Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Úterý 12. září 2017, 20.00
Světové orchestry

Program

Johannes Brahms: Akademická slavnostní předehra, op. 80Antonín Dvořák: Symfonické variace, op. 78, B. 70Bohuslav Martinů: Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr, H. 207Richard Strauss: suita z opery Růžový kavalír, op. 59

Renomovaná Essenská filharmonie představí kombinaci českého a německého repertoáru pod vedením jednoho z nejúspěšnějších českých dirigentů současnosti Tomáše Netopila, působícího na tuzemských i světových koncertních pódiích. Propojení typicky německého smyslu pro přesnost se slovanskou vroucností přinese nevšední posluchačský zážitek, který umocní interpretace skladby Bohuslava Martinů souborem Pavel Haas Quartet, česko-slovenským tělesem, jehož nahrávky získaly mnohá mezinárodní ocenění včetně Gramophone Awards, tzv. „Oscarů klasické hudby“.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00

Interpreti

Pavel Haas Quartet

Jeden z nejuznávanějších komorních ansámblů současnosti, Pavel Haas Quartet, byl založen v roce 2002. Od svého vzniku úzce spolupracuje s prof. Milanem Škampou, violistou legendárního Smetanova kvarteta. Za patnáct let své existence si soubor vybudoval hvězdnou mezinárodní kariéru. V roce 2004 vyhrál cenu Vittoria E. Rimbottiho ve Florencii a o rok později zvítězil i na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Vzápětí získal prvenství také na prestižním klání Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia. Součástí ocenění bylo turné po USA, Japonsku a Evropě v sezóně 2005/2006. V roce 2006 byl soubor nominován Organizací evropských koncertních síní jako „Rising Stars“ pro koncertní sezonu 2007/2008, což zahrnovalo účinkování na významných pódiích od vídeňského Konzerthausu až po newyorskou Carnegie Hall. Soubor má na svém kontě šest alb s hudbou Janáčka, Dvořáka, Haase, Beethovena, Smetany, Schuberta a Prokofjeva – všechna CD získala prestižní mezinárodní ocenění.

Pavel Haas Quartet

Tomáš Netopil

Tomáš Netopil patří mezi nejúspěšnější české dirigenty na mezinárodní hudební scéně. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování a sbormistrovství na pražské AMU. Ve vzdělání dále pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu. Velký vzestup na jeho umělecké dráze představovalo vítězství v mezinárodní dirigentské soutěži George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem roku 2002. V letech 2009–2012 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla a od roku 2013 zastává post hudebního ředitele opery a filharmonie v německém Essenu. Spolupracuje s mnoha renomovanými orchestry, jako je např. Staatskapelle Dresden či London Philharmonic Orchestra, hostuje v proslulé Semperově opeře v Drážďanech a opakovaně vystoupil na Salcburském festivalu. V uplynulých dvou sezónách se úspěšně představil ve Vídeňské státní opeře s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky, Dvořákovou Rusalkou a Mozartovou operou Così fan tutte.

Tomáš Netopil - dirigent

Essener Philharmoniker

Essenská filharmonie patří k nejstarším německým orchestrům. Byla založena roku 1899 a brzy získala i vlastní koncertní sál, při jehož slavnostním otevření roku 1904 provedla pod vedením Richarda Strausse jeho Sinfonii domestica. O dva roky později hrála za řízení Gustava Mahlera světovou premiéru jeho Šesté symfonie. Za více než sto let své existence si získala vynikající renomé – hudební kritici tělesu opakovaně udělují titul německého „orchestru roku“ a na jejím dirigentském stupínku se vystřídala řada špičkových dirigentských osobností od Otto Klemperera přes Bernarda Haitinka až po Krzysztofa Pendereckého. Jak je to v německých zemích obvyklé, těleso působí zároveň jako orchestr symfonický i operní v místním divadle Aalto-Musiktheater. Kromě běžného operního provozu odehraje orchestr během každé sezóny kolem třiceti orchestrálních koncertů a někteří hráči působí také v komorních ansámblech. Těleso pravidelně vystupuje také na zahraničních pódiích a věnuje se hudebně-vzdělávací činnosti pro mládež.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.