Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
debutový den
Pátek 22. září 2017, 20.00
Debutový den

Program

Johann Sebastian Bach: Preludium a fuga a moll, BWV 543Ernst Krenek: Opus 239 (pro lesní roh a varhany / for French horn and organ)Antonín Dvořák: Preludium D dur z B. 302Antonín Dvořák: Fuga g moll z B. 302Eugene Ysaye: Sonáta pro sólové housle G dur, op. 27, č. 1Olivier Messiaen: Appel InterstellaireJiří Najvar: Ave MariaJohann Sebastian Bach: Magnificat: Deposuit PotentesAntonín Dvořák: Biblické písně: Slyš, ó Bože, slyš modlitbu mouAntonín Dvořák: Biblické písně: Hospodin jest můj pastýřJiří Najvar: Ubi caritas

Debutový den letos představí čtyři neobyčejně úspěšné české hudebníky nejmladší generace, laureáty významných světových soutěží, kteří vystoupí s pestrým repertoárem sahajícím od hudby baroka až po 20. století. Téměř neznámé varhanní skladby Antonína Dvořáka posluchačům připomenou mistrovo absolventské vystoupení na varhanické škole v Praze v roce 1859.

Setkání po potlesku moderované Jiřím Vejvodou se všemi debutanty  proběhne po skončení koncertu přímo v sále.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Pavel Svoboda

Renomovaný varhaník Pavel Svoboda vystudoval Konzervatoř v Pardubicích a Akademii múzických umění v Praze u proslulého varhaníka a pedagoga Jaroslava Tůmy. Vzdělání si dále prohloubil na řadě interpretačních kurzů a na roční stáži u významného nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb v Lipsku, byl mj. vyznamenán Cenou interpretace Nadace Český hudební fond a první cenou a titulem Laureáta na Mezinárodní interpretační soutěži Brno. Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry a účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí, mj. v Německu, Francii, Polsku a Číně. Věnuje se také hudebně-organizační činnosti, mj. jako dramaturg a umělecký ředitel Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce nebo jako předseda spolku Provarhany, který se zaměřuje na ochranu historických varhan.

Olga Šroubková

Olga Šroubková se začala věnovat hře na housle již ve svých čtyřech letech, a to pod vedením své matky. Od osmi let studovala na Hudební škole hlavního města Prahy a na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením, následně absolvovala Pražskou konzervatoř. Na Soutěžní přehrávce konzervatoří a hudebních tříd gymnázií 2011 získala první cenu a titul absolutního vítěze a v roce 2013 se stala laureátkou mezinárodní soutěže BRAVO! v Belgii. Získala také první cenu a čtyři zvláštní ocenění na prestižní mezinárodní soutěži Rodolfo Lipizer Prize. V letech 2008–2012 opakovaně vystoupila v pražském Rudolfinu po boku Josefa Suka v rámci cyklu Josef Suk uvádí mladé talenty. Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover, při několika příležitostech působila jako hostující koncertní mistr České filharmonie.

Olga Šroubková - housle

Kateřina Javůrková

Úspěšná česká hornistka Kateřina Javůrková vystudovala Pražskou konzervatoř pod vedením legendárního Bedřicha Tylšara a ve vzdělání pokračovala na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Na Pařížské konzervatoři absolvovala stáž pod vedením prof. Andrého Cazaleta. V roce 2009 vstoupila do orchestru PKF - Prague Philharmonia a od roku 2013 je rovněž členkou České filharmonie. Sólově vystupuje s významnými českými a zahraničními orchestry, např. s Orchestre de Paris, a věnuje se také komorní hudbě – mj. je zakládající členkou souboru Belfiato Quintet. Kateřina Javůrková je laureátkou mnoha prestižních mezinárodních soutěží: roku 2009 se umístila na prvním místě v mezinárodní soutěži Federico II di Svevia v Itálii a o čtyři roky později získala první cenu a titul Laureáta mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro.

Kateřina Javůrková - lesní roh

Petr Nekoranec

Tenorista Petr Nekoranec je jedním z mezinárodně nejúspěšnějších českých pěveckých talentů současnosti. Rodák z Nových Dvorů u Polné vystudoval obor klasický zpěv na Konzervatoři Pardubice a svoje vzdělání si dále prohlubuje u renomovaného italského tenoristy a pedagoga Antonia Carangela. Na mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech získal několik cen, stal se laureátem Soutěže Pražského jara a obsadil druhé místo v jedné z nejnáročnějších světových pěveckých soutěží, Concours International de Chant ve francouzském Toulouse. Roku 2014 se jako teprve dvaadvacetiletý stal členem proslulé Bavorské státní opery v Mnichově, kde vytvořil řadu rolí včetně titulní role v Rossiniho opeře Hrabě Ory. Hostoval v Teatro nuovo di Torino v Italii, v roce 2015 vystoupil v rámci festivalu Pražské jaro. Jeho koncertní repertoár zahrnuje mj. Mozartovo RequiemKorunovační mši.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.