Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 18. září 2015, 19.00
Den D

Program

Johann Sebastian Bach: Italský koncert BWV 971César Franck: Preludium, chorál a fuga, op. 21Alexander Skrjabin: 24 preludií, op. 11

Na prvním koncertě debutového dne Dvořákovy Prahy se představí Ital Federico Colli s ambiciózním klavírním programem, v němž vedle Johanna Sebastiana Bacha a Césara Francka figuruje 24 preludií Alexandra Skrjabina, výrazného autora z počátku 20. století. Následovat bude vystoupení neméně talentovaného mladého houslisty Jana Mráčka, který si pro tento večer vybral skladby uměleckých přátel Dvořáka a Brahmse spolu s virtuózní hudbou Fritze Kreislera.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 18.55
  • Konec koncertu: 20.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Federico Colli

Mladý italský pianista Federico Colli je vítězem Mozartovské soutěže v Salcburku z roku 2011 a o rok později i Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu. Tisk soudí, že má jeho země po delší době někoho, jako jsou slavní klavíristé Arturo Benedetti Michelangeli a Maurizio Pollini. Colli pochází z Brescie, studoval na milánské konzervatoři a na salcburském Mozarteu a má za sebou už řadu koncertů s významnými evropskými orchestry, recitály na Klavírním festivalu v Ruhru a v poledních koncertech BBC i vystoupení v Japonsku, Brazílii nebo Mexiku. V Miláně hrál Rachmaninova s Petrohradskou filharmonií, ve Varšavě nadchl publikum interpretací Chopina. Dosavadní nahrávky šestadvacetiletého umělce obsáhly známá díla od Beethovena, Mozarta, Schuberta, Skrjabina, Murogského a Ravela. 

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.