Čtvrtek 21. září, 17.30

Ceny vstupenek

200 Kč

Výtěžek ze vstupného je určen na podporu Stipendijního fondu KKFF pro mimořádně talentované mladé hudebníky.

Program

Ludwig van Beethoven: Sedm variací Es dur na téma z Mozartovy opery Kouzelná flétna, WoO 46Antonín Dvořák: Klid lesa, op. 68, B 173Antonín Dvořák: Rondo, op. 94, B 171César Franck: Sonáta A dur pro violoncello a klavír

Ivan a Adam Klánští přenesou na Bořislavku dvořákovského ducha hned několika způsoby. Vedle samotné hudby to bude zvuk violoncella, které se díky slavnému koncertu stalo ztělesněním Dvořákova díla. Křišťálová podoba nástroje zpodobňuje i každoročně udělovanou Cenu Antonína Dvořáka mezi jejímiž laureáty je i klavírista Ivan Klánský. Společně s violoncellistou Adamem pak vnesou do obchodního centra Bořislavka také dvořákovský Klid lesa a Rondo. Na začátku zazní optimisticky naladěné Beethovenovy variace na duet Paminy a Papagena z Kouzelné flétny, na závěr nádherná Sonáta A dur pro violoncello a klavír od Césara Francka.

  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:30

Interpreti

Adam Klánský

Narozen v roce 2001, na violoncello začal hrát v pěti letech. V letošním roce ukončil studia na Pražské konzervatoři, kde studoval pod vedením prof. Petra Nouzovského. V současnosti je posluchačem pražské HAMU ve třídě prof. Michala Kaňky. Již v šesti letech získal 2. cenu v soutěži Prague Junior Note a od té doby se stal laureátem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Je absolutním vítězem soutěže Jana Vychytila, soutěže Bohuslava Martinů v Poličce a soutěže konzervatoří. Mezi nejcennější mezinárodní úspěchy patří laureátství v Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí, 1. cena v soutěži Concours Flame v Paříži, 2. cena z rakouského Liezenu, 3. cena ze soutěže Davida Poppera v maďarské Várpalotě, 2. cena v soutěži Antonia Janigra v chorvatské Poreči či 1. cena na Dotzauerově soutěži v Drážďanech. Je také několikanásobným vítězem soutěže Talents for Europe v Dolném Kubíně, a to jak v sólové, tak komorní hře. Mezi poslední úspěchy patří 1. cena ze soutěže Gustava Mahlera, 2. cena ze soutěže Nadace B. Martinů a Cena Letní akademie Kroměříž.


Jako sólista vystoupil s předními českými orchestry: s PKF ‒ Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského, s Filharmonií Hradec Králové s dirigentem Petrem Vronským, se ZSO Mariánské Lázně ve spolupráci s Petrem Altrichtrem a jako vítěz soutěže Talentinum si zahrál s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně.

Aktivně se účastní mistrovských kurzů u významných světových violoncellistů jako Steven Isserlis, Reinhard Latzko, Ofer Canetti či Michaela Fukačová.

Adam Klánský - violoncello

Ivan Klánský

Ivan Klánský (1948) vystudoval hru na klavír na pražské konzervatoři u Valentiny Kameníkové a na AMU v Praze u Františka Raucha. Je laureátem řady zahraničních soutěží: Bolzano (1967), Neapol (1968), Lipsko (1968), Barcelona (1970), Varšava (1970), Santander (1976). Jako sólista i komorní hráč vystoupil na více než 5 000 koncertech na pěti světadílech. V letech 1980–90 byl sólistou České filharmonie. U dánské firmy Kontrapunkt nahrál kromě jiného kompletní klavírní dílo Bedřicha Smetany. Od roku 1986 vystupuje jako člen Guarneri Tria Prague, s nímž nahrál více než 30 CD. Významná je jeho činnost organizační, je předsedou Chopinovy společnosti v Mariánských Lázních a od roku 1998 je předsedou Rady Kruhů přátel hudby při Nadaci Českého hudebního fondu. Pedagogickou činnost zahájil roku 1983 na pražské AMU, kde je od roku 2018 děkanem Hudební a taneční fakulty. V letech 1991–2015 byl též profesorem Vysoké hudební školy v Luzernu. Vedle toho vedl mistrovské kurzy v Dublinu, Schaffhausenu, Londýně, Bad Saulgau a v dalších evropských městech. K jeho nejúspěšnějším absolventům patří např. Martin Kasík, Štěpán Kos, Ivo Kahánek, Lukáš Klánský, Marek Kozák a mnoho dalších předních českých pianistů.

Ivan Klánský - klavír

Bořislavka Centrum

Nová dominanta Evropské třídy v sobě snoubí soudobou architekturu a umění. Architektonický návrh je dílem uznávaného pražského ateliéru AULÍK FIŠER ARCHITEKTI. Členitá budova umožňuje nadstandardní veřejnou prostupnost soukromým pozemkem o výměře 12 200 m2 a vytváří řadu atraktivních veřejných prostor, které se společně s obchodní pasáží stávají přirozeným místem setkávání pro 100 000 obyvatel spádové oblasti.

Zdroj informací z oficiální webové stránky Bořislavka centrum.

Hudba
pomáhá lidem,
pomáhejme
hudbě

Chci se zapojit