Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 20. září 2019, 20.00

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Franz Liszt: Transcendentální etudy, S. 139Sergej Rachmaninov: 13 preludií, op. 32

Recitál Borise Giltburga slibuje zcela nevšední posluchačský zážitek: izraelský klavírista ruského původu se představí festivalovému publiku se souborným provedením Lisztových Transcendentálních etud, které patří mezi největší interpretační výzvy světové klavírní literatury. Lisztovo monumentální dílo vyžaduje nejen mimořádnou technickou vybavenost interpreta, ale také schopnost přesvědčivé výrazové výstavby jednotlivých etud, které jsou spíše hudebními básněmi než „jen“ virtuózními klavírními skladbami. Podobně náročným úkolem je i cyklus třinácti preludií Sergeje Rachmaninova, jednoho z největších klavírních virtuosů historie a autora, který dokázal ve svých dílech jedinečně v úplnosti představit krásu klavírního zvuku. Recitál Borise Giltburga je tak pro všechny příznivce klavírního umění téměř „povinnou“ položkou v programu letošní Dvořákovy Prahy.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.10
  • Autogramiáda: 22.20
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Boris Giltburg

Boris Giltburg je jedním z nejžádanějších světových klavíristů své generace. Moskevský rodák se od pěti let učil hře na klavír u své matky a později studoval u proslulého pedagoga Arie Vardiho v Tel Avivu. Řadu ocenění z mezinárodních interpretačních klání završil roku 2011 vítězstvím v soutěži Arthura Rubinsteina a o dva roky později i v nejprestižnější Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Tento úspěch se mu stal odrazovým můstkem k závratné umělecké kariéře: kromě sólových recitálů na nejvýznamnějších světových pódiích (mj. Wigmore Hall a Elbphilharmonie) je zván ke spolupráci s orchestry, jako je Izraelská filharmonie, amsterdamský Concertgebouw Orchestra či Londýnský filharmonický orchestr. Ačkoli je jeho repertoár značně široký – sahá od Beethovena po Šostakoviče – kritikou bývá často označován zejména jako specialista na hudbu Sergeje Rachmaninova. Věnuje se rovněž komorní hudbě, na tomto poli intenzivně spolupracuje s Pavel Haas Quartetem. Jejich společná nahrávka Dvořákova Klavírního kvintetu A dur loni získala prestižní cenu Gramophone Award.

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Mapa sálu ke stažení ZDE.