Program

Johannes Brahms: Akademická slavnostní předehra, op. 80Antonín Dvořák: Symfonické variace, op. 78, B. 70Bohuslav Martinů: Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr, H. 207Richard Strauss: suita z opery Růžový kavalír, op. 59

Renomovaná Essenská filharmonie představí kombinaci českého a německého repertoáru pod vedením jednoho z nejúspěšnějších českých dirigentů současnosti Tomáše Netopila, působícího na tuzemských i světových koncertních pódiích. Propojení typicky německého smyslu pro přesnost se slovanskou vroucností přinese nevšední posluchačský zážitek, který umocní interpretace skladby Bohuslava Martinů souborem Pavel Haas Quartet, česko-slovenským tělesem, jehož nahrávky získaly mnohá mezinárodní ocenění včetně Gramophone Awards, tzv. „Oscarů klasické hudby“.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet patří mezi nejuznávanější světové komorní ansámbly současnosti. Byl založen roku 2002 a již o dva roky později získal cenu Vittoria E. Rimbottiho ve Florencii a vzápětí zvítězil i na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2005 a na prestižním klání Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia. V roce 2006 jej Organizace evropských koncertních síní jmenovala jako jednu z „vycházejících hvězd“ (Rising Stars). Soubor exkluzivně nahrává pro společnost Supraphon. Na svém kontě má osm alb s hudbou Janáčka, Dvořáka, Haase, Beethovena, Smetany, Schuberta, Prokofjeva a Šostakoviče – všechna CD získala významná mezinárodní ocenění. V koncertní sezóně 2019/20 se Pavel Haas Quartet vrátil do prestižních sálů, jakými jsou Tonhalle v Curychu, Wigmore Hall v Londýně, Philharmonie Luxembourg a poprvé vystoupil v Izraeli (Jeruzalém, Tel Aviv, Haifa). V lednu 2020 se soubor zúčastnil String Quartet Biennale v Amsterdamu.

Pavel Haas Quartet

Tomáš Netopil

Tomáš Netopil patří mezi nejúspěšnější české dirigenty na mezinárodní hudební scéně. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování a sbormistrovství na pražské AMU. Ve vzdělání dále pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu. Velký vzestup na jeho umělecké dráze představovalo vítězství v mezinárodní dirigentské soutěži George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem roku 2002. V letech 2009-2012 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla a od roku 2013 zastává post hudebního ředitele opery a filharmonie v německém Essenu. Spolupracuje s mnoha renomovanými orchestry, jako je např. Staatskapelle Dresden či London Philharmonic Orchestra, hostuje v proslulé Semperově opeře v Drážďanech a opakovaně vystoupil na Salcburském festivalu. Ve Vídeňské státní opeře se úspěšně představil s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky, Dvořákovou Rusalkou a Mozartovou operou Così fan tutte. V koncertní sezoně 2019/20 hostuje v Paříži na pozvání Orchestre National de France.

Essener Philharmoniker

Essenská filharmonie patří k nejstarším německým orchestrům. Byla založena roku 1899 a brzy získala i vlastní koncertní sál, při jehož slavnostním otevření roku 1904 provedla pod vedením Richarda Strausse jeho Sinfonii domestica. O dva roky později hrála za řízení Gustava Mahlera světovou premiéru jeho Šesté symfonie. Za více než sto let své existence si získala vynikající renomé – hudební kritici tělesu opakovaně udělují titul německého „orchestru roku“ a na jejím dirigentském stupínku se vystřídala řada špičkových dirigentských osobností od Otto Klemperera přes Bernarda Haitinka až po Krzysztofa Pendereckého. Jak je to v německých zemích obvyklé, těleso působí zároveň jako orchestr symfonický i operní v místním divadle Aalto-Musiktheater. Kromě běžného operního provozu odehraje orchestr během každé sezóny kolem třiceti orchestrálních koncertů a někteří hráči působí také v komorních ansámblech. Těleso pravidelně vystupuje také na zahraničních pódiích a věnuje se hudebně-vzdělávací činnosti pro mládež.

Essener Philharmoniker

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.