003 získal také cenu guvernéra státu Indiana za umění a v roce 1991 mu Jacobs School of Music udělila cenu Distinguished Alumni Service Award. V roce 2000 byl jmenován „žijící legendou státu Indiana“.

Bell vystoupil pro tři americké prezidenty a soudce Nejvyššího soudu Spojených států. Zúčastnil se první kulturní mise Výboru pro umění a humanitní vědy bývalého prezidenta Baracka Obamy na Kubu, kde se připojil ke kubánským a americkým hudebníkům při mimořádném televizním přenosu z Lincolnova centra. Pořad s názvem Joshua Bell: Seasons of Cuba, který oslavuje obnovení kulturní diplomacie mezi Kubou a Spojenými státy, byl nominován na cenu Emmy.

Bell hraje na housle Huberman Stradivarius z roku 1713. 

zdroj: Academy of St. Martin in the Fields

Joshua Bell - umělecký vedoucí, housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.