mistrovský kurz
L

OK

Pátek 13. září, 10.00

Vstupenky na tento koncert lze zakoupit on-line nebo od 30. srpna 2024 ve vstupenkovém centru v Rudolfinu. Vstupenky nelze zakoupit v Akademii múzických umění v Praze.

Ceny vstupenek

200 Kč 

Program

Asi každý klavírista během svého studia zaregistroval skutečnost, že skvělá klavírní technika není synonymem pro množství bezchybně zahraných not za minutu. Je pouhým nástrojem k vyjádření hudebního obsahu, k jehož zprostředkování je dokonalé ovládání v podstatě bicího nástroje tak, aby byl výsostně melodický, perkusivní, sotva slyšitelný, ale v té jemnosti zvukově nosný. A že hlasitost může znamenat jak barevnou velkolepost, tak násilnou hrubost i že na klavír lze vytvářet tón v tisícero odstínech. Klavírista Paul Lewis, který povede mistrovský kurz, je mistrem zvládání klavíru ve všech jeho možnostech. A protože je nabitý hudbou v celé své osobnosti, absolvování byť jen jedné konzultace s tímto virtuosem může být dlouhodobou inspirací pro další studijní úsilí.

Zájemci o aktivní účast se mohou přihlásit formou zaslání svého uměleckého životopisu v délce maximálně 900 znaků na mail stehlikova@dvorakovapraha.cz, a to nejpozději do 31. 7. 2024. Věková hranice pro účast je 25 let.

Forma veřejného mistrovského kurzu je dalším příspěvkem Akademie klasické hudby v rámci Dvořákovy Prahy v úsilí o prohlubování uměleckého vzdělávání. Jako doprovodný program programové řady Pro budoucnost dává příležitost mladým umělcům setkat se u nástroje s mimořádnou uměleckou osobností a konzultovat vlastní pohled na interpretované dílo s umělci, jejichž zkušenosti z velkých mezinárodních pódií jsou neocenitelné. Mistrovský kurz je i jedinečnou příležitostí pro publikum nahlédnout do finální fáze přípravy interpretace. Není klasickou výukou, ale výměnou uměleckých názorů. Je vzrušujícím obrazem poslední přípravné fáze mladého interpreta před okamžikem, než s připraveným interpretačním tvarem vstoupí do koncertní arény, aby svůj umělecký názor sdělil publiku.

Vstupenky na Masterclass můžete zakoupit za 200 Kč. Pro studenty základních uměleckých škol, konzervatoří, Akademie múzických umění v Praze a studenty jiných umělecky zaměřených škol nabízíme vstupenku zvýhodněnou o 50 %. Pro získání slevového kódu nás prosím kontaktujte na adrese vstupenky@dvorakovapraha.cz 

  • Dress code: casual
  • Uzavření sálu: 9:55
  • Konec koncertu: 13:00

Interpreti

Paul Lewis

Paul Lewis ke Griegovu Klavírnímu koncertu a moll nepřistupoval jako k vyčerpanému závodnímu koni, nýbrž ho neokázalou a svěží interpretací vybízel k životu. Svým delikátním úhozem zdůrazňoval převážně lyrický charakter díla.“ Mark Pullinger, Bachtrack.

Paul Lewis patří k předním interpretům středoevropského klavírního repertoáru, jeho beethovenovské a schubertovské koncerty a nahrávky sklízejí všeobecné uznání kritiky. V roce 2016 získal titul CBE za zásluhy o hudbu. Poctivostí a hloubkou svého interpretačního přístupu si získal příznivce po celém světě.


O této mezinárodní popularitě svědčí i světové orchestry, s nimiž spolupracuje, a to včetně Berlínské filharmonie, Chicagského symfonického orchestru, Londýnského symfonického orchestru, orchestru The Philharmonia, Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, Symfonického orchestru NHK, Newyorské filharmonie, Losangeleské filharmonie, Královského orchestru Concertgebouw a orchestru lipského Gewandhausu. Jeho úzký vztah s Bostonským symfonickým orchestrem mu roku 2020 vynesl titul Koussevitzky Artist v rámci hudebního festivalu v Tanglewoodu.

Díky svému úzkému vztahu k Beethovenovi se podílel natáčení třídílného dokumentu BBC Being Beethoven a v létě 2022 vystoupil v Tanglewoodu s cyklem jeho pěti klavírních koncertů. Tento cyklus provedl opakovaně po celém světě ve spolupráci s Bostonským symfonickým orchestrem, Cameratou Salzburg, Melbournským symfonickým orchestrem, Orquestra Simfonica Camera Musicae, Státním symfonickým orchestrem São Paulo a Královskou vlámskou filharmonií. Byl prvním klavíristou, který zahrál celý tento cyklus během jedné sezony na BBC Proms, a to v roce 2010. V posledních dvou sezonách provedl ve více než třiceti koncertních sálech po celém světě sérii čtyř koncertů se Schubertovými klavírními sonátami, v níž představil dokončené sonáty z posledních dvanácti let skladatelova života.

Vedle mnoha oceněných nahrávek Beethovenových a Schubertových děl pro vydavatelství Harmonia Mundi je jeho diskografie rovněž dokladem typické důkladnosti jeho přístupu k dalším autorům klasicismu a romantismu včetně Haydna, Schumanna, Musorgského, Brahmse či Liszta. Jako komorní hráč je pravidelným hostem ve Wigmore Hall, kde vystoupil již více než stokrát. Úzce spolupracuje s tenoristou Markem Padmorem na písňových recitálech, konaných po celém světě, a tři Schubertovy písňové cykly společně i nahráli.

Lewis je jedním z uměleckých ředitelů festivalu Midsummer Music, každoroční přehlídky komorní hudby v Buckinghamshire ve Velké Británii, a letos se podílí na uměleckém vedení norského Mezinárodního festivalu komorní hudby na souostroví Lofoty severně od polárního kruhu. Je zapáleným zastáncem hudebního vzdělávání, proto festival nabízí místním školákům vstupenky zdarma. Vedle koncertních vystoupení pořádá také mistrovské kurzy po celém světě. Sám studoval u Joan Havill na Guildhall School of Music and Drama v Londýně a poté pokračoval v soukromém studiu u Alfreda Brendela. V roce 2021 se Paul Lewis stal irským občanem.

Paul Lewis - klavír

Akademie múzických umění v Praze, Sál Martinů

Koncertní sál Bohuslava Martinů je součástí historicky cenného Lichtenštejnského paláce, který se nachází přímo naproti kostelu sv. Mikuláše v horní části Malostranského náměstí. S kapacitou 200 osob je především využíván pro komornější kulturní akce a absolventská vystoupení. Lichtenštejnský palác je od roku 1993 sídlem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění (HAMU) v Praze.