Nacházíte se v archivu Přejít na aktuální program
Sobota 16. září 2023, 20.00
Dvořák Collection Komorní řada

Ceny vstupenek

590 – 490 Kč

Program

Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 5 f moll, op. 9, B. 37Ottorino Respighi: Il TramontoViktor Ullmann: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka (úprava pro smyčcové kvarteto Harry-Imre Dijkstra)

Noc před bitvou, noc lásky, nekonečná touha: to vše se hodí na každou ze tří skladeb, které zahraje v působivé akustice i atmosféře Anežského kláštera Bennewitzovo kvarteto. Jeho patron, ředitel pražské konzervatoře Antonín Bennewitz, byl dokonce členem ansámblu, který měl hrát původní premiéru Smyčcového kvartetu č. 5 f moll. Antonín Dvořák jako by v něm svedl vítězný zápas o svůj charakteristický hudební styl, který mu kombinací melodického bohatství, stručnosti a nesmírné vynalézavosti později pomohl dobýt svět.

Poetické Il Tramonto – česky Soumrak – od Ottorina Respighiho zavede posluchače do světa erotického smutku, v němž je těžké nemyslet na Tristana a Isoldu či na Pelléa s Mélisandou. Provázání smyčcového kvarteta se zpěvem mezzosopranistky Markéty Cukrové slibuje fantastický zážitek. Lidský hlas – tentokrát v podobě recitace – zazní také v melodramu Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka. Básni o vášnivé milostné noci před bitvou dal hudební podobu Viktor Ullmann během nuceného pobytu v terezínském ghettu.

  • Dress code: dark suit
  • Konec koncertu: 21:40
  • Setkání po potlesku

Interpreti

Bennewitzovo kvarteto

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Premio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky. Již v roce 2006 německý Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal: „Obdivuhodná byla vedle zřetelné strukturace hudby zvukově krásná tónomalba a intonační čistota provedení. Jen velmi zřídka člověk zažije takto umně a efektně znějící harmonie... Veliké umění.“ Také na domácí scéně získal soubor mnohá ocenění. V roce 2004 bylo Bennewitzovo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii a v roce 2019 soubor převzal cenu Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku.


Kvarteto pravidelně koncertuje na významných českých i zahraničních podiích (Wigmore Hall Londýn, Musikverein Vídeň, Konzerthaus Berlín, Théâtre des Champs-Elysées Paříž, The Frick Collection New York, Seoul Art Center, Rudolfinum a dalších) a vystupuje také na festivalech Salzburger Festspiele, Luzerne Festival, Rheingau Musik Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, Dvořákova Praha a Pražské jaro. Soubor navázal uměleckou spolupráci s vynikajícími umělci jako Alexander Melnikov, Vadim Gluzman, JeanYves Thibaudet, Krzysztof Chorzelski, Danjulo Ishizaka, Pietro de Maria a dalšími.

Zvláštní potěšení přináší Bennewitzovu kvartetu působení na domácí hudební scéně. Velmi si cení spolupráce s Českou filharmonií a jejím bývalým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem při provedení Koncertu pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů, jakož i setkání se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a dirigentem Michaelem Sanderlingem, s nímž kvarteto provedlo skladbu Absolute Jest Johna Adamse. Pro Českou televizi natočilo kvarteto v ojedinělém prostoru Vily Tugendhat oba smyčcové kvartety Leoše Janáčka a Český rozhlas pravidelně zaznamenává významné koncerty souboru.

Dlouhodobá spolupráce s vydavatelstvím Coviello Classics dala vzniknout nahrávce zachycující oba kvartety Leoše Janáčka a čtvrtý kvartet Bély Bartóka. Kritika ji přijala velmi kladně. „Široká paleta barev, které ve skladbách soubor rozehrál, se tu ukazuje do těch nejjemnějších odstínů“. Magazín Fono Forum ocenil „ohnivý temperament“. V pořadí druhá nahrávka obsahuje oba kvartety Bedřicha Smetany. Server Klassik.com ji označil za „prostě fenomenální“. Dalším hudebním počinem pak bylo nahrání kompletní řady Dvořákových Cypřišů u společností Hänssler Classic. V roce 2016 soubor vydal CD s kvartety op.51 a op.106 Antonína Dvořáka u vydavatelství SWR Music. V současné době připravuje vydání nového CD s kvartety Josepha Haydna.

Vedle bohatého hudebního projevu se kvarteto prezentuje ojedinělým výběrem repertoáru. V roce 2012 a 2015 provedlo v jediném večeru kompletní šestici Bartókových kvartetů na festivalu Maggio Musicale Fiorentino a ve švédské Uppsale. V lednu roku 2014 v berlínském Konzerthausu uvedlo ve světové premiéře skladbu Slavomíra Hořínky Songs of Immigrants. U společnosti Supraphon vydalo v roce 2019 nahrávku se skladbami židovských perzekvovaných autorů (V. Ullmann, H. Krása, E. Schulhoff a P. Haas).

