Program

Edvard Grieg: Klavírní koncert a moll, op. 16 (Jan Schulmeister)Sergej Prokofjev: Houslový koncert č. 1 D dur, op. 19 (Daniel Matejča)Alexandr Aruťunjan: Koncert pro trubku a orchestr As dur (Aleksandr Rublev)Franz Liszt: Klavírní koncert č. 1 Es dur, S. 124 (Vsevolod Zavidov)

Český rozhlas a Akademie klasické hudby, pořadatel MHF Dvořákova Praha, připravily v roce 2020 poprvé společně 54. ročník soutěže Concertino Praga. Záznam finálového soutěžního koncertu ke zhlédnutí ZDE.

Finálové kolo soutěže Concertino Praga letos poprvé získalo napínavou atmosféru bezprostředního soutěžení. Čtyři mladí finalisté Daniel Matejča, Aleksandr Rublev, Jan Schulmeister a Vsevolod Zavidov museli obstát nejen před publikem, ale také před porotou sestavenou z prvotřídních hudebníků. Vedle prvních vítězů z let 1966 a 1967 Dmitrije Sitkovetského a Václava Hudečka v ní zasedli Jakub Hrůša, Walter Auer, Ivo Kahánek, Daniel Ottensamer, Lukáš Vondráček, Francois Leleux, Jana Boušková, David Mareček a Marek Zvolánek.

Děkujeme Českému rozhlasu za spolupráci i za poskytnutí audiovizuálního záznamu. Již dnes se těšíme na 55. ročník, který kromě soutěže v kategorii sólové hry přinese i klání v kategorii hry komorní.

Více o soutěži na akademieklasickehudby/concertinopraga.

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 16.55
  • Konec koncertu: 20.00

Interpreti

Jiří Rožeň

Letos devětadvacetiletý Jiří Rožeň patří k největším objevům mladé dirigentské generace. Dirigování studoval na několika vzdělávacích institucích v Praze, Salcburku, Hamburku, Curychu a Glasgow. Byl účastníkem mistrovských kurzů vedených osobnostmi jako Daniele Gatti, Bernard Haitink a David Zinman. Mezi jeho dosavadní největší úspěchy patří účast ve finále dirigentské soutěže v Salcburku a post asistenta šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra, kde pracoval po boku Donalda Runniclese a Thomase Dausgaarda. Spolupracuje s Českou filharmonií, s níž také realizoval nahrávku skladby Kalon soudobého britského skladatele Richarda Blackforda. Mezi orchestry, s nimiž dosud vystoupil, dále patří Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra, Camerata Salzburg, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno ad. Je velkým propagátorem české hudby: kromě děl klasického repertoáru pečuje také o díla autorů 20. století Viktora Kalabise nebo Miroslava Kabeláče, jehož Symfonii č. 4 provedl v rakouské premiéře na Salcburském festivalu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k nejvýznamnějším a nejstarším orchestrům v České republice. Po mnoho desítek let představuje univerzální symfonické těleso s širokým záběrem repertoáru z oblasti koncertní i operní hudby. Jako stálí nebo hostující dirigenti s orchestrem spolupracovali např. Václav Talich, Karel Ančerl, Václav Neumann, Vladimír Válek a Charles Mackerras. Současným šéfdirigentem je Alexander Liebreich. Řada světových hudebních skladatelů provedla s orchestrem vlastní skladby: Sergej Prokofjev, Aram Chačaturjan a další. Orchestr se vždy intenzivně věnoval nahrávací činnosti a má zásluhu na vzniku zvukových záznamů mnoha děl českých klasiků, která nejsou běžnou součástí repertoáru. Na festivalu Dvořákova Praha nevystoupí poprvé: např. roku 2014 se zde podílel na světové premiéře kompletního koncertního provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred s původním německým libretem a roku 2019 na unikátním nastudování Dvořákova prvního zhudebnění libreta Král a uhlíř v novodobé premiéře.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Jan Schulmeister

