Sobota 21. září, 20.00

Ceny vstupenek

1990 – 790 Kč 

Program

Kevin Puts: „Earth” ze suity The ElementsAntonín Dvořák: Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53, B. 108Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 41 C dur, K. 551, „Jupiter”

Pokud chce někdo zjistit, jak by skladba pro komorní orchestr měla znít, často sáhne právě po nahrávce Akademie svatého Martina v polích. Orchestr, který si letos připomene 65 let od svého založení, vždy nahrával s ohromnou intenzitou, aniž při tom dělal ústupky kvalitě. Současný šéf Akademie, famózní houslista a držitel Ceny Grammy Joshua Bell snad ještě prohloubil vnímání orchestrální hudby jako komorní záležitosti, kde záleží na každém jednotlivci a na blízké komunikaci všech hráčů. Zážitek ze živých provedení pak ještě překonává nahrávky. A bude nám ctí, že toto slovutné těleso, které kdysi natočilo většinu Mozartových stěžejních děl pro soundtrack slavného Formanova filmu Amadeus, vzdá společně s Joshuou Bellem hold Antonínu Dvořákovi a tomu, komu Pražané rozumějí, tedy W. A. Mozartovi. Bell však nevyznává jen klasické hodnoty – inspiroval pětici skladatelů k sepsání koncertantního cyklu pro sólové housle a orchestr s názvem Elements, jejíž část Earth autora Kevina Putse vyslechneme na úvod koncertu.

Joshua Bell a Academy of St Martin in the FieldsPřehrát
  • Dress code: dark suit
  • Uzavření sálu: 19:55
  • Konec koncertu: 21:40

Interpreti

Academy of St Martin in the Fields

Academy of St Martin in the Fields (ASMF) patří k nejlepším světovým komorním orchestrům. Je proslulý svěží a technicky dokonalou interpretací nejslavnějších děl světového repertoáru. Soubor vytvořil roku 1958 Sir Neville Marriner z předních londýnských hudebníků, s nimiž poprvé vystoupil v kostele sv. Martina v polích v listopadu 1959. Díky bezkonkurenčním koncertům a četným úspěšným nahrávkám, k nimiž patří slavné Vivaldiho Čtvero ročních dob z roku 1969 a soundtrack k oscarovému filmu Amadeus, si orchestr získal mezinárodní věhlas. Osobitý, dokonale vybroušený a kultivovaný zvuk tělesa je zaznamenán na více než 500 nahrávkách. Díky nim a rozsáhlým mezinárodním koncertním turné je jméno orchestru známé a oblíbené u posluchačů klasické hudby po celém světě. 


Dnes orchestr vede hudební ředitel a houslový virtuos Joshua Bell, který zachovává kolegiálního ducha a flexibilitu původního malého tělesa bez dirigenta, což je charakteristickým znakem ASMF. Pod Bellovým vedením a s podporou uměleckého vedoucího Tomo Kellera orchestr nadále posouvá hranice interpretace do nových výšin a uvádí symfonický repertoár a komorní hudbu širokého záběru v prestižních koncertních sálech po celém světě.

Rok 2023 se pro ASMF nesl ve znamení mnoha koncertů v celé řadě zemí včetně evropského turné s Joshuou Bellem, návštěvy USA s violoncellistou Garym Hoffmanem a mandolinistou Avi Avitalem, koncertů v Německu a Itálii s klavíristou Seong-Jin Cho, festivalových vystoupení na Bravo! Vail a vystoupení na několika německých letních festivalech. Nabitá sezona 2023/2024 zahrnuje turné po Austrálii s Joshuou Bellem a živý hudební doprovod při promítání Amadea v Royal Albert Hall, dále turné po Německu s Beatricí Ranou a Adamem Fischerem, vystoupení ve Španělsku s Julií Fischer a několik návštěv USA včetně rozsáhlého turné s Joshuou Bellem.

Projekt „Marriner 100“ v dubnu 2024 tvoří ústřední bod sezony. Jedná se o sérii mimořádných koncertů a akcí k připomenutí odkazu zakladatele orchestru Sira Nevilla Marrinera v roce stého výročí jeho narození. Jádrem oslav budou čtyři koncertní vystoupení ve Velké Británii, z nichž každé se odehraje na významném místě spojeném s Marrinerovou hudební dráhou. Tato sezona je inspirována podnikavým duchem Sira Nevilla i úspěchy, kterých na hudebním poli dosáhl – orchestr z nich těží dodnes.

