Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Neděle 11. září 2016, 20.00
Komorní řada

Program

Antonín Dvořák: Cypřiše, písňový cyklus, B. 11Johannes Brahms: Die Mainacht, op. 43/2; Wie bist du, meine Königin, op. 32/9; Es träumte mir, op. 57/3; Nachtwandler, op. 86/3Richard Strauss: Ich trage meine Minne, op. 32/1; Heimliche Aufforderung, op. 27/3; Zueignung, op. 10/1

V provedení vynikajícího tenoristy Pavla Černocha, který sklízí úspěchy na nejvýznamnějších evropských operních scénách, zazní kromě reprezentativního výběru z písňové tvorby Johannese Brahmse a Richarda Strausse také dramaturgický „bonbónek“: téměř neznámá Dvořákova písňová prvotina Cypřiše.

Záznam koncertu odvysílá Český rozhlas Vltava.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a  to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů letos prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine ocenil jako nahrávku roku v kategorii Koncert.

Pavel Černoch

Pavel Černoch je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých tenoristů své generace. Zpěv studoval soukromě u italského mistra Paola De Napoli ve Florencii, na brněnské JAMU vystudoval obor hudební management. Svůj jevištní debut absolvoval v roce 1998 v Mozartově Kouzelné flétně na scéně brněnské Janáčkovy opery. Od roku 2010 je stálým hostem předních evropských operních scén: berlínská Státní opera, Státní opera v Mnichově a v Hamburku, milánská La Scala, Velké divadlo v Moskvě, Opera ve Stuttgartu, Opera Bastille v Paříži, Teatro Real v Madridu, Opera la Monnaie v Brusellu aj. Mezi jeho nejvýznamnější role patří Alfredo (La Traviata), Lenskij (Evžen Oněgin), Števa (Její pastorkyňa), Princ (Rusalka), Jeník (Prodaná nevěsta), Don José (Carmen). Pravidelně vystupuje na festivalu v Glyndebourne a s City of Birmingham Symphony Orchestra a dirigentem Andrisem Nelsonsem (Rodolfo v Pucciniho Bohémě a tenorové sólo ve Verdiho Requiem). Dosud spolupracoval s dirigenty jako Daniel Barenboim, Kiril Petrenko, Simon Rattle, Andris Nelsons, Charles Dutoit, Jiří Bělohlávek, Tomáš Hanus, Jakub Hrůša a další.

Pavel Černoch - tenor

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.