Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Sobota 14. září 2019, 15.00
Rodinný den Dvořákovy Prahy

VSTUP VOLNÝ

Program

JAN ČMEJLA klavírVítězslav Novák: Vzpomínky, op. 6 – InquietoSergej Rachmaninov: Preludia č. 4 a 5, op. 23 JAN NOVÁK housle, MARTINA HÁJKOVÁ klavírPablo de Sarasate: Cikánské melodie, op. 9 MARTIN KOT akordeonDomenico Scarlatti: Sonata G dur, K 427Franck Angelis: Impasse III. a IV. část KRISTIAN MRÁČEK housle, MARTINA HÁJKOVÁ klavírErnest Chausson: Poème, op. 25 JAN SCHULMEISTER klavírSergej Rachmaninov: Preludium č. 5 g moll, op. 23Franz Liszt: Uherská rapsodie č. 13

Mimořádně talentovaní mladí hudebníci a vítězové hudebních soutěží Jan Čmejla, Martin Kot, Kristian Mráček, Jan Novák a Jan Schulmeister se představí na pódiu kostela svatého Františka. Ve svém mladém věku – nikomu z nich není více než 16 let – už dokázali oslovit posluchače v koncertních sálech od Prahy až po Washington.

Interpreti

Jan Schulmeister

Hře na klavír se věnuje od pěti let na ZUŠ v Kroměříži. Od sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží. V roce 2019 se stal absolutním vítězem soutěže Beethovenovy Teplice a mezinárodní klavírní soutěže Broumovská klávesa. Hudební vzdělání obohacuje na mistrovských interpretačních kurzech u nás i v zahraničí pod vedením známých českých i zahraničních pedagogů, je stipendistou prestižního programu MenArt a nejmladším členem PETROF Art Family. Spolupracuje s Filharmonií Brno, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, Pražským komorním orchestrem (PKO) a Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně. V březnu 2019 absolvoval zahraniční turné v Anglii.

Jan Schulmeister - klavír

Martin Kot

Hru na akordeon studuje od šesti let na ZUŠ Rudolfa Firkušného v Napajedlích, nyní je druhým rokem studentem Pražské konzervatoře. Exceloval v národních i mezinárodních soutěžích, spolupracuje s brněnskou fi lharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Václavem Hudečkem nebo Lubomírem Brabcem. Mezi jeho hlavní úspěchy patří zisk Zlatého oříšku ČT (soutěž pro úspěšné a nadané děti České republiky) a reprezentace ČR v celoevropském fi nále soutěže Eurovision Young Musicians.

Martin Kot - akordeon

Kristian Mráček

Narodil se do hudební rodiny a na housle hraje od 4 let. Od roku 2014 studoval na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, od září 2018 je studentem Pražské konzervatoře. Po řadě úspěchů v národních i mezinárodních soutěžích se v roce 2019 stal absolutním vítězem VII. ročníku Mezinárodní soutěže PhDr. Josefa Micky. Druhé místo si odnesl v témže roce z mezinárodní soutěže Bohdana Warchala „Talents for Europe“ a mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Kristian Mráček - housle

Jan Novák

Na housle hraje od šesti let v mladoboleslavské hudební škole. S úspěchem absolvoval několik národních i mezinárodních soutěží. Je absolventem mistrovských kurzů Václava Hudečka v Luhačovicích a držitelem stipendia nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Je absolutním vítězem 60. ročníku renomované mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Jan Novák - housle

Jan Čmejla

Hře na klavír se věnuje od šesti let, od osmi let se zabývá i hudební skladbou. První hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, od roku 2018 studuje hru na klavír na Pražské konzervatoři. Pyšní se řadou vítězství v hudebních soutěžích, v roce 2019 získal titul absolutního vítěze mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga 2019 a vystoupil se sólovým recitálem v USA v National Bohemian Hall v New Yorku a v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

Jan Čmejla - klavír

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.