Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Čtvrtek 9. září 2021, 20.00
Světové orchestry

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Felix Mendelssohn–Bartholdy: Sen noci svatojánské – předehra, op. 21Antonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B. 108Georges Bizet: Symfonie č. 1 C dur

ZMĚNA V OBSAZENÍ SÓLISTY KONCERTU: Vážení návštěvníci, kvůli vážnému zdravotnímu stavu blízkého člena rodiny Joshuy Bella dochází dne 9. 9. 2021 ke změně obsazení sólisty koncertu. Jelikož jsme chtěli zůstat věrni původnímu programu koncertu včetně prezentování Dvořákova houslového koncertu, jsme velmi rádi, že naše pozvání přijal český houslista Josef Špaček. Celý orchestr Academy of St Martin in the Fields se na spolupráci s tímto českým umělcem těší. Děkujeme za pochopení a těšíme se na setkávání na Dvořákově Praze 2021.

 

Koncerty orchestru Akademie svatého Martina v polích přinášejí kvalitu, kterou lze v rámci komorní hudby považovat za referenční. Orchestr s bohatou nahrávací historií pokračuje i po smrti legendárního šéfdirigenta Nevilla Marrinera ve výkonech, které mají studiovou kvalitu. V centru jejich festivalového vystoupení bude provedení Dvořákova Houslového koncertu, který patří ke klíčovým repertoárovým položkám – k takovým, jejichž opakování ve špičkovém provedení se sotva omrzí. Kromě Houslového koncertu se této průzračné interpretace dočká také předehra k Mendelssohnově Snu noci svatojánské, v níž se setkává křehká souhra s radostnými momenty. Koncert uzavře jediná Symfonie č. 1 C dur Georgese Bizeta, která výmluvně hovoří o talentu autora vášnivé opery Carmen.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.40
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Academy of St Martin in the Fields

Komorní orchestr Academy of St Martin in the Fields založil roku 1959 v britské metropoli dirigent Neville Marriner, který byl také jeho doživotním prezidentem až do své smrti roku 2016. Těleso získalo svůj neobvyklý název podle stejnojmenného londýnského kostela, v němž se konalo jeho první veřejné vystoupení. Díky detailní práci s nástrojovou souhrou, dokonalé stylovosti a vysoké zvukové kultuře si za více než šedesát let své existence vybudovalo výsadní postavení jednoho z nejlepších světových komorních orchestrů, přičemž zejména jeho interpretace Mozartovy hudby se nadlouho stala nedostižným vzorem. Pravidelně koncertuje ve většině evropských zemí s dirigenty a sólisty zvučných jmen. Má na svém kontě více než 500 nahrávek pro řadu různých vydavatelství, čímž se řadí k nejčastěji nahrávaným interpretům vůbec. Jeho nejprodávanější nahrávkou je soundtrack k filmu Miloše Formana Amadeus. Současným hudebním ředitelem je houslový virtuos Joshua Bell.

Academy of St Martin in the Fields

Josef Špaček

Houslista Josef Špaček patří mezi nejvýraznější interprety své generace, jeho hra je ceněna pro technickou jistotu a virtuozitu spojenou s osobitým výrazem a rozsahem barevnosti zvuku. Hru na housle studoval nejprve na Pražské konzervatoři, ve svých osmnácti letech byl přijat na prestižní Curtis Institute of Music ve Filadelfii a od roku 2009 pokračoval ve studiích na newyorské Juilliard School ve třídě Itzhaka Perlmana. V letech 2011–2020 zastával post koncertního mistra České filharmonie, roku 2016 jej orchestr jmenoval rezidentním umělcem. Sólově již vystoupil v mnoha významných koncertních síních Evropy, USA, Japonska a Nového Zélandu a spolupracoval s řadou věhlasných dirigentů (Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek). Jako sólista vystupuje s předními světovými orchestry, mezi něž patří Rotterdamská filharmonie, Konzerthaus orchestr Berlín a Nizozemská filharmonie. Významně se rovněž věnuje komorní hudbě, a to po boku předních světových instrumentalistů, jakými jsou např. Gil Shaham, Kian Soltani, Gerhard Oppitz či Sharon Kam. Získal řadu mezinárodních ocenění včetně titulu laureáta v proslulé Soutěži královny Alžběty v Bruselu roku 2012. Vysoce ceněné jsou jeho nahrávky skladeb Smetany, Dvořáka, Janáčka, Suka a Prokofjeva či souborná nahrávka sonát Eugena Ysaÿe. Hraje na housle „LeBrun; Bouthillard“ Guarneri del Gesù z roku 1732.

Josef Špaček - housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.