- Celkem položek:
- 0
- Celková cena:
- 0
Cena studentského speciálu se Vám při nákupu objeví až po přihlášení k Vašemu zákaznickému účtu. Pokud ještě nejste členem Klubu mladých a chcete čerpat členské výhody, registrujte se!
Koncert nahrává Český rozhlas.
Při druhé větě Klavírního tria Es dur od Franze Schuberta pravděpodobně zvýší pozornost milovníci filmu, kteří si vzpomenou na její použití v historické fresce Barry Lyndon od Stanleyho Kubricka nebo v intimním dramatu Pianistka podle románu držitelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek. Jedno z posledních Schubertových děl ovšem představuje mnohem více než příležitost k filmovému flashbacku. Jedná se o velkorysé hudební gesto, které posílá hudbu na cestu od Beethovena k pravému romantismu. Jeho radostnou i zamyšlenou podobu pak zprostředkuje první a druhé klavírní trio Antonína Dvořáka. Obě skladby jsou až neuvěřitelně kontrastní vzhledem k tomu, že vznikly v rozmezí jednoho roku. Klavírní trio č. 1 B dur je vedené bojovným duchem autora v rozletu až k extatickému finále. Klavírní trio č. 2 g moll představuje Dvořáka zamyšleného, snad ještě ovlivněného smutkem nad smrtí jeho dcery.
K provedení všech tří skladeb se v Anežském klášteře sejde kurátor Komorní řady, vynikající klavírista Boris Giltburg, se členy Pavel Haas Quartetu houslistkou Veronikou Jarůškovou a violoncellistou Peterem Jarůškem. V jejich podání zazní v průběhu festivalu všechna Dvořákova klavírní tria a naplní tím programový záměr řady Dvořák Collection, uvedený v život již v loňském festivalovém ročníku, totiž souborně provést všechna Dvořákova komorní díla s klavírem.
Houslistka Veronika Jarůšková založila roku 2001 soubor Pavel Haas Quartet. Těleso od začátku spolupracovalo s violistou Smetanova kvarteta prof. Milanem Škampou. V roce 2005 zvítězilo na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro a na prestižním klání Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia. V roce 2006 jej organizace evropských koncertních síní jmenovala jednou z „Rising stars“ a také se stalo součástí projektu radia BBC v Londýně „BBC New Generation Artists“, což souboru otevřelo dveře na světová podia. PHQ exkluzivně nahrává pro společnost Supraphon. Na svém kontě má osm alb, všechna CD získala významná mezinárodní ocenění - Diapason d´Or de l’année, dvakrát BBC Music Magazine Award a šestkrát Gramophone Award. Veronika Jarůšková se souborem PHQ pravidelně vystupuje v nejprestižnějších koncertních sálech a festivalech po celém světě.
Violoncellista Peter Jarůšek je od roku 2004 členem souboru Pavel Haas Quartet, založeného o dva roky dříve jeho manželkou Veronikou Jarůškovou. Těleso, patřící mezi nejuznávanější světové komorní ansámbly současnosti, roku 2005 zvítězilo na prestižní soutěži Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia a na Mezinárodní soutěži Pražské jaro. O rok později se soubor stal součástí projektu rádia BBC v Londýně „BBC New Generation Artists“ a Organizace evropských koncertních síní jej zárovneň jmenovala jednou z “Rising Stars”. Kvartet dosud natočil osm CD pro společnost Supraphon. Všechna tato alba jsou ověnčená významnými mezinárodními cenami: Diapason d´Or de l’année, dvakrát BBC Music Magazine Award a šestkrát Gramophone Award. Kromě svého působení v kvartetu Peter Jarůšek rovněž pravidelně vystupuje v nejprestižnějších koncertních sálech a festivalech a je vyhledávaným lektorem mistrovských kurzů komorní hry po celém světě.
Špičkový izraelský klavírista Boris Giltburg se řadí k nejvyhledávanějším sólistům své generace. Vítězství na prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2013 se mu stalo odrazovým můstkem k závratné umělecké kariéře: kromě sólových recitálů na proslulých světových pódiích (mj. Wigmore Hall a Elbphilharmonie) je zván ke spolupráci s orchestry jako Izraelská filharmonie, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia či Londýnský filharmonický orchestr. Na poli komorní hudby dlouhodobě spolupracuje s Pavel Haas Quartetem. Ačkoli je jeho repertoár značně široký, kritikou bývá často označován zejména jako specialista na hudbu Sergeje Rachmaninova. V beethovenovském roce 2020 realizoval soubornou nahrávku všech dvaatřiceti skladatelových klavírní sonát a pěti klavírních koncertů. Intenzivně se věnuje popularizaci klasické hudby – kromě publikování článků pro různá média rovněž vede vlastní blog „Classical music for all“.
Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.