Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Sobota 14. září 2019, 20.00
Dvořák Collection

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“, op. 35aAntonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B. 108Camille Saint-Saëns: Symfonie č. 3 c moll op. 78, „Varhanní“

V programové řadě Dvořák Collection, která je letos zaměřena na skladatelovy instrumentální koncerty, nesmí chybět oblíbený Houslový koncert a moll. Zazní v podání jednoho z nejobdivo- vanějších houslistů současnosti Gila Shahama, jehož dvořákovské kreace vždy snesou ta nejvyšší měřítka – houslistův vřelý interpretační styl je s charakterem skladatelovy hudební řeči v ideálním souladu. Partnerem mu bude orchestr PKF – Prague Philharmonia se svým šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem, který zahraje v úvodu koncertu Sukovu Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave. Večer završí Varhanní symfonie, reprezentativní dílo Dvořákova francouzského současníka Camille Saint-Saënse.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.50

Interpreti

PKF – Prague Philharmonia

Orchestr PKF - Prague Philharmonia založil roku 1994 Jiří Bělohlávek pod názvem Pražská komorní filharmonie jako těleso složené z čerstvých absolventů hudebních škol. Bělohlávek stál v čele orchestru až do roku 2005, kdy jej na tři koncertní sezony vystřídal švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. V letech 2008-2016 působil jako její šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša. Od sezony 2015/2016 stojí v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Stěžejní repertoárovou oblastí je od počátku existence souboru hudba vídeňského klasicismu, která je doplňována skladbami období romantismu a zvláštní koncertní řadou s hudbou 20. století. Za třiadvacet let svého působení se orchestr etabloval jako jedno z nejuznávanějších těles na domácí scéně a pravidelně vystupuje i na zahraničních pódiích. Natočil již více než 80 alb pro přední světová vydavatelství (Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Decca) a obdržel za ně četná prestižní ocenění. Na počátku roku 2020 orchestr absolvoval třítýdenní evropské turné se světovým tenoristou Jonasem Kaufmannem.

Gil Shaham

Americký houslista Gil Shaham představuje ve svém oboru absolutní světovou špičku. Své vynikající renomé si získal především díky kombinaci technicky bezchybné hry a vřelého oduševnělého přednesu. Houslovou hru studoval od sedmi let a již o tři roky později debutoval jako sólista pod taktovkou Zubina Mehty s Izraelskou filharmonií. Postupně studoval na několika hudebních školách včetně proslulé Juilliard School v New Yorku. Během své dosavadní kariéry vystoupil prakticky se všemi nejvýznamnějšími světovými orchestry a získal množství prestižních mezinárodních ocenění včetně Grammy Award. Intenzivně se věnuje nahrávací činnosti: dosud realizoval více než třicet alb, mezi něž patří zejména významné houslové koncerty světového repertoáru včetně Vivaldiho Čtvera ročních dob či Bachovy sonáty a partity pro sólové housle. Shaham se publiku Dvořákovy Prahy představil s velkým úspěchem již v roce 2016, kdy interpretoval Čajkovského Houslový koncert. Hraje na jeden z nejvzácnějších nástrojů z dílny Antonia Stradivariho, Comtesse de Polignac z roku 1699.

Gil Shaham - housle

Emmanuel Villaume

Francouzský dirigent Emmanuel Villaume se narodil ve Štrasburku, kde také vystudoval konzervatoř. Ve vzdělání dále pokračoval v Paříži, kde získal diplomy v oborech literatura, filozofie a muzikologie. Po několik sezón působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent Slovinské filharmonie a šéfdirigent Slovenské filharmonie. Působí na řadě světových operních scén, např. v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale, benátské La Fenice či v Královské opeře (Covent Garden) v Londýně. Diriguje prestižní světové orchestry jako Chicago Symphony, Boston Symphony, Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Dánský národní symfonický orchestr a mnoho dalších. Po dobu devíti sezón zastával post hudebního ředitele pro operu a orchestr v rámci hudebního festivalu Spoleto v USA. Nahrává pro prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon, Decca a EMI. Od sezóny 2015/2016 je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem PKF - Prague Philharmonia.

Emmanuel Villaume - dirigent

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.