Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Po stopách A. Dvořáka v místech spjatých s jeho životem a dílem
Neděle 30. srpen 2020, 16.30
Po stopách A. Dvořáka

 

 

Program

Antonín Dvořák: Klavírní trio č. 2 g moll, op. 26, B. 56Antonín Dvořák: Houslový koncert a moll, op. 53, B. 108 (III. Finale: Allegro giocoso, ma non troppo)Antonín Dvořák: Výběr scén z opery Dimitrij, op. 64

Tradiční festivalová ouvertura „Po stopách Antonína Dvořáka“ nás letos zavede severovýchodně od Prahy na velkolepý novogotický zámek Sychrov (známý mj. z filmových pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta), který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Zde, obklopen přírodními krásami Českého ráje, žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a od roku 1880 patronátní komisař knížat Rohanů. Skladatel ho tu koncem 19. století, zvláště mezi lety 1877–1896, mnohokrát navštívil.

Během svých pobytů nejen hrával na varhany (dodnes zachované) v zámecké kapli, ale hlavně komponoval. Vytvořil tu mimo jiné skicu k Houslovému koncertu a v různých etapách zde pracoval na podstatných úsecích opery Dimitrij. V blízkém městě Turnov také hrál na klavír při dvou významných koncertech svých děl, včetně světové premiéry Klavírního tria g moll. Ti, kteří se poslední srpnovou neděli nechají vylákat na Sychrov, získají jedinečnou možnost vyslechnout v zámecké kapli čtyři skladatelovy duchovní písně s varhanním doprovodem, které v tomto místě vznikly a také zazněly ve své premiéře.

Při procházce zámeckým parkem mohou návštěvníci dojít k bývalému zájezdnímu hostinci, který při svém pobytu využívala rodina Dvořákových. Dalším autentickým místem je budova dnešní Zámecké restaurace, v jejímž prvním patře se nacházel byt Aloise Göbla, který skladateli často sloužil jako zázemí. Výlet po stopách našeho světově nejznámějšího skladatele zakončíme koncertem v Zámecké galerii, kde zazní zmíněné Klavírní trio g moll, Finale z Houslového koncertu a lyrické i dramatické výstupy z opery Dimitrij. Program tradičně doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge.

 

Program výletu Po stopách AD

14.15 Zámecká kaple, čtyři duchovní písně A. Dvořáka s varhanním doprovodem, výklad festivalového muzikologa dr. Davida Beveridge (vstup zdarma)

14.45 - 16.15 Možnost procházky zámeckým parkem k bývalému zájezdnímu hostinci a bytu Aloise Göbla, případně prohlídka zámku (rezervace prohlídek v pokladně Státního zámku Sychrov nebo online na www.zamek-sychrov.cz)

16.30 Zámecká galerie, hlavní koncert (vstupné 150 Kč, rezervace na www.dvorakovapraha.cz)

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 16.25
  • Konec koncertu: 18.15

Interpreti

Lenka Navrátilová

Lenka Navrátilová vystudovala hru na klavír a cembalo na konzervatoři v Teplicích a sbormistrovství chrámové hudby na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2015 působí jako sbormistryně Kühnova smíšeného sboru, je profesorkou operní korepetice na Pražské konzervatoři a korepetitorkou Pražského filharmonického sboru. Dlouhodobě spolupracuje se souborem Opery Národního divadla, Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro, Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a Mezinárodním pěveckým centrem Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V průběhu své kariéry měla možnost spolupracovat s dirigenty světového věhlasu, jako jsou Claudio Abbado, sir George Solti, sir Charles Mackerras, sir Simon Rattle, Zubin Mehta, Christopher Hogwood, Fabio Luisi či Jiří Bělohlávek. Podílela se také na hudební přípravě neoperních divadelních inscenací včetně Dobře placené procházky v pražském Národním divadle.

Lenka Navrátilová - dirigent

Pražský komorní sbor

Pražský komorní sbor založili v roce 1991 tehdejší členové Pražského filharmonického sboru se záměrem soustavně se věnovat vokální komorní tvorbě. Během několika málo let si těleso získalo značné mezinárodní renomé a v současné době pravidelně koncertuje v mnoha evropských i zámořských zemích. Mezi největší úspěchy sboru patří provedení Mozartovy Mše c moll na proslulém Salcburském festivalu, účinkování na koncertu pro papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu nebo vystoupení v inscenaci Saint-Saënsova Samsona a Dalily na jevišti Hamburské opery s Plácidem Domingem. Těleso spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry (mj. Izraelská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra a Tonhalle-Orchester Zürich) a dirigenty (Manfred Honeck, Christoph Eschenbach, Zubin Mehta ad.). Diskografie sboru čítá více než stovku CD a DVD pro česká i zahraniční vydavatelství (Decca, Deutsche Grammophon, Chandos, Supraphon aj.).

