L

OK

Čtvrtek 19. září, 18.00

Ceny vstupenek

200 Kč

Program

Josef Suk: Balada a Serenáda pro violoncello a klavír, op. 3Leoš Janáček: Pohádka pro violoncello a klavírAntonín Dvořák: Klid pro violoncello a klavír, op. 68/5, B. 173Antonín Dvořák: Rondo pro violoncello a klavír, op. 94, B. 171Igor Stravinskij: Italská suita

V roce 2023 přinesl cyklus koncertů na Bořislavce spojení Adam Klánský / Ivan Klánský. Česká země je totiž bohatá na hudební rodinné klany. U Klánských je to až neskutečně rozměrná hudební rodina čítající otce Ivana a syny Adama, Vladimíra, Daniela a dceru Kláru (to je jen ta nejužší linie), podobně to vypadá u violisty Jana Pěrušky. Letos se představí otec a syn Marečkovi, tedy violoncellista Lukáš a otec David, klavírista. 

Balada, Pohádka a Klid – a nakonec veselá cesta do Itálie. Centrum Bořislavka na posledním z neformálních koncertů v podvečer nabídne průřez českou hudbou pro klavír a violoncello, autorskými ručiteli budou Josef Suk, Leoš Janáček a Antonín Dvořák. Závěr pak bude patřit Igoru Stravinskému a jeho ohlédnutí k dávným kořenům moderní hudby. 

L. Mareček hraje Dvořákův Klid pro violoncello a klavírPřehrát
  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 19:00

Interpreti

Lukáš Mareček

Lukáš Mareček (2005) hraje na violoncello od čtyř let. V současné době je žákem prof. Václava Horáka na Konzervatoři Brno. Účastnil se mezinárodních interpretačních kurzů u Michaely Fukačové, Jense Petera Maintze, Jeroma Peroo, Michala Kaňky a Marka Jerieho. Mezi jeho nejvýraznější soutěžní úspěchy patří vítězství v Ústředním kole soutěže MŠMT (2017), v Mezinárodní soutěži Jana Vychytila (2016 a 2017) a v soutěži Gustava Mahlera (2019), 2. cena na Heranově violoncellové soutěži (2019 a 2021) a 3. cena v mezinárodní soutěži Talents for Europe (2017). V červenci 2016 vystoupil na koncertě mladých talentů v rámci festivalu Hudba Znojmo. Jako orchestrální hráč vystupoval mimo jiné s dirigenty Sirem Simonem Rattlem, Petrem Altrichterem a Tomášem Netopilem. V únoru 2024 vystoupil s Janáčkovou filharmonií Ostrava jako sólista Violoncellového koncertu Edwarda Elgara. 

Lukáš Mareček - violoncello

David Mareček

David Mareček (1976) absolvoval jako pianista a dirigent brněnskou konzervatoř u Ivany Stanovské a Evžena Holiše. Ve studiích klavíru pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění pod vedením Inessy Janíčkové a Jaroslava Smýkala. Účastnil se mistrovských kurzů významných pianistů a pedagogů, jakými jsou Karl-Heinz Kämmerling, Dominique Weber, Peter Lang, Pierre Jasmin a Walter Groppenberger. Jako sólista a komorní hráč vystupoval v Evropě, Asii a Severní Americe. Sólově vystoupil s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc a Severočeskou filharmonií Teplice. V letech 2003–2015 vyučoval sólový klavír na brněnské konzervatoři, v roce 2007 se stal ředitelem Filharmonie Brno, od února 2011 působí jako generální ředitel České filharmonie.


Jako komorní hráč spolupracuje s Alisou Weilerstein, Michaelou Fukačovou, Jiřím Vodičkou, Janem Martiníkem, Janem Mráčkem, Ivo Kahánkem a s kvartety Zemlinsky, Dover a Jerusalem. V roce 2021 natočil s Alisou Weilerstein pro Českou televizi recitál s českou a francouzskou hudbou. V srpnu 2024 vydal s Jiřím Vodičkou kompletní Dvořákovo dílo pro housle a klavír u společnosti Supraphon. 

David Mareček - klavír

Bořislavka centrum – Artium

Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro umění všech žánrů, který vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Prostor, který je pro umění a kulturu netradiční, umožňuje návštěvníkům zažít a zkoumat umění mnoha žánrů, často propojeným v jedinečný zážitek. V době konání festivalu Dvořákova Praha si diváci například mohou projít i rozsáhlou výstavu fotografických instalací Jarmily Štukové s názvem My a ti druzí.

Koncerty uváděné v rámci Dvořákovy Prahy jsou benefiční a jejich výtěžek přispěje k podpoře mladých talentovaných hudebníků.