ASMF rovněž nadále pokračuje ve své edukační a osvětové činnosti a spolupracuje s různými sociálními skupinami v Londýně i mimo něj. Tyto aktivity zahrnují např. práci se školami, lidmi bez domova či podporu nastupující generaci hudebníků prostřednictvím spolupráce se Southbank Sinfonia. 

zdroj: Academy of St. Martin in the Fields

Academy of St Martin in the Fields

Joshua Bell

Houslista Joshua Bell, držitel ceny GRAMMY, je díky své téměř čtyřicetileté hudební dráze jedním z nejslavnějších interpretů naší doby. Vystupuje prakticky se všemi významnými světovými orchestry a rovněž působí jako sólista, komorní hráč, dirigent a hudební ředitel orchestru Academy of St Martin in the Fields.


Mezi Bellovy nejvýznamnější počiny v sezoně 2023/2024 patří mezinárodní turné s novým projektem The Elements, v němž zazní díla renomovaných skladatelů, představující pět základních přírodních živlů. Autory jednotlivých skladeb jsou Jake Heggie (Oheň), Jennifer Higdon (Vzduch), Edgar Meyer (Voda), Jessie Montgomery (Vesmír) a Kevin Puts (Země). Dílo bude v premiéře provedeno s Elbphilharmonie Hamburg, Hongkongskou filharmonií, Newyorskou filharmonií, Chicagským symfonickým orchestrem a Seattle Symphony Orchestra. Bell rovněž v létě 2023 vydal u Sony Classical nové album Butterfly Lovers. Disk obsahuje stejnojmenný houslový koncert autorů Chen Gang a He Zhanhao, nově aranžovaný pro tradiční čínský orchestr, pod vedením dirigenta Tsung Yeha. Bell bude také stát v čele orchestru Academy of St Martin in the Fields během turné po Austrálii a Spojených státech. V letošní sezoně vystoupí jako rezidenční umělec s Elbphilharmonie NDR a jako hostující umělec s New Jersey Symphony, National Symphony Orchestra, Atlanta Symphony, Chamber Orchestra of Europe, Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony a dalšími orchestry.

V roce 2011 byl Bell jmenován hudebním ředitelem Academy of St Martin in the Fields. Na tomto postu vystřídal sira Nevilla Marrinera, který orchestr založil roku 1959. Bellova spolupráce s tělesem se datuje od roku 1986, kdy s ním pod Marrinerovým vedením poprvé nahrál Bruchovy a Mendelssohnovy koncerty. Poté orchestr na několika albech sám dirigoval, a to včetně snímků Beethovenovy Čtvrté a Sedmé symfonie, bachovského disku, alba For the Love of Brahms a nejnověji alba bruchovského: snímek Skotské fantazie byl v roce 2019 nominována na cenu GRAMMY.

V létě 2020 uvedla americká veřejnoprávní televize pořad Joshua Bell: At Home With Music v režii Dori Berinstein, držitelky cen Tony a Emmy. Program, natočený během covidové pandemie, zahrnoval základní klasický repertoár i nové úpravy oblíbených skladeb, včetně směsi z West Side Story. V mimořádném programu vystoupili jako hosté Larisa Martínez, Jeremy Denk, Peter Dugan a Kamal Khan. V srpnu 2020 vydala společnost Sony Classical k tomuto speciálu doprovodné album Joshua Bell: At Home With Music (Live).

Bell objednal a premiéroval nová díla skladatelů Johna Corigliana, Edgara Meyera, Behzada Ranjbarana a Nicholase Mowa, přičemž jeho nahrávka Mawova Houslového koncertu získala cenu GRAMMY.

Bell spolupracoval mimo jiné s Renée Fleming, Chickem Coreou, Reginou Spektor, Wyntonem Marsalisem, Chrisem Bottim, Anoushkou Shankar, Frankiem Morenem, Joshem Grobanem a Stingem. V roce 2019 se připojil ke svým dlouholetým přátelům a hudebním partnerům, violoncellistovi Stevenu Isserlisovi a klavíristovi Jeremymu Denkovi, na turné po deseti amerických městech; trio v tomto složení rovněž nahrálo v hollywoodských Capitol Studios Mendelssohnova klavírní tria, jejichž vydání je plánováno na příští sezonu.

V roce 1998 Bell spolupracoval se skladatelem Johnem Coriglianem při nahrávání filmového soundtracku k filmu Krvavé housle, který Bellovi vynesl nadšené ohlasy a Coriglianovi cenu Akademie. Od té doby se Bell podílel na vzniku několika dalších filmových soundtracků, včetně snímků Dámy v letech (2004) a Odpor (2008). V letech 2018–2019 si Bell připomněl 20. výročí filmu Krvavé housle (1998) a hudbu z něj představil na různých festivalech a také na koncertu s Newyorskou filharmonií.

Bell se třikrát objevil jako host v pořadu Johnnyho Carsona The Tonight Show a mnohokrát účinkoval v seriálu Mozart in the Jungle společnosti Amazon. Objevil se také v šesti mimořádných přenosech Live From Lincoln Center a v epizodě pořadu veřejnoprávní televize Great Performances s názvem Joshua Bell: West Side Story v Central Parku.