Bohuslav Lédl

Bohuslav Lédl vystudoval klavír na Konzervatoři Teplice u Ireny Nečáskové a Miloše Mikuly, poté na Pedagogické fakultě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Karlově univerzitě v Praze. Na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem později vyučoval předmět improvizace a působil jako korepetitor. V 90. letech rovněž působil jako korepetitor dětského pěveckého sboru Jizerka v Semilech. V roce 1996 založil jazzový soubor Lédl Jazz Quintet, od roku 1997 vede Pěvecký sbor Antonín Dvořák v Turnově. V roce 2003 se stal ředitelem Základní umělecké školy Turnov. V současné době působí jako korepetitor i sólista. Pravidelně spolupracuje se svou ženou, sopranistkou Evou Lédlovou. Věnuje se rovněž komponování – např. v září 2016 měla v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha premiéru jeho skladba Polední minutkové menu, kterou vytvořil pro Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie.

Ahmad Hedar

Letos třicetiletý klavírista Ahmad Hedar se narodil v České republice syrským rodičům. Dlouhodobě žije v Praze, kde také vystudoval střední i vysokou školu. Je absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka a Akademie múzických umění, kterou vystudoval ve třídě vynikajícího klavíristy Martina Kasíka. Hedar je všestrannou osobností: kromě sólové hry na klavír, komorní hudby a doprovázení pěveckých recitálů působí také jako korepetitor a sám se rovněž věnuje zpěvu, a to jak opernímu, tak popovému. Spolupracuje se spolkem studentů HAMU Run OpeRun, který snaží začleňovat tradiční operu do kontextu dnešních multimediálních zážitků. Jako klavírista se v rámci této skupiny podílí na netradičních hudebně-scénických projektech, jakým bylo např. uvedení Dvořákovy Rusalky v areálu zámku Valeč na Karlovarsku. Mezi jeho hudební idoly patří kromě Mozarta, Chopina, Prokofjeva a Debussyho např. i Björk, Led Zeppelin a Queen.

Sergey Kostov

Tenorista Sergey Kostov se narodil na Ukrajině v bulharské rodině. V letech 2008–2011 studoval klasický zpěv na Oděské státní hudební konzervatoři u prof. V. Doronina. Vzdělání si dále doplnil u profesora A. Duda na Národní hudební akademii A. V. Něždanova, kterou absolvoval roku 2016. Již během studií získal první cenu v pěvecké soutěži v italském Lonigu. Od roku 2014 byl sólistou souboru vojenských ozbrojených sil na Ukrajině. Jako člen mužského souboru účinkoval ve Švýcarsku, Německu, Dánsku a Francii. V roce 2017  získal v pěvecké soutěži Vissi D’Arte v Praze druhou cenu. Od roku 2017 je v angažmá Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Mezi nejvýznamnější role jeho dosavadního repertoáru patří Lenskij (Čajkovskij: Evžen Oněgin), Nemorino (Donizetti: Nápoj lásky), Borsa i Vévoda (Verdi: Rigoletto), Sinodal (Rubinstein: Démon) a Rinuccio (Puccini: Gianni Schicchi). Od roku 2018 hostuje v pražském Národním divadle v titulní roli opery Ivana Achera Sternenhoch.

Tereza Hořejšová

Sopranistka Tereza Hořejšová se zpěvu věnuje od sedmi let. Vystudovala Konzervatoř v Pardubicích a pražskou HAMU, zúčastnila se řady interpretačních kurzů pod vedením významných interpretů. V rámci programu Erasmus studovala na Konzervatoři Giuseppe Verdiho v Miláně u Silvany Manga a současně soukromě u profesora Anatolije Gousseva. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží včetně prestižní Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, kde roku 2013 získala cenu Jarmily Novotné pro nejmladší českou pěvkyni, o dva roky později 1. cenu v kategorii Junior a dalších pět vedlejších cen a hned v následujícím roce 1. cenu v kategorii Píseň spolu s dalšími zvláštními cenami. Její dosavadní zkušenosti z operního jeviště zahrnují Cherubína v Mozartově Figarově svatbě, Anninu ve Verdiho La Traviatě a v rámci Dětské opery Praha také titulní roli ve Dvořákově Rusalce na prknech Stavovského divadla. Intenzivně se věnuje i koncertní činnosti.

Smetanovo trio

Smetanovo trio, jehož tradice sahá až do roku 1934, dlouhodobě patří ke špičce české komorní scény. Tři významní sólisté, kteří tvoří jeho současné složení (Jitka Čechová, Jan Talich, Jan Páleníček), dokazují, že základním předpokladem úspěchu každého komorního ansámblu je dokonalá sólistická vybavenost hráčů. Cesta Smetanova tria je lemována mimořádnými mezinárodními úspěchy, mezi něž patří mj. opakované ocenění prestižními cenami BBC Music Magazine či Diapason d'Or, spolupráce s renomovanými orchestry (Bamberger Symphoniker, Orchestra della Svizzera italiana Lugano) a pravidelná vystoupení na věhlasných koncertních pódiích doma i v zahraničí (Francie, Německo, Švýcarsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Lucembursko, Japonsko, Brazílie, USA, Egypt). Smetanovo trio realizovalo celou řadu vysoce ceněných nahrávek u domácích a zahraničních společností, od roku 2000 pravidelně nahrává pro firmu Supraphon.