Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Neděle 13. září 2015, 20.00
Komorní řada

Program

Ralph Vaughan Williams: Výběr z písní pro bas a klavírJohannes Brahms: Čtyři vážné zpěvyAntonín Dvořák: Biblické písně

Recitál komorní řady festivalu nabídne svým posluchačům jedinečné setkání dvou velkých interpretů – uznávaného pěvce Jana Martiníka doprovodí na klavír neméně význačný hudebník Ivo Kahánek. Společně uvedou vybrané části z Dvořákových Biblických písní a výběr z Písní anglického autora první poloviny 20. století Ralpha Vaughana Williamse. Zazní také Čtyři vážné zpěvy Dvořákova velkého obdivovatele Johannese Brahmse. Není pochyb, že půjde o nebývale zdařilé komorní vystoupení.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.30

Interpreti

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.

Jan Martiník

Jan Martiník se narodil v roce 1983 v Ostravě, kde studoval jak konzervatoř, tak i vysokou školu a kde také dostal své první angažmá v divadle – přesněji v Národním divadle moravskoslezském.  V roce 2007 postoupil do finále v soutěži Placida Dominga „Operalia“ a v roce 2009 v Kardifu vyhrál kategorii Píseň v klání BBC Zpěvák světa. V letech 2008–2011 byl členem Komické opery v Berlíně, je stálým hostem Národního divadla v Praze, hostinsky se objevil také na operních scénách v Košicích nebo Erfurtu. Od sezony 2012/2013 je členem berlínské Státní opery. Koncertně spolupracoval s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem BBC, Rotterdamskou filharmonií, Orchestrem BBC Proms i s českým souborem Collegium 1704. 

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.