Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pátek 13. září 2019, 20.00
Česká filharmonie

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll, op. 23Petr Iljič Čajkovskij: Manfred, Symfonie h moll, op. 58

Letošní ročník Dvořákovy Prahy akcentuje dílo Petra Iljiče Čajkovského, kterého s Antonínem Dvořákem pojila nejenom blízkost hudební řeči, ale také osobní přátelství. Zřejmě nejslavnější dílo ruského mistra a zároveň i jedna z nejoblíbenějších skladeb světové klavírní literatury vůbec, Klavírní koncert b moll, zazní v provedení nanejvýš povolaného sólisty Kirilla Gersteina, který právě za jeho interpretaci získal prestižní ocenění ECHO Klassik. Česká filharmonie se svým šéfdirigentem Semyonem Bychkovem pak ve druhé části programu provede působivou, ale méně často hranou Čajkovského symfonii Manfred, jejíž provedení je i v kontextu Čajkovského díla mimořádným počinem.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 22.00
  • Autogramiáda: 22.10
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnější český orchestr a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou Ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Kirill Gerstein

Letos čtyřicetiletý klavírista ruského původu Kirill Gerstein žije ve Spojených státech amerických a v Německu, kde rovněž vyučuje na Musikhochschule Stuttgart. Jako dítě tíhl převážně k jazzu, který se sám učil hrát na základě poslechu bohaté sbírky nahrávek svých rodičů. Díky svému mimořádnému talentu byl v pouhých čtrnácti letech přijat na proslulou Berklee College of Music v Bostonu ke studiu jazzové hry, a to jako vůbec nejmladší student v dějinách této instituce. V patnácti letech se však definitivně rozhodl pro klasický klavír, jehož studiu se věnoval na Manhattan School of Music pod vedením prof. Solomona Mikowského. Pro svoji technickou suverenitu a široký stylový záběr dnes Gerstein patří k nejvyhledávanějším světovým klavíristům. Pravidelně vystupuje se sólovými recitály i ve spolupráci s renomovanými světovými orchestry na nejprestižnějších pódiích (Concertgebouw Amsterdam, Wigmore Hall v Londýně, curyšská Tonhalle, festival v Salcburku). Za svou nahrávku Klavírního koncertu č. 1 Petra Iljiče Čajkovského získal v roce 2015 prestižní ocenění ECHO Klassik.

Kirill Gerstein - klavír

Semyon Bychkov

Semyon Bychkov patří k nejžádanějším dirigentům současnosti. Je vyhledáván pro jasný interpretační názor na prováděné dílo a důraz na krásu zvuku. Narodil se roku 1952 v tehdejším Leningradu, kde také vystudoval konzervatoř. Po emigraci ze Sovětského svazu do Spojených států v 70. letech si brzy získal vynikající mezinárodní renomé. Dlouhodobě spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry, jako jsou Vídeňská, Berlínská a Mnichovská filharmonie, Orchestr lipského Gewandhausu, Londýnský symfonický orchestr, Newyorská filharmonie aj. Intenzivně se věnuje také operní hudbě – diriguje mj. v Metropolitní opeře v New Yorku, ve Vídeňské státní opeře, v madridském Teatro Real, milánské La Scale a v Národní pařížské opeře, v nichž nastudoval množství titulů od Mozartova Dona Giovanniho až po Straussovu Elektru. Bohatá je také jeho diskografie. Vysoce ceněné jsou zejména jeho vynikající nahrávky Verdiho Requiem a Wagnerova Lohengrina nebo komplet Brahmsových symfonií. Od sezony 2018/2019 je šéfdirigentem České filharmonie.

Zdroj: Česká filharmonie

Semyon Bychkov - dirigent

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.