Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Úterý 18. září 2018, 20.00
Dvořák Collection Velcí sólisté

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Antonín Dvořák: Žalm 149, op. 79, B. 154Franz Liszt: Klavírní koncert č. 1 Es dur, S. 124Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, op. 88, B. 163

Klavírní mág Jevgenij Kissin patří k nejočekávanějším osobnostem letošní Dvořákovy Prahy. Pro své vystoupení si navíc zvolil technicky mimořádně obtížný klavírní koncert Ference Liszta, který bezpochyby přednese s technickou bravurou i strhující muzikálností jemu vlastní. Samozřejmě nebude chybět ani hudba Antonína Dvořáka, jehož Žalm je součástí rozsáhlé Dvořák Collection, a to v nejpovolanější interpretaci České filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera a Českého filharmonického sboru Brno.

Setkání po potlesku s Jevgenij Kissinem moderované Jiřím Vejvodou proběhne po skončení koncertu přímo v sále.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.45
  • Autogramiáda: Dvořákova síň
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Petr Fiala

Sbormistr Petr Fiala vystudoval hru na klavír, kompozici a dirigování na brněnské konzervatoři. Je autorem mnoha desítek hudebních děl z oblasti orchestrální vokální i komorní, řadu let působil jako profesor na brněnské konzervatoři. Kromě aktivit pedagogických a kompozičních je již 50 let známý především díky své činnosti sbormistrovské a dirigentské. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa. Je laureátem řady domácích i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních porot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje, o čtyři roky později byl vyznamenán Cenou města Brna.

Český filharmonický sbor Brno

Český filharmonický sbor Brno se ve svém oboru řadí k evropské špičce. Jeho zakladatelem, hudebním ředitelem a sbormistrem je Petr Fiala, pod jehož vedením se sbor za relativně krátkou dobu své existence (založen 1990) vypracoval mezi nejvyhledávanější sborová tělesa. Spolupracuje s mnoha českými a zahraničními dirigenty (mj. Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Roger Norrington, Zubin Mehta, Nikolaus Harnoncourt, Kurt Masur) a je častým hostem mnoha koncertních pódií Evropy (Vídeň, Londýn, Paříž, Mnichov, Frankfurt, Lucern, Basilej, Řím, Vatikán, Norimberk, Drážďany, Praha aj.). Sbor pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro česká a zahraniční vydavatelství. Za nahrávku duchovních motet Antona Brucknera těleso získalo prestižní cenu Echo Klassik 2007 a snímek Lisztova oratoria Christus byl v Německu oceněn jako „nahrávka roku 2007“.

Petr Altrichter

Petr Altrichter patří již mnoho let k české dirigentské špičce. Po studiích na Ostravské konzervatoři a JAMU v Brně na sebe záhy výrazně upozornil na světové dirigentské soutěži v Besançonu, kde obdržel druhou cenu a zvláštní cenu Francouzského svazu skladatelů. Během své umělecké dráhy působil u většiny předních českých orchestrů včetně České filharmonie, Filharmonie Brno či Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Mezi nejvýznamnější etapy jeho profesní dráhy patří jedenáctileté vedení Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde v letech 1993–2004 zastával funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta. V letech 1997–2001 byl zároveň šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Ve Velké Británii velmi intenzivně propagoval českou hudbu. K hostování jej pravidelně zvou významné světové orchestry, jako např. Londýnská filharmonie či Berlínští symfonikové. Jeho charakteristický dirigentský styl se vyznačuje výrazným temperamentem a spontánní hudebností.

Jevgenij Kissin

Fenomenální ruský klavírista Jevgenij Kissin začal hrát na klavír ve dvou letech, jako desetiletý debutoval s Mozartovým Klavírním koncertem d moll a o rok později začal se senzačním úspěchem uvádět sólové recitály. Jeho pověst zázračného dítěte se rychle rozšířila do celého světa, takže již jako mladík spolupracoval s nejvýznamnějšími dirigenty své doby, mj. s Herbertem von Karajanem, Zubinem Mehtou a Valerijem Gergijevem. Dnes pravidelně koncertuje ve většině zemí Evropy, Asie a Ameriky. Díky svrchovanému technickému mistrovství své hry je považován za předního reprezentanta velké tradice ruské klavírní školy. Ačkoli je jeho repertoár nesmírně široký, za jeho hlavní doménu je považována hudba Fryderyka Chopina, Sergeje Rachmaninova a Franze Liszta. Za své nahrávky získal nespočet prestižních ocenění, mj. opakovaně Grammy Award, a množství institucí mu za jeho činnost udělilo čestné členství či čestný doktorát hudby. Kissin vystoupil na Dvořákově Praze již roku 2013, a to s recitálem z děl Schuberta a Skrjabina.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.