V sezóně 2021/22 bude Bennewitzovo kvarteto opět hostovat v hamburské Elbphilharmonie, vystoupí na koncertech v Praze, ve Stuttgartu, v Norimberku a mnoha dalších místech. Znovu zavítá na festivaly Schwetzinger Festspiele v Německu, Music and Beyond Ottawa v Kanadě a vyrazí na turné do USA. Opět vystoupí rámci Českého spolku pro komorní hudbu společně s někdejším violistou kvarteta Pavla Haase Pavlem Niklem a s belgickým kontrabasistou Wiesem de Boevé. Na festivalu Dvořákova Praha se zapojuje do kompletního provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

Soubor nese již od roku 1998 jméno houslisty a ředitele Pražské konzervatoře Antonína Bennewitze (1833–1926), který se zasloužil o vytvoření české houslové školy. Mezi jeho žáky patřil Otakar Ševčík, František Ondříček, ale také Karel Hoffmann, Josef Suk a Oskar Nedbal, jimž dal podnět k založení slavného Českého kvarteta.

Bennewitzovo kvarteto

Markéta Cukrová

Mezzosopranistka Markéta Cukrová je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby. Pro neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy ve stylové interpretaci jí vynesly spolupráci s renomovanými soubory a orchestry, jako jsou La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, {oh!} Orkiestra Historyczna, Česká filharmonie, FOK, Vlámská filharmonie, s nimiž se podílela na víc než dvaceti nahrávkách.


Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší snímek 8 italských árií J. D. Zelenky s Ensemble Tourbillon a Stabat Mater J. J. Ryby s orchestrem L’armonia terrena, který obdržel ocenění Diapason d’Or 2017. V roce 2018 vyšlo CD s Moravskými dvojzpěvy Antonína Dvořáka za doprovodu skladatelova vlastního klavíru (Šaturová, Spurný). Z dalších aktivit má Markéta na svém kontě dramaturgii úspěšné přehlídky Baroko 2015 v regionech Západočeského kraje v rámci projektu Plzeň 2015 Evropské hlavní město kultury.

Věnuje se rovněž pedagogické činnosti ve formě kurzů a lekcí zaměřených na techniku zpěvu a interpretaci vokální hudby. Je překladatelkou knihy rozhovorů o technice a výuce zpěvu proslulé pedagožky Margreet Honig, která vyšla pod názvem Skutečný zpěv péčí organizace Zámek Liteň.

Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/ Hrabě Ory, Offenbach/Hoffmannovy povídky, Ivanovič/Monument), v Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Zneuctění Lukrécie, Gluck/Iphigénie v Aulidě, Martinů/Julietta). V uplynulých letech byla nominována do úzkého výběru na cenu Thálie za roli Poutníka v inscenaci opery Láska na dálku, cenu Jantar pro umělce Moravskoslezského kraje za roli Biancy v inscenaci Zneuctění Lukrécie a cenu Classic Prague Awards za koncertní výkon.

Markéta Cukrová - mezzosoprán

Daniel Bambas

Narodil se 31.3.1980 v Uherském Hradišti do herecké rodiny. Absolvoval DAMU v ročníku Borise Rösnera a Evy Salzmannové. Od roku 2004 je v angažmá v Divadle na Vinohradech, hostoval a hostuje i na jiných scénách (ND Brno, Městské divadlo Mladá Boleslav, Divadlo pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, 3D Company, Indigo Company). Za rok 2017 získal Cenu Thálie za nejlepší mužský herecký výkon v oboru činohra. Pracuje pro TV, film, rozhlas i dabing a věnuje se načítání audioknih.

Daniel Bambas - recitace

Anežský klášter

Anežský klášter na Františku je považován za první gotickou stavbu nejen v Praze, ale v Čechách obecně. Byl založen králem Václavem I. v letech 1233–34 z podnětu jeho sestry, přemyslovské princezny Anežky pro řád klarisek, který Anežka uvedla do Čech a jehož byla první představenou. Předchůdcem kláštera byl špitál. Klarisky vznikly původně jako odnož řádu sv. Františka z Assisi, klášteru se kdysi také říkalo Pražské Assisi. Anežka byla mimořádnou duchovní osobností 13. století. Kromě tohoto kláštera klarisek, kde se stala abatyší, založila i jediný český církevní řád - špitální řád křižovníků s červenou hvězdou. Anežka Česká byla svatořečena v r. 1989.