Jan Schulmeister se hře na klavír věnuje od pěti let. Vedle studia na ZUŠ v Kroměříži ve třídě Evy Zonové absolvoval řadu mistrovských kurzů s předními pedagogy a umělci doma i v zahraničí. Z mnoha klavírních soutěží si odnesl ta nejvyšší ocenění, mj. je dvojnásobným vítězem Národní soutěže ZUŠ, dvakrát obhájil absolutní vítězství v soutěži Piano Talents v Miláně a titul absolutního vítěze získal i v soutěžích Amadeus a Beethovenovy Teplice. Přidal též prvenství na Soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Stal se finalistou soutěže Concertino Praga 2020 a získal cenu EMCY. Vystupuje s předními českými orchestry pod vedením Tomáše Netopila, Dennise Russella Daviese či Jiřího Rožně, spolupracuje s Wihanovým kvartetem. Pravidelně sólově koncertuje nejen na českých, ale i zahraničních pódiích, účinkuje v rámci mezinárodních hudebních festivalů Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Svátky hudby nebo Jihočeský festival.

Jan Schulmeister - klavír

Vsevolod Zavidov

Ruský klavírista Vsevolod Zavidov se začal hře na klavír učit jako čtyřletý v Ústřední hudební škole při Čajkovského konzervatoři v Moskvě, v roce 2018 přešel na Ruskou akademii hudby Gněsinových. V osmi letech debutoval ve Velkém sále Moskevské konzervatoře, vystoupil také v moskevském Domě hudby i v řadě dalších ruských měst. Roku 2016 získal první cenu v soutěži Debut International Piano Competition v New Yorku a představil se na sólovém recitálu Weill Recital Hall v rámci Carnegie Hall. Roku 2017 hrál sólový part v Klavírním koncertu č. 1 Dimitrije Šostakoviče pod taktovkou Vladimira Spivakova, o rok později vystoupil v Manchesteru a na pozvání festivalu Golden Key Music Festival také ve Vídni, téhož roku rovněž získal Grand Prix na přehlídce Impromptu!. V roce 2019 se představil na pěti recitálech v New Yorku, Connecticutu a New Jersey.

Vsevolod Zavidov - klavír

Aleksandr Rublev

Moskevský rodák Aleksandr Rublev hraje na trubku od svých pěti let, v současné době studuje na Ruské akademii hudby Gněsinových. Získal umělecká stipendia Vladimira Spivakova a nadace New Names Foundation. Je držitelem řady ocenění v mezinárodních soutěžích, mezi něž patří mj. pařížská Mezinárodní hudební internetová soutěž, srbská Mezinárodní hudební soutěž, Mravinského soutěž v Petrohradu, Classic Pure Vienna a moskevská televizní soutěž pro mladé hudebníky Louskáček. Mezi jeho největší úspěchy patří zlatá medaile z Vídeňské mezinárodní hudební soutěže. Hostoval na řadě festivalů v Nizozemsku, Francii, Itálii, Španělsku a Německu. Je členem mládežnického orchestru Yuri Bashmet Youth Symphony Orchestra. V loňském roce vystoupil s komorním orchestrem Orchestra da Camera Fiorentina pod vedením Giuseppe Lanzetty.

Aleksandr Rublev - trubka

Daniel Matejča

Houslista Daniel Matejča studoval hru na housle na ZUŠ Jabloňová v Liberci, v současné době je žákem prof. Ivana Štrause na pražské HAMU. Absolvoval řadu workshopů s předními houslisty, pořádaných Českou filharmonií, je mj. absolutním vítězem Národní soutěže ZUŠ, vítězem ústředního kola německé Národní soutěže Jugend musiziert a vítězem a laureátem mezinárodních klání Soutěž Josefa Muziky a Soutěž Josefa Micky. V letech 2016 a 2018 se stal nejúspěšnějším zástupcem ČR na prestižní Kociánově houslové soutěži a v roce 2019 se stal jejím absolutním vítězem. Na základě těchto úspěchů jej pozval patron soutěže Pavel Šporcl ke společným celovečerním koncertům. Ve čtrnácti letech vystoupil jako sólista v Mendelssohnově Houslovém koncertu v doprovodu orchestru divadla F. X. Šaldy v Liberci. Výborně hraje i na bicí nástroje.

Daniel Matejča - housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.