Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pondělí 20. září 2021, 20.00
Dvořák Collection Komorní řada

Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!

Program

Antonín Dvořák: Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium, op. 47, B. 79Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 1 A dur, op. 5, B. 28Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81, B. 155

Oba klavírní kvintety Antonína Dvořáka uvedené jeho Maličkostmi, a navíc Sir András Schiff jako protagonista komorního koncertu. Vynikající klavírista, který se ujme nově ustanovené role rezidenčního umělce festivalu, se interpretaci Dvořákova díla věnuje dlouhodobě. Nezapomenutelné je jeho provedení Klavírního koncertu g moll, kdy své síly před 20 lety spojil s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií. Dvořákův tvůrčí duch reprezentovaný rozmarným cyklem drobností a dvěma velkými komorními skladbami tak slibuje špičkové hudební drama vedené svrchovaným interpretačním uměním.

Dvořákovy klavírní kvintety, jejichž provedení se stane součástí programové náplně letošní Dvořák Collection, jsou oba ve stejné tónině, ale dobu jejich vzniku od sebe dělí patnáct let. Ten první z roku 1872 představuje třicetiletého Dvořáka na prahu autorské samostatnosti a osobitosti. Druhý kvintet už je dílem zralého autora, který přesně ví, co chce, a dovede své záměry realizovat. Klavírní kvintet č. 2 A dur se také plným právem řadí k nejvíce ceněným skladbám svého žánru. Cyklus pěti Maličkostí plný barev a veselé hudební přímočarosti uvede oba kvintety jako svěží náladový rozjezd. Unikátním momentem bude spatřit klavíristu Sira Schiffa hrát na harmonium, které je v partituře tohoto díla uvedeno.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19.55
  • Konec koncertu: 21.50
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Sir András Schiff

András Schiff patří dlouhodobě k nejzářivějším hvězdám klavírního nebe. Maďarský rodák žijící převážně v Basileji a Florencii je všeobecně považován především za vynikajícího tlumočníka děl období vrcholného baroka, klasicismu a romantismu, avšak jeho rozsáhlý repertoár sahá až k hudbě 20. století. Ve velké oblibě má českou hudbu: pro vydavatelství ECM mj. nahrál podstatnou část klavírního díla Leoše Janáčka, často interpretuje komorní skladby Antonína Dvořáka a rovněž inicioval a finančním darem podpořil vydání faksimile rukopisu Dvořákova Klavírního koncertu g moll. Schiff pravidelně vystupuje na všech významných světových pódiích, na svém kontě má rozsáhlou diskografii zahrnující komplety Mozartových Beethovenových a Schubertových klavírních sonát, na prestižních hudebních školách vede mistrovské kurzy, s úspěchem se věnuje i dirigování. Za svou uměleckou činnost získal nespočet ocenění včetně Grammy, Gramophone Award a Řádu britského impéria.

Petr Hejný

Violoncellista Stamicova kvarteta Petr Hejný studoval pražskou konzervatoř a AMU. Již během studií získal několik cen na mezinárodních soutěžích, mj. dvakrát na Concertinu Praga. V roce 1977 se stal členem Pražských madrigalistů a začal se intenzivně zabývat studiem staré hudby, hrou na violu da gamba a barokní violoncello. V letech 1987–1997 byl členem Doležalova kvarteta, dva roky působil v České filharmonii. Jako sólista spolupracoval s mnoha renomovanými sólisty – Alfréd Holeček, Josef Suk, Ivan Ženatý, Zuzana Růžičková, Jaroslav Tůma ad. – a řadou předních českých orchestrů. Pořídil množství nahrávek pro Český rozhlas a přes třicet sólových i komorních CD pro firmy Supraphon, Panton, Arta Records, Pony Canyon, Bonton, Popron, Harmonia mundi aj. Spolupracuje s komorními soubory Antiquarius Consort, České violoncellové duo aj., roku 2004 založil komorní soubor Zanetto Consort. Hraje na vzácný italský nástroj Peregrino Zanetto, Brescia 1581.

Petr Hejný - violoncello

Panochovo kvarteto

Legendární Panochovo kvarteto, které před třemi lety oslavilo neuvěřitelných 50 let činnosti v nezměněném obsazení, patří k vrcholným reprezentantům české kvartetní školy na mezinárodní scéně. V průběhu své umělecké dráhy absolvovalo kromě množství koncertů na domácích pódiích také stovky vystoupení v prestižních koncertních sálech prakticky ve všech evropských zemích, USA, Kanadě, Mexiku, Thajsku, Iráku, Izraeli, Japonsku, na Kubě, v Austrálii či na Novém Zélandu. Opakovaně účinkovalo na mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Edinburgh, Salcburk, Dubrovník, Tel Aviv, Mondsee). Realizovalo nepřeberné množství zvukových snímků, z nichž jmenujme alespoň referenční soubornou nahrávku smyčcových kvartetů a kvintetů Antonína Dvořáka. Za svou vynikající uměleckou činnost získalo řadu významných ocenění, mj. Zlatou a Platinovou desku Supraphonu, Grand Prix de l'Academie Charles Cros v Paříži a MIDEM Classical Award v Cannes.

Na tomto koncertě vystoupí členové Panochova kvarteta: Jiří Panocha - 1. housle, Pavel Zejfart - 2. housle, Miroslav Sehnoutka - viola.

Panochovo kvarteto

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.