L

OK

Úterý 10. září, 18.00

Ceny vstupenek

200 Kč 

Program

Robert Schumann: Fantastické kusy, op. 73Toshiro Mayuzumi: BunrakuJohannes Brahms: Sonáta pro violoncello a klavír č. 1 e moll, op. 38

Japonské loutkové divadlo bunraku potřebuje ke každé loutce hned tři osoby: vodiče, mluvčího a zpěváka. Hudba inspirovaná pestrou a zábavnou podívanou si přímo říká o to, aby se stala součástí prvního odpoledního koncertu v Centru Bořislavka. Neformální události budou slušet i Fantastické kusy od Roberta Schumanna a snese i trochu vážnosti v Sonátě od Johannese Brahmse. Japonská violoncellistka Sakura Toba, která je chráněnkou a žačkou jednoho z nejlepších violoncellových pedagogů současnosti Jense Petera Maintze, a její krajanka u klavíru prokáží, že dnes nelze rozlišovat a rozdělovat interpretaci dle zažitého stereotypu na východní a západní kulturu.

Sakura Toba – Aspen Online ConcertPřehrát
  • Dress code: casual
  • Konec koncertu: 18:50

Interpreti

Sakura Toba

Sakura Toba se narodila v roce 2005 ve Vídni v rodině profesionálních hudebníků. Roku 2018 získala zlatou medaili na 18. ročníku soutěže Izuminomori Junior Cello Competition v Japonsku a bronzovou medaili na 19. ročníku mezinárodní televizní soutěže mladých hudebníků Louskáček v Moskvě.

V březnu 2019 Sakura vystoupila na svém prvním sólovém recitálu. V říjnu téhož roku se představila v Suntory Hall s Japonským filharmonickým orchestrem pod vedením Rjúsukeho Numadžiriho jako sólistka v Čajkovského Variacích na rokokové téma. Od té doby vystupovala s Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, Gunma Symphony Orchestra, Yokohama Sinfonietta a Mt. Fuji Philharmonic Orchestra. Spolupracovala s dirigenty Koichiro Haradou, Naoto Otomou, Takeshi Ooi, Kazuki Yamadou a Genem Ohtou. Vystoupila také na Tokijském jarním festivalu a na mnoha dalších recitálech a v roce 2020 ji bylo možné slyšet v pořadu Recital Passio rozhlasové stanice NHK-FM.


V listopadu 2019 získala mezinárodní ocenění „The 2nd Shinji Hattori Music Award“, které se uděluje nadějným mladým hudebníkům.

Sakura hraje na violoncello Paris Rue Croix des Petits Champs z roku 1840, z dílny Jeana Baptisty Vuillauma, které jí zapůjčila nadace Anne-Sophie Mutter. Sakura se v červnu a září 2023 připojila k evropským turné souboru Mutter Virtuosi.

Sakura začala studovat hru na violoncello v šesti letech u Hakura Moriho. Zúčastnila se také mistrovských kurzů Antonia Menesese a Davida Geringase na Letní hudební akademii Chigiana. Od roku 2021 je držitelkou stipendia nadace Ezoe Memorial Recruit Foundation a v letech 2021 a 2022 byla zároveň stipendistkou nadace ROHM Music Foundation.

zdroj: Sakura Toba

Sakura Toba - violoncello

Naoko Sonoda

Japonská klavíristka Naoko Sonoda je laureátkou několika mezinárodních klavírních a komorních soutěží, včetně soutěží v italském Argentu a Terstu a soutěže v polské Lodži. Sólové a komorní koncerty ji zavedly do celé Evropy, Asie, Spojených států a Jižní Ameriky stejně jako na mezinárodní hudební přehlídky, jakými jsou Šlesvicko-holštýnský festival, Mecklenburg-Vorpommern a Verbier Festival. Mezi její partnery při interpretaci komorního repertoáru patří Santiago Cañón Valencia, Hartmut Rohde, Danjulo Ishizaka, Jens-Peter Maintz a Andrei Ionita. Vystupovala s renomovanými orchestry, jako je Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, a koncertovala na světových pódiích, zejména v Berlínské filharmonii, koncertní síni Mariinského divadla v Petrohradě, Wigmore Hall v Londýně, Teatro Mayor v Bogotě a Carnegie Hall v New Yorku.


Sonoda je velmi žádaná jako doprovázející klavíristka. V tomto oboru získala ceny na Mezinárodní hudební soutěži v Markneukirchenu (2013, 2019), na Mezinárodní violoncellové soutěži Lutosławského ve Varšavě (2015, 2018), na mezinárodní Čajkovského soutěži (2015, 2019) a na Mezinárodní hudební soutěži Enescu – v tomto případě za nejlepší interpretaci Enescovy sonáty. Její vystoupení pravidelně vysílají rozhlasové a televizní stanice, včetně Kulturradio RBB, ZDF, SWR a BR v Německu, NPO Radio 4 v Nizozemsku, Radio Romania, NHK-FM v Japonsku a britská BBC.

Sonoda studovala u Yoko Okumury, Seiko Ezawy a Michaila Voskresenského na hudební škole Toho Gakuen, poté absolvovala Universität der Künste v Berlíně, kde byl jejím pedagogem Rainer Becker. Komorní hudbu studovala také u Tabey Zimmermann, Markuse Nyikose a Natalie Gutman. Absolvovala mistrovské kurzy u Hanse Leygrafa, Ference Radose, Klause Hellwiga, Pascala Devoyona a Jacquese Rouviera. Po ukončení studia byla jako doprovázející klavíristka angažována na Universität der Künste v Berlíně, Hochschule für Musik Hanns-Eisler Berlin a Franz Liszt Musikhochschule ve Výmaru.

zdroj: Naoko Sonoda

Naoko Sonoda - klavír

Bořislavka centrum – Artium

Artium by KKCG je veřejnosti volně přístupný prostor pro umění všech žánrů, který vdechuje umělecký život Bořislavce a obohacuje kulturní život Prahy 6 i celé metropole. Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a další kulturní akce. Prostor, který je pro umění a kulturu netradiční, umožňuje návštěvníkům zažít a zkoumat umění mnoha žánrů, často propojeným v jedinečný zážitek. V době konání festivalu Dvořákova Praha si diváci například mohou projít i rozsáhlou výstavu fotografických instalací Jarmily Štukové s názvem My a ti druzí.

Koncerty uváděné v rámci Dvořákovy Prahy jsou benefiční a jejich výtěžek přispěje k podpoře mladých talentovaných hudebníků.