Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 18. září 2015, 21.00
Den D

Program

Johannes Brahms: Sonáta pro housle a klavír č. 1, op. 78Antonín Dvořák: Mazurek, op. 49, Romance, op. 11 (novodobá premiéra s autorovým klavírním doprovodem)Fritz Kreisler: Preludium a Allegro ve stylu Pugnaniho, Caprice Viennois, op. 2

Mladý český virtuos Jan Mráček si pro svůj debutový den vybral houslové skladby uměleckých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse ve spojení s virtuózní hudbou Fritze Kreislera, jehož jméno nese vídeňská soutěž, kterou nadějný houslista loni vyhrál. Naváže tak na instrumentální mistrovství italského pianisty Federica Colli, který svými interpretačními schopnostmi debutový den festivalu Dvořákova Praha uvede.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 20.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

Jan Mráček

Houslista Jan Mráček patří již od dětství mezi nejvýraznější interprety své generace. Na housle začal hrát v pěti letech, studoval na Hudební škole hl. m. Prahy a na Pražské konzervatoři. Mezi jeho první významné úspěchy patřilo vítězství na Mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec 2009. O rok později se jako devatenáctiletý stal nejmladším laureátem v historii Soutěže Pražského jara a v roce 2014 získal první cenu v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Již roku 2011 se stal dosud nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, od září 2016 pak působí na postu koncertního mistra České filharmonie. Jako sólista vystupuje na významných světových pódiích po boku osobností jako Maxim Vengerov, Semyon Bychkov, Jac van Steen či Vladimir Fedosejev. Od ledna 2008 je členem Lobkowicz Tria, s nímž získal první cenu a cenu publika na Mezinárodní hudební soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Jan Mráček - housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.