Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
závěrečný koncert
Neděle 20. září 2020, 20.00
Česká filharmonie

Program

Antonín Dvořák: Písně milostné, op. 83, B. 160 (inst. Jiří Teml)Antonín Dvořák: Česká suita, op. 39, B. 93Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2 c moll, op. 18

Záznam závěrečného koncertu můžete zhlédnout na našem YouTube kanálu ZDE.

Tímto koncertem jsme úspěšně završili 13. ročník festivalu, který přes všechny obtíže způsobené pandemií koronaviru proběhl takřka v úplnosti. I přes programovou změnu, kterou si vynutila zdravotní indispozice některých členů Pražského filharmonického sboru, zanechal koncert v přítomných posluchačích nezapomenutelný dojem. S intimními Milostnými písněmi Antonína Dvořáka v instrumentaci Jiřího Temla a v niterném podání Kateřiny Kněžíkové, s komorně laděnou Dvořákovou Českou suitou a extaticky „symfonizujícím“ provedením Rachmaninovova 2. klavírního koncertu v interpretaci jedinečného Lukáše Vondráčka u klavíru prožilo publikum nádherný večer.

Děkujeme České filharmonii a sólistům večera, že nám umožnili podělit se o tento zážitek. Věříme, že závěrečná exploze nadšení posluchačů vyjadřuje naději, že se za rok na festivalu sejdeme za lepších podmínek, než byly ty, které provázely letošní festivalový ročník.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.50
  • Konec koncertu: 21.40

Interpreti

Česká filharmonie

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (mj. Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. K nejvýznamnějším počinům orchestru z poslední doby patří realizace kompletu nahrávek Čajkovského orchestrálních skladeb se Semyonem Bychkovem pro vydavatelství Decca. Česká filharmonie je od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jeho rezidenčním orchestrem a od roku 2018 rovněž držitelkou ceny Antonína Dvořáka za propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Česká filharmonie

Lukáš Vondráček

Letos čtyřiatřicetiletý klavírista Lukáš Vondráček se řadí  v mezinárodním měřítku k nejosobitějším českým interpretům současnosti. Provází jej pověst zázračného dítěte: na klavír začal hrát již ve dvou letech a o rok později absolvoval své první veřejné vystoupení. Jako jedenáctiletý vydal první CD a dva roky nato uspořádal své první koncertní turné po Spojených státech. Ve třinácti letech nastoupil ke studiu na vysoké škole a v patnácti debutoval s Českou filharmonií pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho. Vrcholem jeho dosavadní umělecké dráhy je vítězství na prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2016, kde získal prvenství jako vůbec první Čech v historii. Se svými sólovými recitály se dosud představil na řadě proslulých koncertních pódií, k nimž patří Carnegie Hall v New Yorku, Labská filharmonie v Hamburku, lipský Gewandhaus, vídeňský Konzerthaus či Concertgebouw Amsterdam. V České republice vystoupil mj. v lednu letošního roku v pražském Obecním domě s Klavírním koncertem f moll Fryderyka Chopina. Dlouhodobě žije v Bostonu.

Petr Altrichter

Petr Altrichter patří již mnoho let k české dirigentské špičce. Po studiích na Ostravské konzervatoři a JAMU v Brně na sebe záhy výrazně upozornil na světové dirigentské soutěži v Besançonu, kde obdržel druhou cenu a zvláštní cenu Francouzského svazu skladatelů. Během své umělecké dráhy působil u většiny předních českých orchestrů včetně České filharmonie, Filharmonie Brno či Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Mezi nejvýznamnější etapy jeho profesní dráhy patří jedenáctileté vedení Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde v letech 1993–2004 zastával funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta. V letech 1997–2001 byl zároveň šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Ve Velké Británii velmi intenzivně propagoval českou hudbu. K hostování jej pravidelně zvou významné světové orchestry, jako např. Londýnská filharmonie či Berlínští symfonikové. Jeho charakteristický dirigentský styl se vyznačuje výrazným temperamentem a spontánní hudebností.

Kateřina Kněžíková

Sopranistka Kateřina Kněžíková je jednou z nejvýraznějších domácích osobností na poli operního i koncertního repertoáru. V roce 2018 získala cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon a Cenu Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon. Od roku 2006 je stálou členkou Opery Národního divadla, kde vystupuje v inscenacích Carmen, Jakobín, Kouzelná flétna či Figarova svatba. Hostuje i na dalších českých a zahraničních operních scénách (NDM v Ostravě, SND v Bratislavě, Theatre de Caen, Opéra Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu, Opéra de Dijon). Spolupracuje s významnými dirigenty (P. Domingo, M. Honeck, J. Hrůša, T. Netopil, R. Ticciati, E. Villaume) a hudebními tělesy (BBC Symphony orchestra, Bamberger Symphoniker, Collegium 1704, Česká filharmonie, DSO Berlin). Podílela se na vzniku řady nahrávek pro Harmonia Mundi, Decca, Supraphon, Radioservis a Mezzo.

Kateřina Kněžíková - soprán

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.