V roce 2021 Bell oznámil uzavření spolupráce s aplikací Trala, která slouží k výuce houslové hry. Nadále se aktivně angažuje ve společnostech Education Through Music a Turnaround Arts a v roce 2014 byl mentorem s koncertním partnerem smyčcových hráčů nadace National Young Arts Foundation, s nimiž vystoupil v rodinném dokumentárním filmu HBO Joshua Bell: A Young Arts Masterclass. Roku 2019 obdržel za svůj přínos v oblasti uměleckého vzdělávání cenu, udělovanou společně Drážďanským hudebním festivalem a Glashütte Original Music Festival.

Bell trvale spolupracuje s firmou Embertone, přední společností v oblasti samplování virtuálních nástrojů. Joshua Bell Virtual Violin, sampler vytvořený pro producenty, zvukové inženýry, interprety a skladatele, je všeobecně považován za nejlepší virtuální nástroj svého druhu. Bell se rovněž podílel na vzniku zážitkové hry Joshua Bell VR pro Sony PlayStation 4 VR, která představuje Bellovo vystoupení s klavíristou Samem Haywoodem ve 360stupňové virtuální realitě.

Jako exkluzivní umělec Sony Classical natočil Bell více než 40 alb, za která získal ceny GRAMMY, Mercury, Gramophone a OPUS KLASSIK. Bellovo aranžmá Chopinova nokturna v rámci Amazon Originals 2019 bylo prvním vydáním klasické hudby svého druhu na Amazon Music. Bellovo album For the Love of Brahms z roku 2016 obsahuje nahrávky s Academy of St Martin in the Fields, Stevenem Isserlisem a Jeremym Denkem. Bellovo album s Academy of St Martin in the Fields z roku 2013, na němž Bell dirigoval Beethovenovu Čtvrtou a Sedmou symfonii, debutovalo na prvním místě žebříčku Billboard.

Bellovo anonymní vystoupení ve stanici washingtonského metra se stalo ústředním tématem článku v deníku Washington Post, který roku 2007 získal Pulitzerovu cenu, a vyvolalo podnětnou veřejnou debatu na téma recepce uměleckého díla. Událost inspirovala spisovatelku Kathy Stinson k sepsání knihy pro děti The Man With The Violin (2013) a na stejný námět vznikl rovněž animovaný film s hudbou oscarové skladatelky Anne Dudley. Následovala další kniha Stinsonové z roku 2017, Dance With The Violin, s ilustracemi Dušana Petričiće, která nabízí pohled na jednu ze soutěžních zkušeností dvanáctiletého Bella. V roce 2017 Bell debutoval na festivalu The Man With The Violin v Kennedyho centru a v březnu 2019 uvedl rodinný koncert Man With The Violin se Seattle Symphony.

Bell se narodil v Bloomingtonu ve státě Indiana. Na housle začal hrát ve čtyřech letech a ve dvanácti začal studovat u svého mentora Josefa Gingolda. Ve čtrnácti letech debutoval s Riccardem Mutim a Philadelphia Orchestra a v sedmnácti letech debutoval v Carnegie Hall se St Louis Symphony. Jako osmnáctiletý pak podepsal smlouvu se svým prvním vydavatelstvím, londýnskou firmou Decca, a získal kariérní grant Averyho Fishera. V následujících letech byl nominován na šest cen GRAMMY, časopis Musical America jej vyhlásil Instrumentalistou roku, Světové ekonomické fórum mu udělilo titul Young Global Leader. Bell rovněž obdržel cenu Averyho Fishera. V roce 2003 získal také cenu guvernéra státu Indiana za umění a v roce 1991 mu Jacobs School of Music udělila cenu Distinguished Alumni Service Award. V roce 2000 byl jmenován „žijící legendou státu Indiana“.

Bell vystoupil pro tři americké prezidenty a soudce Nejvyššího soudu Spojených států. Zúčastnil se první kulturní mise Výboru pro umění a humanitní vědy bývalého prezidenta Baracka Obamy na Kubu, kde se připojil ke kubánským a americkým hudebníkům při mimořádném televizním přenosu z Lincolnova centra. Pořad s názvem Joshua Bell: Seasons of Cuba, který oslavuje obnovení kulturní diplomacie mezi Kubou a Spojenými státy, byl nominován na cenu Emmy.

Bell hraje na housle Huberman Stradivarius z roku 1713. 

zdroj: Academy of St. Martin in the Fields

Joshua Bell - umělecký vedoucí, housle

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Hudba
pomáhá lidem,
pomáhejme
hudbě

Chci se zapojit