mistrovský kurz
Pátek 13. září, 10.00

Vstupenky na tento koncert lze zakoupit on-line nebo od 30. srpna 2024 ve vstupenkovém centru v Rudolfinu. Vstupenky nelze zakoupit v Akademii múzických umění v Praze.

Ceny vstupenek

200 Kč

Program

Mistrovské kurzy dělají z nadaných osobností umělce. Mladé adepty dokonalé hry na flétnu povede Henrik Wiese, který už osmnáct let zastává post prvního flétnisty Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.

Zájemci o aktivní účast se mohou přihlásit formou zaslání svého uměleckého životopisu v délce maximálně 900 znaků na mail stehlikova@dvorakovapraha.cz, a to nejpozději do 31. 7. 2024. Věková hranice pro účast je 25 let.

Forma veřejného mistrovského kurzu je dalším příspěvkem Akademie klasické hudby v rámci Dvořákovy Prahy v úsilí o prohlubování uměleckého vzdělávání. Jako doprovodný program programové řady Pro budoucnost dává příležitost mladým umělcům setkat se u nástroje s mimořádnou uměleckou osobností a konzultovat vlastní pohled na interpretované dílo s umělci, jejichž zkušenosti z velkých mezinárodních pódií jsou neocenitelné. Mistrovský kurz je i jedinečnou příležitostí pro publikum nahlédnout do finální fáze přípravy interpretace. Není klasickou výukou, ale výměnou uměleckých názorů. Je vzrušujícím obrazem poslední přípravné fáze mladého interpreta před okamžikem, než s připraveným interpretačním tvarem vstoupí do koncertní arény, aby svůj umělecký názor sdělil publiku.

Vstupenky na Masterclass můžete zakoupit za 200 Kč. Pro studenty základních uměleckých škol, konzervatoří, Akademie múzických umění v Praze a studenty jiných umělecky zaměřených škol nabízíme vstupenku zvýhodněnou o 50 %. Pro získání slevového kódu nás prosím kontaktujte na adrese infopoint@dvorakovapraha.cz

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 9:55
  • Konec koncertu: 13:00

Interpreti

Henrik Wiese

Flétnista Henrik Wiese pochází z obchodnické rodiny z Hamburku, ale sám se roku 1971 narodil ve Vídni. Hudební vzdělání získal u Ingrid Kochové-Dörnbrakové a Paula Meisena. Kromě toho vystudoval indoevropskou a obecnou lingvistiku a hudební vědu na Mnichovské univerzitě. Získal ceny na několika soutěžích, například na Německé národní hudební soutěži (1995) a v mezinárodních soutěžích v japonském Kobe (1997), německém Markneukirchen (1998), dánském Odense (1998) a německém Mnichově (2000).


Jako zastupující flétnista sbíral první zkušenosti orchestrálního hráče u Mnichovských filharmoniků a jejich bývalého šéfdirigenta Sergiu Celebidache. V letech 1995–2006 byl prvním flétnistou Bavorské státní opery v Mnichově za vedení šéfdirigenta Zubina Mehty. Roku 2006 se stal prvním flétnistou Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu pod vedením jeho tehdejšího šéfdirigenta Marisse Jansonse.

Henrik Wiese má synestetické schopnosti, např. slyší barvy. Tento vzácný dar je pro něj důležitým zdrojem hudební inspirace. Hrál flétnové koncerty nejen s orchestrem Bavorské státní opery a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, ale také s Rozhlasovým symfonickým orchestrem Berlín, Rozhlasovou filharmonií Hannover, Polskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem a Mnichovským komorním orchestrem. Jeho rozsáhlou hudební činnost dokládají zejména nahrávky komorní hudby.

Kromě moderní Boehmovy flétny hraje Henrik Wiese také na barokní příčnou flétnu. S tímto nástrojem vystupuje v rámci hudebního ansámblu L'accadémia giocosa.

Henrik Wiese dlouhá léta působil jako profesor na Mozarteu v Salcburku a na několika německých hudebních univerzitách, mimo jiné v Hamburku, Lipsku a Brémách.

Henrik Wiese - flétna

Akademie múzických umění v Praze, Malý klavírní sál

Místem konání mistrovských kurzů bude Malý klavírní sál (místnost č. 1034), který se nachází v sídle Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění – v pozdně barokním Lichtenštejnském paláci na Malé Straně v Praze. Součástí budovy je také koncertní sál Bohuslava Martinů s kapacitou 200 osob a koncertní sál Galerie pro 130 osob. Oba sály slouží hlavně k pořádání absolventských koncertů a komornějších akcí. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hudba
pomáhá lidem,
pomáhejme
hudbě

Chci se zapojit