Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Středa 16. září 2015, 20.00
Komorní řada

Program

Joseph Haydn: Smyčcový kvartet č. 26 g moll, op. 20, č. 3, Hob. III:33Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 15 G dur, op. posth. 161, D 887Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur, op. 81

Vůbec poprvé zavítá na festival Dvořákova Praha jeden z nejpozoruhodnějších kvartetních souborů současnosti, Tetzlaff Quartet. V prostředí Rudolfina zazní v jeho podání tři mistrovská díla světové komorní hudby. V případě Dvořákova proslulého Kvintetu A dur se k ansámblu přidá kurátor komorní řady festivalu, klavírista Ivo Kahánek.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.10

Interpreti

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů ocenil prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine jako nahrávku měsíce.

Tetzlaff Quartet

Tetzlaff Quartet založil roku 1994 renomovaný německý houslista Christian Tetzlaff spolu se svojí sestrou, violoncellistkou Tanjou Tetzlaff, houslistkou Elisabeth Kufferath a violistkou Hannou Weinmeister. Soubor si za dvacet let své existence vybudoval pozoruhodné mezinárodní renomé u publika i odborné kritiky, která jeho interpretační styl hodnotí jako „svrchovaně lyrický se zřetelem k detailu v kombinaci s dokonalou rovnováhou a souhrou“. Kvartet pravidelně koncertuje na mnoha významných koncertních pódiích doma i v zahraničí (Francie, Itálie, Belgie, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy atd.). Často je zván na prestižní hudební festivaly, např. Berliner Festwochen, Schleswig-Holstein Music Festival nebo Bremen Musikfest. V loňské sezoně zavítal do Asie, kde vystoupil na řadě koncertů v Soulu, Tokiu, Ósace a Jokohamě. Tetzlaff Quartet dosud pořídil řadu nahrávek s širokým stylovým záběrem od Bachova Umění fugy až po Bergovu Lyrickou suitu

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.