Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Pondělí 12. září 2022, 20.00
Dvořák Collection Komorní řada

Ceny vstupenek

590 — 190 Kč

Program

Franz Schubert: Smyčcový kvartet č. 15 G Dur, D. 887Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 13 G Dur, op. 106, B. 192

Velký průnik Dvořák Collection a Komorní řady festivalu letos zahájí Pavel Haas Quartet. Jen těžko by se hledal lepší ansámbl, který by mohl reprezentovat a kurátorsky zaštítit dlouhodobý projekt nahrávání kompletního komorního díla Antonína Dvořáka. Haasovci dostávají některou z velkých mezinárodních cen za každou svoji nahrávku, neminuly je Gramophone Award, BBC Music Award ani mnohé další. Časopis Gramophone soubor nedávno zařadil mezi deset nejlepších kvartet na světě. V oblasti českého repertoáru by Haasovci jen těžko hledali konkurenci, sami si ale velmi váží ocenění, které získali za nahrávku často frekventovaných komorních skladeb Franze Schuberta. Právě jeho poslední Smyčcový kvartet č. 15 G dur zahájí Komorní řadu festivalu. Ve druhé části koncertu se potom Komorní řada fakticky protne s Dvořák Collection díky provedení a nahrávání Dvořákova Smyčcového kvartetu č. 13. Je ve stejné tónině jako Schubert, ale hudebně již míří k okouzlujícím barvám impresionismu.

Komorní řada Dvořákovy Prahy letos uvítá šest špičkových ansámblů z domova i ze zahraničí. Projekt kompletního provedení všech smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka se rozprostře i do následujících ročníků. Vyvrcholí v roce 2024, kdy si budeme připomínat 120. výročí úmrtí nejpopulárnějšího českého skladatele.

  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19:55
  • Konec koncertu: 21:45
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Pavel Haas Quartet

„V rámci koncertní sezóny 2022/2023 spolupracují  členové Pavel Haas Quartet na vybraných kvartetních projektech s violistou Karlem Untermüllerem.“

Po vítězství na soutěžích Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet rychle etabloval mezi nejvýraznější světové komorní soubory současnosti. Členové souboru studovali u legendárního violisty Smetanova kvarteta Milana Škampy. Kvarteto vystupuje v nejvýznamnějších koncertních síních po celém světě.  V roce 2007 European Concert Hall Organisation (ECHO) jmenovala Pavel Haas Quartet jako jednu z „vycházejících hvězd“ (Rising Stars). Soubor tak dostal jedinečnou příležitost představit se na řadě koncertů ve významných koncertních sálech. V letech 2007–2009 se soubor zúčastnil programu BBC New Generation Artists a v roce 2010 získal mimořádné stipendium od nadace Borletti–Buitoni Trust. PHQ exkluzivně nahrává pro společnost Supraphon. Na svém kontě má osm alb, všechna CD získala významná mezinárodní ocenění-Diapason d’Or de l’année, dvě z nich BBC Music Magazine Award a šest Gramophone Award. Soubor nese jméno českého skladatele Pavla Haase (1899–1944), jehož hudební odkaz zahrnuje tři skvostné smyčcové kvartety.

Zdroj: ArteVisio

Pavel Haas Quartet

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.