Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Neděle 20. září 2015, 11.00
Dvořák matiné

Program

Josef Mysliveček: Ouvertura k opeře L´OlimpiadeLeopold Koželuh: Sinfonie g moll, op. 22, č. 3Jan Václav Voříšek: Sinfonie D dur, op. 24

Přední český barokní orchestr Collegium 1704 uvede na festivalu Dvořákova Praha díla tří výrazných představitelů klasicismu: Myslivečkovu předehru k opeře Olympiáda, Sinfonii č. 3 g moll Leopolda Koželuha a jedinou sinfonii Jana Václava Huga Voříška. Všechna tři jména velmi dobře znali (nejen) ve své době jak v české, tak i v rakouské metropoli. Bude proto nesmírně zajímavé porovnat jejich skladatelský rukopis během jednoho dopoledního matiné. 

Koncert je součástí rodinného dne – stáhnout program.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 10.55
  • Konec koncertu: 12.30

Interpreti

Collegium 1704

K orchestru Collegium 1704 náleží i seskupení Collegium Vocale 1704. Jejich první vystoupení se datuje do roku 2005 a u zrodu stál dirigent a cembalista Václav Luks. Číslovka 1704 odkazuje k okamžiku, kdy hudební scéna poprvé zaznamenala génia baroka – Jana Dismase Zelenku. Právě Zelenkova díla jsou oceňovaným repertoárem souboru na nejrůznějších festivalech například ve Francii, Belgii, Nizozemí nebo v Německu. V roce 2013, který se nesl ve znamení znovuobjevení českého skladatele Josefa Myslivečka, s velkým úspěchem ansámbl uvedl jeho operu Olympiáda jak v Praze, tak i v Dijonu, Caen, Lucemburku, Vídni. Mnohé nahrávky Collegia ocenila v nejrůznějších hudebních časopisech domácí i mezinárodní kritika, řada koncertů je zaznamenávána nebo živě přenášena evropskými televizními i rozhlasovými stanicemi. 

Václav Luks

Akademii múzických umění v Praze absolvoval Václav Luks hrou na lesní roh a cembalo, poté odešel do švýcarské Basileje, kde se věnoval studiu staré hudby. Podnětem ke vzniku Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 byl projekt BACH – PRAHA – 2005. Luks se s Collegiem velmi záhy zařadil mezi uznávané světové soubory věnující se interpretaci hudby 17. a 18. století. V roce 2008 založil úspěšný zahraniční koncertní cyklus Hudební most Praha – Drážďany. Natáčí nejen s orchestrem, ale i sólově pro různá hudební vydavatelství, je zván do porot mezinárodních soutěží (Johann Heinrich Schmelzer Wettbewerb Melk, Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro, Bach-Wettbewerb Leipzig). V roce 2009 nastudoval pro Národní divadlo v Praze Händelovu operu Rinadlo. Inscenace Myslivečkovy opery Olympiáda byla nominována na prestižní ocenění International Opera Awards. 

Václav Luks - dirigent

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.